U godinu u kojoj mu za vratom stoji milijarda KM koju mora da vrati po osnovu kredita, a entitetski budžeti više nisu budžeti, predsjednik RS, mora da izmisli novog neprijatelja. Dok „udara“ po, kako je i sam rekao, dokazanom prijatelju USAID-u, ali i prijeti kompletnom NVO sektoru, koji otkriva razmjere korupcije, poreske obveznike valjalo bi podsjetiti - od 2015. do 2024. IT firma „Prointer“, s kojom „sarađuje“ Igor, sin Milorada Dodika, od javnog sektora dobila je 1.061 ugovor vrijedan nevjerovatnih 313.837.676 KM.
"USAID je u proteklim godinama dao ozbiljan novac za podršku i u RS i mi smo zahvalni i ja sam to rekao. Zahvalni za pomoć koja je do sada bila pružena i bilo mi je drago da sam mogao da primjetim da ne pravi razliku između RS i drugih dijelova BiH i da će nastaviti podržavati projekte u RS i mi smo to ocjenili pozitivnim. Mi ostajemo posvećeni projektima koje ćemo zajedno delegirati. Podržavam i projetke na nivou BiH.”
Ovo su riječi Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, izgovorene u etar u januaru 2022. godine, nakon sastanka sa tadašnjom šeficom ove humanitarne organizacije Samanthom Power.
Samo tri godine poslije priznanja da USAID ne pravi ni etničku ni finansijsku niti bilo koju drugu razliku, isti Dodik je rekao kako je to „kriminalna organizacija“ i naredio Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske da istražuje projekte sprovedene u Republici Srpskoj.
Resorni ministar Siniša Karan, još jedan u nizu predsjednikovih poslušnika, spremno je „prihvatio nabačenu loptu“ i poručio javnosti:
„MUP RS će, pod nadzorom nadležnih tužilaštava, preduzimati sve potrebne mjere i radnje radi utvrđivanja eventualnih nepravilnosti u poslovanju pravnih lica kojima su donirana novčana sredstva iz grantova Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).“
Javnost koja izdašno finansira obojicu pomenutih se nada da će institucija kojom Karan upravlja prvo krenuti od Milorada Dodika, koji nije bio gadljiv na novac američkog naroda.
Šta, zapravo, Dodik pokušava?
U godinu u kojoj mu za vratom stoji milijarda KM koju mora da vrati po osnovu kredita, a entitetski budžeti više nisu budžeti, predsjednik RS, mora da izmisli novog neprijatelja. To i čini uz pratnju režimskih privatnih, ali i javnog glasila.
Dok „udara“ po, kako je i sam rekao, dokazanom prijatelju USAID-u, ali i prijeti kompletnom nevladinom sektoru, zahvaljujući kojem je javnost u Bosni i Hercegovini saznala za razmjere korupcije, poreske obveznike valjalo bi podsjetiti na porodičnu tender uspješnicu. Od 2015. do 2024. (godine pooštravanja američkih sankcija protiv Milorada Dodika, članova njegove porodice i privredne koruptivne mreže) IT firma „Prointer“, s kojom „sarađuje“ njegov sin Igor, od javnog sektora u državi dobila je 1.061 ugovor vrijedan nevjerovatnih 313.837.676 KM.
Prema detaljnom pregledu Agencije za javne nabavke BiH, kroz 27 direktnih sporazuma ugovorena je cifra od 102.412 KM, 48 konkurentskih zahtjeva – 1.098.529 KM, dva ograničena postupka – 37.585.452 KM i 239 otvorenih postupaka – 80.979.416 KM.
Partijsko-porodični zadatak u tom periodu, ali i godinama ranije izuzetno su obavljala rukovodstva Šuma RS, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Savjeta ministara BiH, Republičke uprave za inspekcijske poslove, Opštine Laktaši, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Pravobranilaštva RS, Autocesta Federacije BiH, Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge RS, Elektroprivrede HZ HB, Željeznica RS, Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, Ministarstva prosvjete i kulture RS, Ministarstva trgovine i turizma RS, Međunarodnog aerodroma Sarajevo, Aerodroma RS, Elektro-Doboja, Vodovoda Doboj, Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih RS, Elektroprivrede RS, Rudnika i Termoelektrane Ugljevik, Investiciono-razvojne banke RS, Hidroelektrana na Vrbasu, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS, Rudnika i Termoelektrane Gacko, Radio-televizije RS, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan”, Službenog glasnika RS, Olimpijskog centra Jahorina, Tužilaštva BiH, Agencije za osiguranje RS, Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), Instituta za zaštitu zdravlja RS, Hidroelektrana na Drini, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Elektro-Hercegovine, Studentskog centra Pale, Helikopterskog servira RS, Doma zdravlja Banjaluka, Lutrije RS, Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, Doma zdravlja Bijeljina, Službe za zajedničke poslove Vlade RS, Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA), Elektrodistribucije Pale, Ministarstva odbrane BiH, Ministarstva finansija RS, Centralne banke BiH, Voda Srpske, Elektroprenosa BiH, Vlade RS, Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Puteva RS, Zavoda za zapošljavanje RS, Hidroelektrana na Trebišnjici, Uprave za indirektno oporezivnje BiH, Elektrokrajine Banjaluka, Univerzitetskog kliničkog centra RS, Fonda zdravstvenog osiguranja RS, Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Poreske uprave RS, Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”, Fonda penzijsko-ivalidskog osiguranja RS, Pošta Srpske…
Da pojednostavimo:
Isplatom penzije za januar u RS obuhvaćeno je ukupno 287.234 korisnika prava. Za isplatu penzije za januar potrebno je 158,08 miliona KM u neto iznosu, odnosno 160 miliona KM u bruto iznosu.
To znači da je jedan „Prointer“ za sve ove godine iz budžeta dobio onoliko koliko svi penzioneri u RS zajedno dobiju za dva mjeseca. Inače, privredna mreža Milorada Dodika, koja je prošle godine završila na crnoj američkoj listi, ugovorila je 1.887 javnih poslova vrijednih 541.325.485 KM.
Piše: Žana Karić Gauk
Foto naslovna: Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske
Izvor: zurnal.info
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter