Ko prima najnižu, a ko najveću penziju u Republici Srpskoj (Video)


Ko prima najnižu, a ko najveću penziju u Republici Srpskoj (Video)

Najniža isplaćena penzija u Srpskoj iznosi 223 KM i tu penziju primaju radnici sa 15 godina radnog staža. Takvih je u Srpskoj oko 40 hiljada. Prosječnu penziju koja se  kreće između 394-400 KM prima oko 80 hiljada građana... Ima i onih koji primaju natprosječne penzije, koje primaju političari, poslanici... U Republici Srpskoj je registrovano više od 268 hiljada penzionera. Od tog broja čak 37 korisnika prava na penziju koji imaju stotinu i više godina.

Provjerili smo kako žive penzioneri u Srpskoj i zbog čega su razlike u iznosu penzija u pojedinim slučajevima i više od 1000 KM. Uprkos činjenici da se Srpska može pohvaliti sa 37 penzionera stogodišnjaka, kada je u pitanju finansijska struktura, penzioneri u najvećem obimu žive veoma teško i na ivici egzistencije. Samo mali dio njih može živjeti od penzijskih primanja, ističu iz Udruženja penzionera RS. - „Ne može se živjeti s 400 maraka, 300 maraka ili 200. Ni biološki se ne može opstati. Najteže je tim ljudima, a posebno ljudima koji su radili u Republici Srpskoj i recimo FBiH, pa im ne priznaju ni FBiH iz budžeta, a ni Republika Srpska“, kaže predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj.

Prema podacima Udruženja penzionera RS, u Republici Srpskoj je registrovano više od 268 hiljada penzionera. Najniža isplaćena penzija u Srpskoj iznosi 223 KM i tu penziju primaju radnici sa 15 godina radnog staža. Takvih je u Srpskoj oko 40 hiljada. Nakon toga slijede penzije od oko 300 KM, koje primaju radnici i borci i to su tzv. invalidske penzije. U toj kategoriji je više od 65 hiljada penzionera. Prosječnu penziju u Srpskoj koja se kreće između 394-400 KM prima oko 80 hiljada građana. Iznos penzije za radni staž od 40 i više godina je 403,71 KM, a ovaj iznos prima oko 18 hiljada penzionera. Za puni staž osiguranja od 40 godina, prosječna penzija iznosi 577,12 KM. Ovu penziju ima oko 30 hiljada građana. Nakon njih su natprosječne penzije. Između 900-1000 KM primaju službenici i radnici u javnom sektoru. Takvih je 14 hiljada. Penziju od 1000-1300 KM imaju imaju rukovodioci ili privatnici. Njih je oko sedam hiljada. Penziju između 1000-1500 KM prima oko 2.000 penzionera i to su najčešće inspektori. Između 1.500-2000 KM penzija je koju prima 62 penzionera u Srpskoj. Najviša isplaćena penzija u Srpskoj za mjesec jun iznosila je 2.076 KM.

Natprosječne penzije, kaže Rakulj, primaju političari, poslanici, odnosno oni koji su tokom rada obavljali više javnih funkcija. Ovakvih primjera u Srpskoj, ali i BiH je mnogo. Obično se radi o ljudima iz vlasti ili koji su bliski vlastima. A kako generalno žive penzioneri u Srpskoj, iz ove populacije odgovaraju: „3-5% penzionera ima koji imaju približno ovim uslovima skromne penzije. Oni ostali, nema srednje skale nigdje, srednja je davno izumrla i nestala i oni su ostali u vrlo kritičnim situacijama. Ima po mom više od 50% onih koji imaju samo one minimalne i ispod onih minimalnih i to je samo preživljavanje. Neko ima unuče, neko dijete vani, pa pomogne, inače ne bi imali soli ni do podne.“ „U svijetu je populacija penzionera najsiromašnija. Ali što smo mi siromašni, ja mislim da u svijetu nema siromašnijih penzionera. Vjerujte mi. Ja sam iznad prosjeka naših penzija, ali je moja penzija došla kao socijalna pomoć.“

Iz Udruženja penzionera kažu da je veliki problem u Srpskoj korumpiranost institucija, zbog čega se stvaraju ovako enormne razlike u primanjima. To se posebno vidi kod onih koji imaju vlast. „Pogledajte samo kako žive njihove porodice. Kud putuju, kako putuju, kakva kola voze itd. U nas je prisutno da oni koji imaju previše, da oni hoće još. I oni su u uslovima da uzmu. Kao nedavno oni „Stvaraoci RS“, ističe Rade Rakulj. U ovoj godini nije bilo povećanja primanja za penzionere. U prošloj godini su povećanja iznosila obično od 3 ili 4 %. -Svaka marka je bitna za ovu kategoriju, posebno za one koji nemaju, ističe Rakulj.

VIDEO:

 

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks