Tužilaštvo BiH u službi mafije - Sve o puštanju na slobodu Lukačevog bivšeg zeta - Šta je priznao Lubura?
Skandalozna odluka Tužilaštva BiH da Nedeljka Luburu, suočenog sa kaznom zatvora od 5 do 20 godine zbog organizovanog kriminala, nakon svega 7 dana pusti iz pritvora iziskuje još jednu "istragu o istrazi". Šta je tužilačkim bitangama doista "priznao" okorjeli kriminalac Lubura?
Nedeljko Lubura, načelnik u Službi za zaštitu integriteta i zakonitosti u radu MUP RS, pazi sad paradoksa, dana 12.08.2022. godine pritvoren je zbog organizovanog kriminala. Teškim zloupotrebama službenog vozila i policijske značke, iskoristivši službeno putovanje, iz Slovenije je u BiH prokrijumčario lice sa međunarodne potjernice Ivana Mijatovića. Potom je ovom crnogorskom kriminalcu osigurao smještaj i zaštitu u Banjaluci.
Luburu i njegovog saučesnika Bojana Roguljća formalno terete za krivično djelo "organizirani kriminal" iz člana 250. stav 2. KZBiH, u vezi s krivičnim djelima "krijumčarenje lica" iz člana 189. KZBiH, "pomoć počinitelju poslije učinjenog krivičnog djela" iz člana 232. KZBiH, "zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja" iz člana 220. KZBiH i "krivotvorenje isprave iz člana" 347. KZRS. Dakle, za organizovani kriminal kao glavno djelo i još četiri krivična djela počinjena u sticaju gdje su za službena lica predviđena strožija kažnjavanja.
Kažnjavanje za organizovani kriminal utvrđuje se po zaprijećenoj kazni za najteže krivično djelo, a to je u ovom slučaju "krijumčarenje lica" (zloupotrebom službenog položaja) sa propisanom kaznom zatvora od 3 do 15 godina. Time proizilazi Luburina odgovornost po članu 250. stav 2. KZBiH sa zaprijećenom kaznom NAJMANJE 5 GODINA ZATVORA. Pa do maksimalnih 20 godina robijanja.
Spram zaprijećenih kazni zakonodavac utvrđuje i mogućnost produženja pritvora. Lubura i Roguljić pritvoreni su do 30 dana, sa mogućnošću produženja te mjere tokom istrage do 6 mjeseci. Za ovako teška krivična djela nakon potvrđivanja optužnice produženje mjere pritvora može trajati do dvije godine, sa mogućnošću primjene i nakon izrečene prvostepene presude. Zapamtite ove zakonske mogućnosti i rokove.
Kako sad Tužilaštvo BiH objašnjava svoj prijedlog za ukidanje pritvora nakon svega par dana? Konkretno: nakon svega 7 dana, dakle 19.08.2022. godine, Lubura i Roguljić pušteni su iz pritvora koji im je rješenjem Suda BiH određen do 30 dana. Kada sam pročitao da je Tužilaštvo BiH podnijelo prijedlog za njihovo puštanje bio sam frapiran i upravo time motivisan za detaljnije proučavanje ovog skandala. Nemam predstavu koliko stotina pritvorskih predmeta sam odradio tokom profesionalne karijere i sa tog iskustva nastupam terminom - SKANDAL.
Kako ne bi bilo zabune, Sud BiH mogao je samo usvojiti ovaj sasvim izvjesno nezakoniti prijedlog tužilaštva. Mjera pritvora primjenjuje se zarad osiguranja prisustva osumnjičenog u krivičnom postupku i radi uspješnog vođenja istrage, dakle radnji koje izvodi tužilaštvo i time je nosilac prava na traženje ili ukidanje mjere. Normalno, to pravo ne podrazumjeva pogodovanje počiniocima kakvo ovde nesporno imamo na djelu.
Iz državnog tužilaštva tvrde kako su prijedlog za ukidanje pritvora po prethodnom rješenju do 30 dana zasnovali priznanjima krivice osumnjičenih Lubure i Roguljića. Još samo da objasne kog datuma i po kojim razlozima se tužilaštvo tako ekspresno organizovalo za saslušanje i "priznanje"? Čuj osumnjičeni su priznali krivična djela stavljena im na teret kada se šira javnost uveliko bavi zaista velikim fondom dokaza protiv njih. Pri čemu njihovo priznanje sa pozicije dalje istrage, optuženja i suđenja nema bukvalno nikakvog značaja.
U razjašnjavanju ove skandalozne situacije prvo ističem da su Lubura i v.d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanko Kajganić do 2007. godine bili radne kolege u tadašnjem CJB Banja Luka, a intenzivnu saradnju nastavili su i tokom Kajganićeve karijere u zloglasnom Specijalnom tužilaštvu RS. Uostalom, kriminalne veze Lubure i Kajganića vrlo opširno objasnio sam tekstom MRAČNE TAJNE TUŽIOCA KAJGANIĆA: Ko opstruiše istragu ubistva Davida Dragičevića?!. Uključujući i objavljivanje međunarodne potjernice za Dankom Kajganićem, bratom v.d. glavnog državnog tužioca i teškog kriminala kojim se bavio.
Ili će nas tužilački moćnici Milanko Kajganić i Dubravko Čampara ubjediti da je osumnjičeni Lubura priznao svoju ulogu i odao sav kriminal koji mu je poznat u predmetu "Veljko Ugrenović i drugi" broja S1 2 K 041757 21. Možda je otkrio počinioce krijumčarenja 460 kg skanka u okolini Gradiške iz decembra 2020. godine, po kome je započeta akcija "Storidž"? Ili oko vezane akcije "Storidž 2" na kojoj je zasnovan predmet "Veljko Ugrenović i drugi", a u sklopu kog su pritvoreni Lubura i Roguljić?!
Za neupućene ističem da je Lubura pod istragom da je djolovao u okviru grupe za organizovani kriminal koju čine Veljko Ugrenović, Mladen Grbić, Jovica Grujić, Savo Dragišić, Saša Vidovića, Aleksandar Vitez, Filip Munjeran, Gordan Gvozden, Dražen Karan, Dragoslav Radaković, Darko Vujić, Kostadin Balaban, Nebojša Tojagić, Dario Taškov, Radivoj Lekić, Mirjana Vujovic... Odreda donedavni pritvorenici sa ko zna koliko članova grupe koji se brane sa slobode.
Možda je Lubura tužilaštvu odao gdje se krije Milovoje Lovrenović ili pomogao u rješavanju sijaseta zločina za koje se sumnjiči trenutno najtraženiji profesionalni ubica Evrope? Milivoje i sin mu Dušan Lovrenović takođe su pripadnici grupe za organizovani kriminal kojoj pripada i vajni policijski načelnik Nedeljko Lubura. Zajedno sa Predragom Petkovićem koji je Lovrenoviću pomogao povratak u BiH nakon ubistva Strahinje Stojanovića u Beogradu.
Ukoliko ste nakon prednjeg nabrajanja imena okorjelih kriminalaca pomislili da je Nedeljko Lubura "zapao u loše društvo" čekatje tek nastavak spiska. U istom predmetu Tužilaštvo BiH zatražilo je pritvor za Dalibora Railića zvanog Dugi iz Prijedora, dakle još jednim članom grupe kojoj pripadaju Lubura i Roguljić. Znamo kako istraga ubistva načelnika Radenka Bašića povezuje Railića i neposrednog počinioca Aleksandra Miljatovića, još jednog Luburinog "pobratima". Kao i Marka Momića koji čeka izručenje za ubistvo Mihajla Stupara, a zbog kog je ubijen i načelnik Bašić.
Pomenuti Milivoje i Dušan Lovrenović, kao i Dalibor Railić, dokazno i procesno višestruko su povezani sa Bojanom Cvijetićem, bivšim savjetnikom ministra Dragana Mektića i organizatorom grupe za organizovani kriminal uhvaćene sa 303 kg skanka u akciji "Transporter". To nas vodi ka novim Luburinim kriminalnim saradnicima: Cvijetić, Petar Dukić, Aleksandar Nikolić, Saša Rađević, Ivan Jurić, inspektor Mladen Milovanović, Srđan Rađević i Davorin Popović. Inspektor Milovanović poznat je i po hapšenju sa "škaljarcem" Milošom Božovićem.
Mogao bih unedogled nastaviti sa nabrajanjem imena članova kriminalnih grupa koje Tužilaštvo BiH istražuje i optužuje za organizovani kriminal u predmetu "Veljko Ugrenović i drugi", a gdje je formalno svrstan i "načelnik za profesionalne standarde" Nedeljko Lubura. No, poenta je valjda jasna - za ovako kratko vrijeme Lubura naprosto nije mogao "priznati" povezanost sa predmetnim organizovanim kriminalom, a da ne ulazimo u međunarodne istrage vezane za ubicu i narko dilera Ivana Mijatovića. Još manje je mogao odati saučesnike i pomoći u istrazi. U konačnosti: svako priznanje osumnjičenog prvo se temeljito provjerava, pa se tek onda čine dogovorene pogodnosti.
Nemojmo se lagati, stvarne razloge ovakvog ekspresnog puštanja osumnjičenih iz pritvora objasnio sam tekstom KOSTREŠEVIĆ NOKAUTIRAO LUKAČA: Uhapšeni Lubura pod budnim okom ministra štitio "integritet" organizovanog kriminala. Ukoliko Lubura doista "progovori" desetine i desetine policijskih, pravosudnih i institucionalnih moćnika ode na višedecenijske robije, na čelu sa njegovim bivšim šurjakom ministrom Draganom Lukačem.
Godinama tumačim kako je ministar Lukač 2015. godine započeo proces preuzimanja kontrole nad organizovanim kriminalom Republike Srpske, pa i šire sa kompanjonom ministrom policije Nebojšom Stefanovićem, šta je Luburi kao najbližem saradniku odlično poznato. Direktor policije Siniša Kostrešević sa svojim timom uspio je prikupiti dokaze i uhapsiti okorjelog kriminalca Luburu, gdje je pritvaranje bilo stvar neminovnosti, ali još jednom pravosuđe pokazuje servilnost prema organizovanom kriminalu i oko toga nema mjesta zabludama.
Ponavljam: za ovako kratko vrijeme Lubura i Roguljić, taman i da su htjeli, naprosto nisu imali vremena "priznati" sve šta zakon i pravila struke nalažu u ovako teškom organizovanom kriminalu. Niti je njihovo "priznanje" ikakva obaveza za tužilaštvo u pogledu ukidanja pritvora. Skandaloznost odluke vidimo i po činjenici da Luburi nije naložena mjera obaveznog javljanja nadležnom organu, kao u slučaju Roguljića. Vjetovatno računaju da će biti vraćen na posao, pa je besmisleno "javljanje" u policiju.
Šta je Tužilaštvo BiH ovim skandaloznim i kriminalnim činom postiglo? Vrlo jednostavno: tužilaštvo na ovakav način vrši negativan uticaj na policiju i druge organe povodom borbe protiv organizovanog kriminala. Većina navedenih Luburinih kriminalnih kompanjona nalazi se na slobodi i time u poziciji sprečavanja dokazivanja i uticaja na svjedoke i istragu uopšte, pa do ubijanja kakva smo vidjeli na primjeru načelnika Radenka Bašića i svjedoka Mihajla Stupara. Činjenica je da Dalibora Railića drže u pritvoru zbog lakših krivičnih djela od Luburinih, bar po raspoloživim dokazima i saznajima, tako da i njegov skorašnji izlazak ne treba nikog začuditi.
Istovremeno možemo govoriti o negativnom uticaju na medije i javnost uopšte. Ima li kritičkih tekstova i drugih objava povodom ovog skandaloznog čina? Jok, opšti muk! Mediji prenose sadržaj poruka i druge dokaze krivičnog djela koje su osumnjičeni "priznali", dok uznemirenje javnosti kao osnov za određivanje pritvora očigledno izostaje. Moja malenkost planira još mnogo objava oko dvodecenijske kriminalne karijere Nedeljka Lubure, no to je ipak izdvojen slučaj i irelevantan za širu javnost.
Na kraju vraćam se na startno pitanje: ko će sprovesti "istragu o istrazi" očiglednih kršenja zakona i pravila struke počinjenih unutar Tužilaštva BiH? Jedino tijelo nadležno za kontrolu rada i čak udaljenje kriminalizovanih tužilaca iz službe jeste Visoki sudski i tužilački savjet BiH. Ukoliko Siniša Kostrešević nakon učestalih hapšenja pripadnika policije ne pređe na tužioce?!
Piše: Borislav Radovanović
Izvor: radovanovicborislav.blogspot.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter