Pukovnik ili pokojnik: Gatački izborni duel Govedarice i Milovića kao borba za politički opstanak (Foto)


Pukovnik ili pokojnik: Gatački izborni duel Govedarice i Milovića kao borba za politički opstanak (Foto)

U sjenci izbora u gradovima i većim regionalnim centrima, širom Republike Srpske postoje brojne opštine u kojima predstojeća izborna utakmica neće biti ništa manje zanimljiva od onih koje će se voditi u Banjaluci, Bijeljini, Trebinju…

Jedna od opština koja se, tako, ispod radara, povremeno pomene kao mjesto gdje bi mogao da uslijedi izuzetno zanimljiv izborni duel za načelnika opštine jeste Gacko. Ne samo zato što su kandidati za načelnika tog hercegovačkog gradića ispred SNSD-a i SDS-a, najveće vladajuće i opozicione partije, i što su i jedan i drugi kandidat iza sebe, kao podršku, okupili široke koalicije, već prvenstveno zbog toga što na megdan izlaze prepoznatljiva lica, Vukota Govedarica i Srđan Milović.

Kandidat SDS i ostalih opozicionih stranaka za načelnika Gacka, Vukota Govedarica, bivši predsjednik najveće opozicione stranke u Republici Srpskoj, sadašnji je šef poslaničkog kluba SDS u Narodnoj skupštini RS, a u svojoj biografiji, između ostalog, ima zapisano i to da je na opštim izborima 2018. godine bio kandidat za predsjednika Republike Srpske.

Kandidat SNSD za načelnika Gacka, s druge strane, nema tako bogat politički “životopis” kao njegov konkurent na predstojećim izborima, ali daleko od toga da  Srđan Milović spada u kategoriju političkih anonimusa. Naprotiv. Milović se dugo vremena, uz Luku Petrovića, smatrao najistaknutijim liderom SNSD-a u istočnoj Hercegovini. On je bio poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a političku moć je, između ostalog, crpio i iz funkcije pomoćnika direktora RiTE Gacko. A onda je, između njega i Luke Petrovića “pukla tikva”.

Naime, tinjajući sukob među dotadašnjim najboljim prijateljima, Petrovićem i Milovićem, rasplamsao se u pravi rat nakon što je početkom februara 2022. pomoćnik direktora RiTE Gacko uputio otvoreno pismo Luki Petroviću, ali i premijeru Radovanu Viškoviću, kao i ministru energetike Petru Đokiću, optužujući ih da su “godinama zajahali energetiku, preduzeća, trgovinu električnom energijom”, te da “sami donose strategije, određuju prioritete, projekte, cijene svega i svačega”.

Takođe, Milović je svoje partijske kolege (plus Petra Đokića) u navedenom pismu optužio da ne vode računa o “nezavisnosti i nacionalnoj bezbjednosti”, da ruše RiTE Gacko, kao i da je “glavni nosilac tih aktivnosti Luka Petrović, Đokić je naravno saglasan, a Višković vjerovatno neobaviješten (a ne bi smio biti)”.

Nedugo nakon toga uslijedio je odgovor na Milovićevo pismo s pečatom Luke Petrovića, a u njemu se Milović optuživao da je “neznalica” koja “nezrelo i primitivno” manipuliše informacijama. Milović je tada optužen i da je glavni krivac za višemilionske gubitke u poslovanju RiTE Gacko.

Kako bilo, djeluje da je iz navedenog sukoba Milović izašao kao privremeni pobjednik, budući da je odlukom vrha SNSD-a (čitaj Milorada Dodika) još u aprilu ove godine proklamovan kao kandidat te stranke za načelnika Gacka. Međutim, prema nekim ocjenama, na taj način Dodik je Milovića gurnuo na “ledinu”, jer prema pojedinim istraživanjima javnog mnjenja u predstojećem izbornom duelu s Vukotom Govedaricom “svadljivi” Milović je, ipak, autsajder. Ako doživi poraz, prema istim ocjenama, Milović je završio priču kao bilo kakav ozbiljniji politički igrač.

S druge strane, nisu rijetka ni mišljenja da su predstojeći izbori posljednja šansa i za političku rehabilitaciju i povratak makar jednog dijela stare ”aure” za Vukotu Govedaricu, koji je nakon vrtoglavog političkog uspona – od predsjednika omladine SDS, predsjednika stranke, pa do kandidata za predsjednika Srpske – došao u poziciju da bi mu eventualni poraz u trci za načelnika Gacka, vjerovatno, zapečatio bilo kakvu ozbiljniju političku karijeru.

Politička analitičarka Tanja Topić za Gerilu kaže da se upravo na primjeru Gacka može vidjeti kako su neke od manjih lokalnih sredina postale zanimljive u političkom smislu uoči ovih lokalnih izbora.

“S jedne strane imamo poznate “političke face”, koje su obavljale visoke funkcije na entitetskom nivou, bili lideri političkih stranaka da bi ušli u utrku za prvog čovjeka u svojim sredinama. Vraćamo se negdje na fabričke postavke prema kojima je veoma bitna pretpostavka za politički uspjeh podrška sugrađana i mještana koji poznaju kandidate i daju im povjerenje. Dugo je trebalo da se političari vrate u svoje sredine i ne gledaju s visoka na te funkcije na lokalnom nivou”, kaže Topićeva.

Istovremeno, dodaje ona, “povratak u zavičaj” može značiti i svojevrstan test.

Foto: Gerila/Tanja Topić

“Ako kandidat ne bude izabran, može se lako desiti da mu politička karijera bude zapečaćena. Uz jednu bitnu napomenu, da mi u našoj političkoj kulturi rijetko srećemo “gubitnike” koje poraz na nekim od izbora zauvijek uklanja sa političke pozornice. Uvijek se nađe obrazloženje više zašto neko ko u nizu gubi izbore treba biti “vrijedan i ispravan izbor” iznova”, navodi Topićeva za naš portal.

Drugi trend koji, prema njenim riječima, vidimo na ovim izborima, pa tako i u Gacku, jeste taj da stranačka rukovodstva, odnosno stranački šef, na čistinu izvodi kandidata, prepuštajući građanima da razriješe potencijalne unutarstranačke sukobe i razmirice.

“Nije Gacko usamljen slučaj u tom pogledu. U nemogućnosti stranačkog odgovora na razmirice među pojedinim stranačkim moćnicima, elegantnije je teret odgovornosti prepustiti građanima. Njihova izborna odluka samim tim je savršen alibi za rješavanje statusa pojedinaca unutar stranke. Igra moći na lokalnom nivou preslika je odnosa moći unutar stranačkog vrha – nekome posljednja šansa, nekome dugoročno pozicioniranje”, zaključuje Topićeva.

Podsjećamo, Gerila je ranije pisala i o političkoj situaciji u Gradišci, Bijeljini, Trebinju, Zvorniku, Prijedoru, Srebrenici, Banjaluci, Tesliću, Kozarskoj Dubici i Palama. Takođe, analizirali smo i opštine u kojima SNSD izbornu bitku bije sa koalicionim partnerima.

Lokalni izbori u BiH zakazani su za 6. oktobar.

Izvor: gerila.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter