Ukoliko ministar Karan i direktor policije Kostrešević vrlo skoro od Tužilaštva BiH ne dobiju pozive za ispitivanje u svojstvu osumnjičenih mogu se nadati hapšenju i pritvaranju radi sprečavanja daljih radnji krivičnog djela "Napad na ustavni poredak".
Prekjučerašnju vijest portala Raport pod naslovom Saznajemo: Tužilaštvo BiH proširuje spisak osumnjičenih. Čelnici MUP-a RS Karan i Kostrešević pod istragom moram korigovati u smislu da su ministar i direktor policije već pod istragom i sa statusom osumnjičenih. Njihov status proizilazi iz zakona i inkrimisanih radnji koje kontinuirano čine.
Znači, ministar Siniša Karan i direktor policije Siniša Kostrešević vrlo skoro mogu se nadati pozivima iz Tužilaštva BiH radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenih. U po njih grđoj varijanti mogu biti lišeni slobode i pritvoreni po osnovu sprečavanja u daljem činjenju krivičnog djela "Napad na ustavni poredak" u saizvršilaštvu sa Dodikom, Stevandićem, Viškovićem i drugim osumnjičenima.
Pozivanje ili lišenje slobode u svrhu ispitivanja osumnjičenih preduzima se po osnovu postojećih činjenica i dokaza u krivičnom predmetu, a Tužilaštvo i Sud BiH imaju povelik zakonski instrumentarij prinude ukoliko se osumnjičeni ne odazovu na pozive - kao najblaži oblik osiguranja prisustva osumnjičenih u krivičnom postupku. Uključujući i taktičke slobode u realizaciji službenih radnji.
Taktički pristup je od iznimnog značaja i nakon sloma "Šmitovog suđenja" upravo zbog srljanja u izvođenja na suđenje Dodika ovoga puta počinioce puštaju da načine što više radnji krivičnog djela i time produkuju obilje dokaza proti sebe, a ovi "naši" su na tom planu baš svojski zapeli.
No, krenimo od zabluda počinilaca krivičnog djela "Napad na ustavni poredak" ili stvaranja zabluda kod neupućene javnosti sa njihove strane. Radi lakšeg razumjevanja citiram odredbu Krivičnog zakona BiH u trenutnoj primjeni: "Ko upotrebom sile ili prijetnjom upotrebe sile, ili na neki drugi protivpravan način pokuša da promijeni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgne njene najviše institucije, kazniće se kaznom zatvora najmanje pet godina".
Dodik i ostali osumnjičeni kontinuirano tvrde kako se krivični progon preduzima po Šmitovoj dopuni Krivičnog zakona u navodu "ili na neki drugi protivpravan način" šta je notorna glupost obzirom da se nisu odazvali na pozive i time im prije ispitivanja nije saopšten pravni osnov pokrenutog krivičnog postupka. Njihov problem proizilazi iz preduzimanja radnji kažnjivih po dispozitivu koji je važio prije intervencija "njemačkog turiste" i do danas je neizmijenjen.
Ovde u minimumu govorimo o kažnjivoj radnji propisanoj u dijelu: "Ko prijetnjom upotrebe sile pokuša da promijeni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgne njene najviše institucije". Konkretno: Ustavni sud je ustavna kategorija i najviši nosilac sudske vlasti BiH čije odluke su konačne i obavezujuće, a ko donese zakon o neprimjenjivanju odluka tog suda nedvosmisleno pokušava promijeniti ustavni poredak.
Mogli bi raspravljati o pokušaju SVRGAVANJA Ustavnog suda kao najviše institucije sudske vlasti, no i prednje pomenuta radnja je dovoljna za postojanje bića ovog krivičnog djela. Zato idemo dalje. Kažu kako su Tužilaštvo i Sud BiH "neustavne kategorije" pošto nisu pomenute u ustavu. Jeftina mantra pošto odlično znaju da su ova pravosudna tijela ustanovljena zakonima koji su u primjeni preko dvije decenije. Baš kao i Zakon o VSTS-u!
Pobogu, SNSD je kao tada opoziciona stranka glasala za ove zakone i Dodik je posljednji koji se može pravdati međunarodnom prinudom. Poenta je da su Sud, Tužilaštvo i VSTS BiH pravosudna tijela koja su prije više od dvije decenije postala činiocima ustavnog poretka države, kako pravno tako i faktički, zbog čega su i krivičnopravno zaštićena od "prijetnji upotrebom sile".
Ovim dolazimo do suštine inkriminisanih i kažnjivih radnji Dodika, Stevandića, Viškovića, Karana, Kostreševića i drugih. Konkretno o višestrukim i kontinuiranim prijetnjama upotrebom sile u funkciji krivičnog djela "Napad na ustavni poredak". Krenimo sa 7. martom i prvom upućenom prijetnjom koja se manifestovala u očiglednoj štetnoj posljedici.
Govorim o danu kada, bar po javno dostupnim informacijama, direktor policije Siniša Kostrešević kontaktira direktora SIPA Darka Ćuluma i direktno prijeti da će sa žandarmerijom upasti u banjalučku terensku kancelariju ukoliko zaposleni ne napuste istu. Usljed takve prijetnje upotrebom sile Ćulum nalaže podređenima da napuste objekat, a time i da prestanu sa obavljanjem zakonom propisanih poslova i zadataka.
Tumačenja u stilu da je Kostrešević prenio Ćulumu "prijetnju Glavnog" predstavljaju notorne gluposti jer se odlično zna ko ima operativna ovlaštenja upotrebe žandarmerije. Bilo usmeno, pismeno ili kombinovano višestruko Kostrešević je prijetnom upotrebe žandarmerije kao instrumentom grube sile produkovao da je terenska kancelarija SIPA onemogućena u vršenju zakonskih ovlaštenja, odnosno u SPROVOĐENJU ZAKONA.
Ne trebam posebno objašnjavati da je Državna agencija za istrage i zaštitu BiH - SIPA policijska agencija osnovana zakonom i kao takva faktički djeluje preko dvije decenije, pa jednako kao i gore pobrojana pravosudna tijela i sa drugim konvencionalnim subjektima bezbjednosti uživa krivičnopravnu zaštitu od prijetnji upotrebom sile. Toliko bi trebao znati neko na poziciji direktora policije ma kog nivoa organizacije unutar jedinstvenog sistema.
Upratio sam objavu Avde Avdića oko sastanka Dubravka Čampare sa Kostreševićem i Ćulumom netom poslije ovog događaja i "obećanju amnestije", no ostali smo uskraćeni za zakonsko uporište takvih odluka državnog tužioca ili tužilaštva. Problem je što Kostrešević zajedno sa ministrom Karanom čini nove i nove radnje istog krivičnog djela.
Pazite, ministar Karan javno tvrdi kako ne samo da policija neće dozvoliti djelovanje konvencionalnih subjekata bezbjednosti države punopravne članice UN-a, nego će "zaštititi" svakog ko se nađe pod dejstvom pobrojanih tijela i to po zakonu koji je Ustavni sud privremenom mjerom stavio van pravne snage. Ukoliko vajni profesor ustavnog prava bude sebe branio kao Dodika pred sutkinjom Senom Uzunović ima da odvali gadne robije.
Jesu li Karan i Kostrešević višestruko saopštenjima na stranici MUP-a i medijski pozivali službena lica državnog nivoa pravosuđa i policije da napuste sadašnja zaposlenja i pređu u "njihove redove"? Problem je što su to činili u kontekstu Dodikovih prijetnji surovim odmazdama prema svima koji se ne povinuju pozivima Karana i Kostreševića.
Čuli ste kako se osnivaju Specijalni sud i tužilaštvo za zaštitu ustavnog poretka koji će goniti sve koji ostanu u državnim institucijama, pa onda do prijetnji oduzimanjem imovine, prinudnim preseljenjima, ograničenjem slobode kretanja i šta je sve Dodik izvaljivao. Koliko Krivični zakon BiH od takvih prijetnji štiti organe i institucije unutar ustavnog poretka i uređenja toliko su zaštićeni i zaposleni u istima, a posebice kada su prijetnje zasnovane na etničkom osnovu.
Ovde dolazimo do jedne bitne stvari u smislu koliko će Tužilaštvo BiH saslušati direktnih oštećenih i kako su režimske prijetnje uticale na njihov rad i život uopšte. Vjerovatno ste upratili izjavu medijima Milanka Kajganića da će o trenutnim dešavanjima govoriti kad za to dođe vrijeme. Možebitno ne smije javno istupati iz pozicije već saslušanog svjedoka kao direktne žrtve krivičnog djela?
Koliko moja malenkost kvalitetno procjenjuje aktuelna dešavanja najbolje možete vidjeti kroz prvi tekst na ovu temu NELEGITIMNI vs. LEGITIMNI: Šmit dobio većinsku podršku Savjeta bezbjednosti UN protiv Dodika, ali.... Pročitajte kako sam prognozirao reagovanja velikih sila i EU, pa i našeg okruženja, na protjerivanje zaposlenih iz banjalučke terenske kancelarije SIPA, dok nakon ovoga možda bolje shvatite zašto sam Kostreševića i Ćuluma nazvao klovnovima.
Jednog dana ćemo od Dodika čuti: "Kako ja mogu narediti žandarmeriji da nekog istjera ili išta radi pored direktora policije? Mene ne zanima šta su Kostrešević i Ćulum radili...". Šteta što ga kroz pisani sadržaj ne mogu imitirati radi boljeg utiska, ali klovnovi tek trebaju stići do tog nivoa spoznaje. Imaće najmanje pola godine pritvora da o tome razmišljaju.
No, prethodno moram upitati svoje bivše drugare Kostreševića i Ćuluma: zašto prodadoše dušu i mojoj porodici i meni onako razoriše život? Evropski sam rekorder po broju pokrenutih kaznenih postupaka (krivični, prekršajni, disciplinski...), a nijednu inkriminaciju nisam počinio. Ušli smo u 18. godinu torture samo zato što sam bio pošten i odgovoran profesionalac, a kasnije kao bloger nastavio istu bitku protiv državne mafije.
Može i pitanje za Karana i Dodika: pominju li se u Ustavu RS Okružno tužilaštvo i Okružni sud u Prijedoru? Po njihovim tumačenjima blizu šest godina trpim progon "neustavnih tijela" po optužnicu u kakvu djeca uzrasta obdaništa ne bi povjerovala. Nakon pet godina drugog jednako idiotskog postupka.
Kad nepokorne režimu treba progoniti onda je "ozbiljna prijetnja" kad nenaoružan civil zaprijeti naoružanom policajcu u prisustvu drugih jednako naoružanih policajaca i usred policijske uprave. Neuporedivo teže je prijetiti zaposjedanjem objekta SIPA od strane žandarmerije koja se pripremljena nalazi u blizini, ili možda griješim?
Prijetnje "specijalnim sudom i tužilaštvom" prema hiljadama zaposlenih u državnim institucijama, pa do nivoa ograničenja kretanja, protjerivanja i čak oduzimanja imovine trebalo bi podvesti pod dozvoljene oblike političkog djelovanja?! Jesu li pojedinci toliko izgubili zdrav razum? Ili su pod dejstvima kakvih narkotika? Šta znam?
Vidim da se Kostrešević pojačao novim savjetnikom Ćulumom i eto prilike da "umne glave" prodiskutuju hoće li im Tužilaštvo BiH poslati pozive radi ispitivanja u svojstvu osumnjienih ili će ići na varijantu hapšenja i pritvaranja. I oni i ja u nekoj sličnoj prilici išli bi na hapšenje i pritvaranje jer bez Kostreševićevih konkretnih radnji i naloga policiji sve Dodikove prijetnje bile bi isprazna priča. Ili se ne bi smatrale "ozbiljnom prijetnjom".
Moji lažni drugovi godinama su se mogli skrivati iza ministra Dragana Lukača, koji, kakav god bio, nije mi udarao na djecu. Ukoliko sam ranije sumnjao da mog Dulu procesuiraju zbog one saobraćajke samo kako bi na mene vršili pritisak sada nepobitno znam pošto krivični spis određuju istinu. Sve maske su pale.
Potpuno relaksirano čekamo Dulino suđenje jer je optužnica neodrživa, baš kao što čekam "umotvorinu" Okružnog suda za moje "ugrožavanje" majmunčine Danka Karanovića po žalbi balave pišulje koja je prije par mjeseci imenovana za tužioca. Iza rešetaka nas nećete vidjeti!
Po mom sudu vajni ministar Karan i direktor policije Kostrešević mogli bi i čak trebali biti pritvoreni prije Dodika, Stevandića ili Viškovića obzirom na njihova ovlaštenja nad policijom koju kontinuirano koriste za prijetnje upotrebom sile u funkciji počinjenja krivičnog djela "Napad na ustavni poredak". Pravni osnov: sprečavanje da dovrše započeto krivično djelo.
Bez obzira koju varijantu izabralo Tužilaštvo BiH određujuće je da se policija zloupotrebljava kao ključni faktor prijetnje napadom na ustavni poredak i tu je zakon vrlo konkretan u pogledu odgovornosti, tako da se najvećim kaznama slobodno mogu nadati upravo Karan i Kostrešević, a posebice jer već danas kontam na koju foru Dodik planira izbjeći suđenje.
Sa druge strane neko će morati par godina provesti iza rešetaka obzirom da se ovakve štetne posljedice po jednu članicu UN-a naprosto ne mogu ignorisati i sa te strane vidite saglasnost međunarodnog faktora kakvu sam najavio na samom početku ove krize i bezbjednosne destabilizacije kakvom se bavi bukvalno cijeli svijet. I vaš bloger ima još mnogo toga za napisati.
Piše: Borislav Radovanović
Izvor: radovanovicborislav.blogspot.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter