DNS izbrisan i iz Prijedora, u brojnim lokalnim zajednicama nemaju odbornike, a u nekim dobili samo 3 GLASA
Na izborima prije 6 godina osvojila je oko 100.000 glasova i bili druga po snazi stranka u vladajućoj koaliciji Srpske, danas jedva da će imati po kojeg odbornika i to ne u svim lokalnim zajednicama u Srpskoj.
Mnogi su vjerovatno domah prepoznali da je riječ o DNS, stranci koja je danas potpuno izbrisana iz nekih od najvećih gradova Srpske, poput Banjaluke gdje po preliminarnim podacima CIK neće imati ni jednog odbornika u Gradskoj skupštini, ali ni u Prijedoru gradu koji je bio bastion ove stranke.
Ne samo što je stranka nastala u Prijedoru, već su godinama u tom gradu imali i svog gradonačelnika.
Danas, kako pokazuju podaci CIK nakon prebrojanih 99,22 odsto glasova ova stranka je izbrisana i iz Prijedora jer nije uspjela da pređe cenzus i neće imati odbornika u lokalnom parlamentu.
DNS je u svom nekadašnjem bastionu uspio da skupi tek 564 glasa ili 1,94 odsto.
DNS Nenada Nešića neće imati svoje predstavnike ni u Bijeljini, najvećem gradu Semberije, gdje je ova stranka, takođe, ostala ispod cenzusa.
Nakon obrađenih 100 odsto biračkih mjesta u Bijeljini, DNS je osvojio 1.409 glasova ili 2,55 odsto.
Ova stranka svoje predstavnike neće imati ni u lokalnim parlamentima u Novom Gradu, Laktašima, Vukosavlju, Modriči, Pelagićevu, Mrkonjić Gradu, Kotor Varošu, Tesliću, Vlasenici, Istočni stari grad, Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Loparama…
Zanimljivo je da je DNS u Loparama osvojio tek 3 glasa, a u Kozarskoj Dubici 4.
Kao što je već poznato, sunovrat stranke počeo je nakon parlamentarnih izbora 2018. godine, kada je dobila podršku 98.951 birača i osvojila čak 12 mandata u parlamentu Srpske.
Time je DNS, na čijem čelu se nalazio Marko Pavić, bio druga stranka po snazi u vlasti, nakon SNSD.
Sunovrat
Nekoliko mjeseci kasnije dolazi do velikih nesuglasica u najužem rukovodstvu DNS nakon čega stranku napušta nekoliko poslanika, među kojima je i Nedeljko Čubrilović, koji osnivaju stranku DEMOS.
U narednih nekoliko mjeseci stranku je napustio veliki broj članova, a godinu dana kasnije Pavić se povlači sa čela DNS i palicu pruzima Nenad Nešić.
Pred izbore 2020. godine, DNS su pogodile nove nesuglasice. Petnaest dana prije izlaska na birališta, Nešić je najavio da DNS izlazi iz vladajuće koalicije u Srpskoj i BiH.
Sa ulaskom DNS u opoziciju nije se složio Darko Banjac, tadašnji predsjednik poslaničkog Kluba DNS i generalni sekretar stranke, koji je podnio ostavku na te funkcije.
Klub je onda napustio i Milan Radović, pa Diko Cvijetinović, čime je DNS za dvije godine sa 12 pao na pet narodnih poslanika.
Dvije sedmice nakon izlaska iz DNS, Darko Banjac osniva Narodnu partiju Srpske (NPS).
Time je DNS na izbore 2022. godine izašao podijeljen na čak tri partije. Stranka je osvojila samo 28.502 glasa i nisu imali ni jedan direktan mandat u Narodnoj skupštini RS, već su dobili 4 poslanika i to preko kompenzacijske liste.
Iako je DNS nakon toga ponovo postao dio vladajuće koalicije u Srpskoj, to nije pomoglo stranci da sačuva poslanike, pa su je još 2 parlamentarca napustila.
DNS tako danas u parlamentu Srpske ima samo 2 poslanika, dok u brojnim lokalnim zajednicama neće imati ni jednog svog odbornika.
Time je za 6 godina, druga po snazi stranka u vladajućoj koaliciji Srpske, pala do neprepoznatljivosti.
Piše: Snježana Karić
Foto naslovna: BN
Izvor: srpskainfo.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter