Zbog odnosa Dodik - Serdarov: Da li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?


Zbog odnosa Dodik - Serdarov: Da li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?

Prvo, odakle taj novac, kolika god bila suma, u vrijeme kada entitetski budžet i javna preduzeća s teškom mukom isplaćuju čak i umanjene plate, uz brojna dugovanja? Zašto ovu vijest saopštava načelnik Ugljevika, a ne direktor RiTE, resorni ministar Petar Dokić, premijer Radovan Višković ili pak Milorad Dodik lično kada je već on dogovorio kupovinu?

U Ugljeviku je održan još jedan protest radnika Rudnika i termoelektrane (RiTE) zbog nedostatka uglja potrebnog da tamošnja termoelektrana radi nesmetano. Sindikalna organizacija ove javne kompanije zatražila je od Vlade RS da raskine koncesioni ugovor sa firmom “Comsar energy RS” (CERS), u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova.

"Naši zahtjevi su jasni, tražimo vraćanje koncesije za ‘Istok 2’ u potpunosti. Ne dozvoljavamo trećim licima da eksploatišu ugalj i da se na tome bogate. Ministar (energetike i rudarstva Petar Đokić) nas poziva na strpljenje već godinu dana. Neka Elektroprivreda RS štedi na namještaju, a ne na našim platama. Naše plate moraju bar ostati iste, a ministar ako ne može da riješi problem neka da ostavku", rekao je Boban Benović, predsjednik Sindikalne organizacije RiTE Ugljevik, obraćajući se okupljenima.

Radnici RiTE Ugljevik nedavno su dobili decembarsku platu, umanjenu za 20 procenata. Plata je smanjena i ostalim preduzećima u sastavu Holdinga Elektroprivreda RS (ERS), a dobro obaviješteni izvori Žurnala tvrde da je elektroenergetski sektor u RS u potpunom kolapsu.

Vršilac direktora RiTE Ugljevik Diko Cvijetinović je u svom obraćanju radnicima naveo da je laž da se ide na privatizaciju ove javne kompanije i da je RiTE Ugljevik dobila saglasnost od “Comsara” da uđe u koncesiono polje i kopa ugalj za potrebe rudnika.

“Nastavićemo pritisak dok se koncesija potpuno ne vrati preduzeću", kazao je Cvijetinović. 

Potom je u srijedu u večernjim satima RTRS pod oznakom „ekskluzivno“ objavila izjavu načelnika Ugljevika Dragana Gajića.

„Prije sat vremena dobio sam poziv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji me obavijestio da u je večerašnjim razgovorima sa predstavnicima firme Comsar Vlada RS odlučila da otkupi tu firmu. Ležište Istok dva će pripasti Vladi i RiTE će imati nesmetan rad za dalju proizvodnju eletkrične energije“, rekao je Gajić te dodao da bi Comsar trebalo da bude otkupljen u narednih sedam do 15 dana.

Ova izjava inicira nekoliko pitanja. Prvo, odakle taj novac, kolika god bila suma, u vrijeme kada entitetski budžet i javna preduzeća s teškom mukom isplaćuju čak i umanjene plate, uz brojna dugovanja? Zašto ovu vijest saopštava načelnik Ugljevika, a ne direktor RiTE, resorni ministar Petar Dokić, premijer Radovan Višković ili pak Milorad Dodik lično kada je već on dogovorio kupovinu?

U konačnici, zašto bi Comsar prodavao „za sitne pare“ koncesiju kada u slučaju jednostranog raskida ugovora može tražiti odštetu koja se mjeri u milijardama, a upravo se u posljednje vrijeme ozbiljno govorilo o mogućem sudskom sporu!

POSLJEDICE NEPLANSKOG RADA

Žurnal je ranije objavio da u sporazumu sa “Comsarom” postoji klauzula prema kojoj RiTE Ugljevik na ležištu “Istok 2” može da kopa rudu još dvije godine, da bi zatvorili postojeći kop. Osim toga, prema odobrenom rudarskom projektu, na ležištu “Istok 1”, koji uključuje i kop u Bogutovom selu, postojale su zalihe od 46,7 miliona tona uglja, koje je trebalo da se eksploatišu do 2039. godine. Od 2013. do 2024. godine iskopano je oko 20 miliona tona uglja, što znači da je ostalo još oko 26,7 miliona tona koje RiTE može da kopa i tako obezbijedi nesmetan rad termoelektrane.

“Problem je što se taj projekat godinama nije realizovao kako treba, što se radilo neplanski, navrat nanos, što na vrijeme nije izvršena eksproprijacija određenih parcela. Za sve to vrijeme inspekcija nije dolazila i provjeravala da li se projekat realizuje na način koji je bio jasno definisan”, naveo je sagovornik Žurnala.

Sada je problem što mehanizacija ne može ni da priđe Bogutovom selu, jer je na njemu, sa svjesnom namjerom, stvoreno jezero, zbog čega je izgubljeno dragocjeno vrijeme da se iskopaju dovoljne količine uglja potrebne za neometan rad ugljevičke termoelektrane. Kada je problem eskalirao do mjere da je dalji rad ugljevičke termoelektrane ozbiljno doveden u pitanje, vlast RS, uključujući i upravu RiTE, nastoji sakriti svoje dugogodišnje greške i svu krivicu pripisati koncesionom ugovoru sa “Comsarom”, čije se poništenje traži.

Foto: K3

Radnici RiTE Ugljevik ultimativno traže od ministra energetike i rudarstva Petra Đokića hitno poništenje ugovora sa “Comsarom” za ležište "Istok 2", koja je data kompaniji ruskog tajkuna Rašida Serdarova prije dvanaest godina. Ako Đokić ne može da ispuni taj zahtjev, naveli su, treba da da podnese ostavku. Poništenje ugovora o koncesiji “Comsaru” nije posao koji se može riješiti preko noći ni za par dana, što traži sindikalna organizacija. Ako bi Vlada RS donijela takvu odluku, tužena bi bila Bosna i Hercegovina, a ne Republika Srpska, kao jedan od njena dva entiteta.

KO PLAĆA ODŠTETU?

Izvori Žurnala upućeni u ovu tematiku tvrde da bi u slučaju raskidanja koncesionog ugovora “Comsar” tužio BiH pred Međunarodnom arbitražnom komorom u Londonu. “Comsar” bi, tvrdi isti izvor, tražio odštetu od deset milijardi evra, jer je koncesioni ugovor zaključen do 2057. godine. Pošto bi tužena strana bila BiH, kasnije bi se, u odnosima između Savjeta ministara i Vlade RS, definisalo ko će i na koji način otplaćivati dug na osnovu moguće arbitražne presude.

Koji god model otplate duga bi bio dogovoren, iznos od deset milijardi evra je ogroman, ne samo za RS, ako bi sav teret otplate pao na taj bh. entitet, već i za državu BiH, ako bi i ona učestvovala u otplati duga. U takvom raspletu nekažnjen bi ostao onaj ko je cijeli problem proizveo i koji ga sada u navodnom dogovoru o kupovini Comsara i rješava – Milorad Dodik. 

Foto: Ko je više "zagrabio" : R.Serdarov i M.Dodik

Koncesija uglja za "Istok 2" “Comsaru” je dodijeljen 2013. godine, u vrijeme kada je ministar energetike i rudarstva bio SNSD-ov Željko Kovačević. Ugovor je “naslijedio” ministar Petar Đokić iz Socijalističke partije, koji je navodno potpisao anekse ugovora, prema kojima se Republika Srpska odrekla prava na raskid ugovora bez skupe arbitraže.

Misteriozni ugovori iz kiparskog žbunja
TOTALNA RASPRODAJA: Ruski tajkun Serdarov preuzima rudnik i termoelektranu u Ugljeviku

Kada je riječ o dodjeli koncesija, procedura je sledeća: Komisija za koncesije Vladi RS daje prijedlog za davanje koncesije. Vlada RS, nakon pribavljenih mišljenja, donosi odluku i ovlašćuje ministra energetike i rudarstva kao potpisnika koncesionog ugovora. Naredbu da “Comsar” Rašida Serdarova dobije koncesiju na najbogatiji dio ležišta uglja u Ugljeviku dao je Milorad Dodik lično, koji je  preko šefa Predstavništva RS u Rudiji Duška Perovića, Serdarova doveo u RS, predstavljajući ruskog oligarha ga kao „ozbiljnog investitora“.

U okviru njegove kompanije "Comsar Energy Group", stacionirane na Kipru, u BiH su poslovale četiri firme. Ostala je još jedna – CERS, kojoj je Vlada RS dala koncesiju za izgradnju i rad termoelektrane „Ugljevik 3“. Taj projekat nikada nije pokrenut, ali su vlasti RS, uprkos tome, 2021. godine produžile period koncesije do 2057. godine.

NAstavak INVESTICIJe RUSKOG TAJKUNA
Serdarovu profitabilna eksploatacija uglja u Ugljeviku

Termoelektrana Ugljevik, koja je proizvodila gotovo trećinu struje u Republici Srpskoj, u posljednjih nekoliko mjeseci više puta je obustavljala proizvodnju zbog nedostatka uglja, zbog čega je ERS od izvoznika struje, postala uvoznik električne energije. Za jedan dan prestanka rada termoelektrane napravi se gubitak od 555.000 konvertibilnih maraka, a kada je termoelektrana van pogona dvadeset dana, šteta iznosi više od 11 miliona KM.

Piše: Ljiljana Kovačević
Foto naslovna:  Gerila.info/RiTE Ugljevik
Izvor: zurnal.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter