Rio Tinto najavio ulaganje 100 miliona eura u ekologiju u Srbiji - Na razgovorima u Ljuboviji Vučić tražio garancije od Rio Tinta da će životna sredina u projektu Jadar biti očuvana
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zatražio je u subotu od predstavnika Rio Tinta čvrste garancije da će životna sredina biti očuvana i posle otvaranja rudnika litijuma, a glavna pitanja bila su vezana za kvalitet voda, deponiju koja će nastati radom rudnika i sumpornu kiselinu i naveo da Rio Tinto ima izuzetno lošu reputaciju.
Izvršni direktor Rio Tinta Jakov Stausholm obećao je da će ta kompanija uložiti 100 miliona eura u isušivanje deponije, i da će Jadar biti prvi rudnik litijuma u svijetu koji nema tečnu deponiju, a time će se, kako je rekao, smanjiti i njena veličina.
- Mi ćemo da obezbijedimo transport i prugu i sve što je potrebno. Samo možete li vi da garantujete bezbjednost za ljude? I ono što je takođe važno, što ljude najviše zanima, to je njihovo poljoprivredno zemljište u okolini samog rudnika. Mogu li da gaje isti kukuruz, mogu li da imaju istu malinu, mogu li da imaju isto voće i povrće. Ja znam da vi vodite ogromnu kompaniju sa 57.000 ljudi, jednu od najmoćnijih u svijetu. Ja vas molim da se koncentrišete i da nam date odgovore podijeljene u ove tri grupe: voda, deponija, sumporna kiselina, rekao je Vučić.
Izvršni direktor Rio Tinta Jakov Stausholm pozdravo je Vučićevu, kako je rekao, izuzetnu zainteresovanost i posvećenost pitanju iskopavanja litijuma. Rio Tinto je kompanija stara 150 godina i mi imamo izuzetna dostignuća, ali takođe imamo i teška poglavlja u našoj istoriji, kao što ste vi s pravom istakli. Ono što je itekako jasno jeste da danas rudarenje može da se radi na bezbjedan način, u skladu sa najvišim standardima životne sredine i to jeste naša odgovornost, rekao je Stausholm.
Istakao je da je, kada je preuzeo mjesto izvršnog direktora pre tri i po godine, predstavio četiri cilja pred kompanijom i jedan je da moraju imati najviše standarde kada je riječ o životnoj sredini, o zajednici, o društvu i prema vladama za sve što rade.
- Ne mogu da pravim nikakve kompromise po tom pitanju. I zaista čvrsto vjerujem i gledam sve vas građane ovdje u oči da mi razvijamo izuzetan projekat ovde, rekao je Stausholm. Što se tiče deponije, on je naglasio da gotovo svi rudarski kompleksi u svijetu imaju otpad u tečnom stanju, koji ide zapravo u neka jalovišta koja nisu baš najbolja rješenja za životnu sredinu.
- Mi smo odlučili da potrošimo više od 100 miliona eura dodatnih kako bismo izvukli vodu i osušili tu deponiju, što je daleko bolje rješenje, kada je reč o životnoj sredini. To je prvi litijum rudnik u svijetu koji neće imati ovo mokro jalovište. Drugo, mi deponiju svodimo na minimum, kao što ovde možete da vidite uzorke, tako što ćemo ih sušiti. Negdje oko polovine će moći da ide podzemno i da se tu ponovo popunjava, a od preostalog dijela nešto od ovog otpada može da se koristi za izgradnju puteva, rekao je direktor Rio Tinta.
Dodao je da će deponija u Jadru imati daleko niži pritisak na životnu sredinu od deponije nego u bilo kom drugom rudniku litijuma na planeti.
Na kraju šestosatnog razgovora Vučić je kazao da će o litijumu "najmanje 22 mjeseca imati de facto javnu raspravu“, kada će Rio Tinto imati prilike da odgovori građanima i institucijama na sva pitanja.
Odgovarajući na pitanja građana Vučić je rekao da, ako se ne postigne dogovor, Rio Tinto "neće lako otići“. "Tužiće našu državu za više milijardi“, rekao je Vučić i podsjetio da je ta kompanija došla 2001. godine kada su i dobijali sve dozvole.
Vučićje tokom razgovora takođe rekao da će pokušati da se podigne rudna renta, ali da to neće biti nimalo lako.
"Govorili ste o visini rudne rente. I to obično ljudi u Srbiji govore koristeći najprimitivnije floskule o tome kako želimo da se podjarmimo Zapadu, da budemo kolonizovani, kako će oni da nam uzmu ne znam šta sve. Ja samo želim da vam kažem da sam ja želio da podignem rudnu rentu", rekao je on.
Predsjednik Vučić suočava se s velikim pritiskom javnosti i opozicije u Srrbiji zbog projekta Jadar, zbog čega se održavaju protesti u Beogradu i drugim gradovima širom zemlje.
Piše: Borivoje Simić
Foto naslovna: Predsednik Srbije
Izvor: indikator.ba
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter