Nakon Dodikovog intervjua nije jasno zašto se švajcarci ne doseljavaju u Republiku Srpsku?


Nakon Dodikovog intervjua nije jasno zašto se švajcarci ne doseljavaju u Republiku Srpsku?

Umislio da je svemoguć: Lider SNSD-a “šalje kući” američkog ambasadora, kome svakako ističe mandat

Osim što je pod njegovim vođstvom Republika Srpska u protekle dvije decenije, makar tako tvrdi, postala “bolji dio” BiH, što je nikad manja stopa nezaposlenosti i zaduženosti, a na ekonomskoj stabilnosti, prosperitetu i međunarodnom ugledu Srpskoj bi pozavidjela i Švajcarska, lider SNSD Milorad Dodik izgleda da ima moć da upravlja i spoljnom politikom najveće svjetske sile.

Naime, u intervjuu koji je dao za Srnu, aktuelni predsjednik Republike Srpske posebno se “bavio” likom i djelom ambasadora SAD u BiH, Majkla Marfija. Američkog diplomatu, s kojim već mjesecima vodi žestoke svađe i razmjenjuje uvrede, Dodik je, kako reče, lično otpremio nazad u SAD.

“Marfi je svoju diplomatsku misiju u BiH pretvorio u lični sukob sa mnom, što potrđuje i sama činjenica da nema dana da ne pomene ime Milorada Dodika. A to je upravo zbog njegove frustracije, jer sam ga poslao kući i to na neslavan način”, pohvalio se Dodik u navedenom intervjuu.

Inače, to nije prvi put kako aktuelni predsjednik Srpske tvrdi kako on, maltene, određuje da li će i koliko Majkl Marfi ostati na ambasadorskoj dužnosti u BiH. U aprilu ove godine Dodik je tako objavio “ekskluzivu” da Marfi odlazi iz BiH godinu dana prije isteka svog mandata, te da bi se to, kako je najavio, trebalo dogoditi u junu.

“Napravio je opšti nered u BiH, zato što je upropastio odnose na ovoj teritoriji. Marfijeva politika je prouzrokovala problem, ali to je termin koji je vezan za njega. Već je donesena odluka da u šestom mjesecu on odlazi iz BiH”, “otkrio” je tada Dodik “povjerljive tajne” američke politike prema BiH.

Međutim, od tada je prošao najavljeni jun, a zatim i jul, a Marfi se i dalje nalazi u ambasadorskoj fotelji u Sarajevu. Ono što je činjenica i što je još ranije najavljeno iz Vašingtona jeste to da Marfiju zaista ističe ambasadorski mandat, ali se radi o redovnoj proceduri kroz koju prolaze ambasadori SAD ne samo u BiH, već širom svijeta.

Komentarišući za Gerilu Dodikovo hvalisanje da je Marfija “poslao kući, i to na neslavan način”, nekadašnji ambasador BiH u Briselu, Draško Aćimović, kaže da “saga između ambasadora Marfija i Milorada Dodika nosi određenu dozu romantike i uspomena iz prošlosti”.

“Korijeni toga vjerovatno sežu iz vremena kad su njih dvojica imali puno bolje odnose, a nekako mi Dodik sada zvuči kao ostavljena djevojka. Sve ovo mi na to liči”, kaže Aćimović.

Što se tiče najavljenog odlaska Majkla Marfija sa ambasadorske pozicije u BiH, Aćimović ističe da je navedeni američki diplomata, jednostavno, došao do isteka svog mandata.

“Čak mislim da on odlazi u penziju, a dolazi nam ne samo novi ambasador SAD, već i cijela nova američka garnitura za zapadni Balkan. Novi ambasador i ta nova ekipa neće donijeti ništa novo i pozitivnije za Dodika. Ambasadori imaju svoj mandat, a Marfi je ostao nešto čak i duže na poziciji ambasadora u BiH i mislim da do kraja ove godine neće ni otići, posebno iz razloga što u oktobru imamo izbore i sve što se treba izdešavati poslije izbora i krajem godine”, zaključuje Aćimović za naš portal.

Inače, Dodik je bio tema i u samom američkom Senatu, pred čijim je Podkomitetom za evropska pitanja govorio pomoćnik državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajan. On je, između ostalog, poručio da je Dodik sve izolovaniji te kako nema novca.

“On nema političku podršku. Kada govori o secesiji, Hrvatska otvoreno kaže da neće priznati i da je jedan susjed otišao. I tiho Srbija kaže, ne, mi ne mijenjamo ove granice. Držimo se originalnog Dejtona. I vidjeli ste sada kako je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić počeo tako nešto javno da govori. Dakle, Dodik je sam”, kazao je O’Brajan.

Prema njegovim riječima, sankcije Dodiku prave probleme sa finansijama, sve je manje novca, što i sam predsjednik Srpske priznaje.

“Ide i pokušava da pozajmi novac od Kine, Rusije, Mađarske i povremeno iz Srbije. A to mu postaje sve teže. Nekada je mogao da pridobije favorizovane banke da upravljaju državnim obveznicama i to što se juče žalio da mu je isključeno zbog naših sankcija. Tako da se sve ovo mora spojiti u jednu političku strategiju koja kaže da Bosna i Hercegovina ima šansu da krene naprijed ako usvoji reforme koje traži EU, jedinstveno tržište”, rekao je O’Brajan.

Lider SNSD-a juče je govorio o famoznim parama, koje postoje ali on do njih ne može da dođe, a potom i optužio službenika američke Ambasade u BiH da obilaze susjedne zemlje i banke, od kojih traže da ne sarađuju sa vlastima Srpske.

“I danas nema nijedne banke u Srpskoj koja je spremna ili iz straha od Amerikanaca ne smije da sarađuje sa Vladom Srpske“, rekao je Dodik.

O novcu za koji, očito, znaju samo Dodik i uzak krug njegovih bliskih saradnika, opširnije smo pisali u tekstu Gdje su “prijatelji” Republike Srpske koji su obećavali pomoć i investicije?

Foto naslovna: Gerila
Izvor: gerila.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter