Zašto VSTS nije uspostavio mehanizam kontrole CMS sistema u sudovima? Kome to odgovara? (Foto)


Zašto VSTS nije uspostavio mehanizam kontrole CMS sistema u sudovima? Kome to odgovara? (Foto)

VSTS nije uspostavio mehanizam kontrole CMS sistema u sudovima, jer to ne odgovara Halilu Lagumdžiji, predsjedniku Vijeća i Admiru Suljagiću, direktoru Sekretarijata VSTS

Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS), koji je ključna institucija pravosuđa države, oba entiteta, kantona i opština, trebao bi se prvo naći na udaru istražnih organa.

Razlog su brojne nezakonitosti u pravosuđu i nedjelovanje VSTS u vezi sa njima. Najodgovorniji za to je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTS, koji je morao biti pokretač akcija kojim bi se uspostavio sistem kontrole kako bi se mogućnost malverzacija pojedinih pravosudnih nosilaca funkcija svela na minimum.

Čak ni otvaranje Pandorine kutije, otkrićem da je suspendovani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec teško zloupotrebljavao CMS sistem, tako što je namještao sudijama i sudskim vijećima, koje on kontroliše, predmete za koje je zainteresovan, nisu ponukali ni Lagumdžiju ni ostale članove VSTS da krenu u uspostavu kontrole CMS sistema, ne samo u Sudu BiH, već i rugim brojnim sudovima širom BiH. 

(CMS je sistem za automatsko upravljanje predmetima u sudovima koji svaki novi predmet automatski dodjeljuje nekom od sudija ili sudskih vijeća. Sudska vijeća su fiksna, sastavljena od tri člana i njima CMS, takođe, direktno/automatski dodjeljuje predmet.)

Uostalom, i sam Lagumdžija zoupotrebljavao je CMS sistem namještanjem disciplinskih komisija, odnosno podobnih članova tih tijela u disciplinskom postupku protiv Debeveca, u kojem je na kraju neosnovano oslobođen, o čemu sam detaljno pisao (tekst u dodatku).

Da je zloupotreba CMS-a raširena pojava pokazuje i dsiciplinski postpak koji se vodi zbog zloupotreba tog sistema protiv Katice Jozak-Mađar, bivše predsjednice Kantonalnog suda u Novom Travniku.

O tome je detaljno pisao portal detektor.ba 20.08.2024. u tekstu “Saznanja o ručnoj dodjeli predmeta bivše predsjednice Kantonalnog suda u Novom Travniku”.

U tekstu se, između ostalog navodi, da je u disciplinskom postupku protiv Katice Jozak Mađar, svjedokinja Kancelarije disciplinskog tužioca ispričala kako su po nalogu tužene u sistemu nezavršene predmete iskazivali završenim i da je predmete u rad sudijama dodjeljivala ručno.

(https://detektor.ba/2024/08/20/saznanja-o-rucnoj-dodjeli-predmeta-bivse-predsjednice-kantonalnog-suda-u-novom-travniku/)

Od ranije su poznati su slučajevi zloupotrebe CMS-a u Opštinskom sudu u Sarajevu, kada su isključivane sve sudije, a ostavljane Milena Rajić i Lejla Fazlagić. I opet to nije bio razog da se uvedu kontrole korištenja CMS sistema.

Važno je znati da zloupotrebe CMS sistema u Sudu, u pravilu, rade četiri osobe: predsjednik suda, postupajući sudija, IKT službenik i upisničar. Ukoliko niko od ove četiri osobe ne progovori, ovo se može raditi godinama u sudu a da to niko ne otkrije.

Posebno zato što nema nikakve kontrole.

CMS je sistem koji je napravio VSTS i taj sistem je pod kontrolom i nadzorom VSTS-a.

Pitanje za VSTS bi glasilo – da li su i šta su uradili, nakon što su utvrđene zloupotrebe CMS-a, da bi uspostavili sistem kontrole da se otkriju predsjednici sudova koji vrše zloupotrebu CMS-a? To je isključiva nadležnost i dužnost VSTS-a da uspostavi takav mehanizam.

Međutim, pitanje je uzalud postavljati, jer takav mehanizam ne postoji niti je to interes Halila Lagumdžije, budući da i on čini iste zloupotrebe kada je to njemu interes.

Isto se odnosi i na Admira Suljagića, direktora Sekretarijata VSTS-a, osobu koja je nanijela ogromnu štetu pravosuđu BiH. Ali o tome šire u nastavcima koji slijede.

1. Operacija “Debevec”, odnosno oslobađanje predsjednika Suda BiH disciplinske odgovornostii, kreirana je, prema mojim izvorima, u SDA kuhinji.

Protiv Ranka Debeveca vođen je disciplinski postupak zato što se, kao predsjednik Suda BiH, sastajao sa direktorom Obavještajno bezbjednosne agencije BiH Osmanom Mehmedagićem, protiv kojeg je u to vrijeme vođen krivični postupak pred Sudom BiH.

Debevec je morao biti oslobođen odgovornosti, kako bi dobio i drugi mandat, što se i desilo 18.01.2023. godine.

2. Protiv Debeveca je podnijeta prijava Kancelariji disciplinskog tužioca 02.04.2021. godine.

3. Tada kreće “Operacija Debevec”, osmišljena u kuhinji SDA, a njeni glavni izvođači su bili direktor Sekratarijata VSTS Admir Suljagić i Hajro Pošković, njegov dugogodišnji zamjenik.

Suljagić i Pošković su dugogodišnji vjerni operativci SDA.

Treći član Tima za oslobađanje Debeveca bio je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTS BiH.

4. Cijela “operacija Debevec”, na čijem kraju je on zaista i oslobođen disciplinske odgovornosti, sprovedena je preko dirigovanog formiranja prvostepenih i drugostepenih Disciplinskih komisija.

U trenutku podnošenja prijave protiv Debeveca još uvijek su radile Disciplinske komisije, formirane 08.04.2019. godine.

U skladu sa članom 76. st. 5 Poslovnika imenuju se na mandat od dvije godine od dana donošenja odluke.

Praktično to znači da bi neka od prvostepenih Disciplinskih komisija zadužila predmet “Debevec”, ali njihov sastav nije garantovao oslobađanje od disciplinske odgovornosti.

5. Tada kreće “gimnastika” kako bi se formirale nove komisije i to na način da Debevec, bez problema, i prvostepeno i drugostepeno bude oslobođen odgovornosti. 

Tako su donesene odluke 9.4.2021. kojima su imenovane četiri prvostepene komisije.

Takođe, 09.04. 2021. godine ubacuje se u CMS sistem disciplinska protiv Debeveca, iako je to trebalo biti učinjeno sedam dana ranije.

6. Halil Lagumdžija bio je član dvije od četiri komisije i te dvije komisije u kojima je on bio član ne mogu postupati u predmetu Debevec, s obzirom na činjenicu da je Lagumdžija sudija Suda BiH.

U preostale dvije komisije, koje mogu postupati u predmetu Debevec, su dva ista člana tako da je većina u komisiji koja donosi odluku poznata.

Ti članovi su Avdija Avdić, sudija i Lejla Hadžić, članica Vijeća. Njih dvoje su sigurni glasovi za oslobađanje Debeveca na prvostepenoj Disciplinskoj komisiji.

Da preciziram: CMS za diaciplinske komisije funkcioniše tako što predsjednik imenuje komisije koje se unose u CMS; Sistem je podešen na način da vodi računa o tome iz koje pravosudne institucije je tuženi, pa ako u komisijama ima neko iz te iste institucije CMS preskače tu kompletnu komisiju ; Tako je u predmetu Debevec CMS preskočio dvije komisije u kojima je bio Lagumdžija.

7. Takođe, 09.04.2021. godine formirane su tri drugostepene komisije u kojima su dva člana Savjeta u sve tri komisije; To je bio način da se izbjegne bilo kakva mogućnost da Debevec bude disciplinski kažnjen. 

U te komisije imenovani su i članovi Savjeta koji nisu sudije i tužioci, a što nije slučaj sa komisijama iz 2019. god.

Komisiju koja je oslobodila Debeveca činili su Jadranka Stanišić, Mustafa Šabić (oboje sudije) i Dušanka Bogojević, advokat koja je jedna od najvjernijih saradnika Debeveca.

Debevec je oslobođen 22.09.2021. godine.

8. Dalja dešavanja u vezi sa komisijama samo potvrđuju da su one imenovane 09.04.2021. godine bile potrebne samo da bi Debevec bio sigurno oslobođen odgovornosti za težak prekršaj koji je počinio kao predsjednik Suda BiH; I da su ključni ljudi VSTS radili po nalogu SDA.

Već sam naveo da mandat komisija traje dvije godine, ali to nije slučaj i sa ovim formiranim aprila 2021.

Iako im je, defakto, tek počeo mandat, već  nakon 7 mjeseci su imenovane nove komisije iz čega je lako zaključitti da su prethodne imenovane dirigovano sa samo jednim ciljem – da oslobode Debeveca disciplinske odgovornosti.

9. Nove komisije se imenuju 16.11.2021. godine, a kada se pogleda njihov sastav, lako je zaključit da više nema Lagumdžije u prvostepenim komisijama i da nema članova Savjeta koji nisu sudije i tužioci.

Jednostavnije rečeno, u VSTS su naštimali prvostepenu, a za svaki slučaj i drugostepenu komisiju u slučaju “Debevec” što se ispostavilo kao dobar potez, obzirom da ih jedan od član nije poslušao kada je vidio dokaze protiv kojih nije mogao.

To se desilo na prvostepenoj komisiji, Ali sve je “popeglala” drugostepena komisija.

10. Suljagiću je za ovu operaciju obećan još jedan mandat direktora Sekretarijata VSTS, kao i sakrivanje brojnih nelegalnih radnji koje je počinio i čini i dalje.

Poškoviću je obećana pozicija direktora Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH. Aktuelnom direktoru mandat ističe krajem ove godine.

Kako to obično biva, kada Suljagić i Pošković djeluju nezakonito, nigdje nema njihovih potpisa, već je jedino Lagumdžija “u papiru”, iako on nije mozak operacije, već samo izvođač radova.

11. Za kraj, nove komisija su imenovane sredinom novembra 2023. godine, a u prvostepenim nema Halila Lagumdžije, ali ima drugi sudija Suda BiH kojeg je predložio Debevec.

Lagumdžija je u drugostepenim, ali se ovaj put Debevec uzalud obezbjeđivao.

Piše: Slobodan Vasković
Izvor: slobodanvaskovic.blogspot.com

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter