Junak najpopularnije američke serije svih vremena “Breaking bad” Volter Vajt amater je za Milana Zarubicu, uglednog zemunskog farmaceuta i ljekara koji je doktorirao na analizi liječenja karcinoma i postao ozloglašeni srpski narko-hemičar.
Zarubica, koji je ranije odslužio kaznu od 11 godina zatvora zbog ilegalne proizvodnje sintetičke droge u Ugrinovcima, uhapšen je u petak u Makedoniji sa sedmoricom saradnika u akciji srpske i makedonske policije.
Policija je saopštila da su tom prilikom otkrivene dvije moderno opremljene laboratorije za proizvodnju droge, i to u Tetovu i Srbiji. Vrijednost zaplijenjenih tableta iznosila je oko sedam miliona eura!
Kako je sve počelo?
Kada mu je na krstarenju Egejskim morem naprasno preminuo mlađi brat Goran, Milan Zarubica na nagovor majke pristao je da preuzme bratovljev biznis proizvodnje i uvoza ljekova i farmaceutske opreme. Ubrzo, Milan će biznis višestruko razviti, transformisati i prebaciti s druge strane zakona.
Iako ovo zvuči kao trejler za nastavak pomenute popularne krimi-serije, to je istinita priča o usponu srpskog Voltera Vajta, naučnika iz komšiluka koji je zanemario nauku i postao jedini samostalni proizvođač narkotika u Srbiji, čije je operacije nadzirala direktno moćna DEA – američka agencija za borbu protiv narkotika.
Volter Vajt i Milan Zarubica imaju slične životne puteve- putovanje s one strane zakona za junaka “Breaking bad” počinje saznanjem da boluje od raka pluća. Putovanje Milana Zarubice takođe počinje kancerom, ali štitne žlijezde, od kog nije obolio, ali je na tezi o načinima liječenja tiroide doktorirao na Medicinskom fakultetu početkom devedesetih.
Nakon smrti brata, Zarubica već 1996. godine postaje krupno ime u domaćoj farmaceutskoj industriji. U trenutku prvog hapšenja, u februaru 2003. godine, vodio se kao vlasnik i suvlasnik firme “Lenal NBC” i još pet preduzeća za proizvodnju i uvoz lekova i farmaceutske opreme “Mikropoint”, “Davidšped”, “Varan farmaseutikals”, “Varan kemikals” i “Kimel”.
Zarubica je već tada bio dovoljno lukav da zna da sama proizvodnja ekstazija nije problem, već da poteškoće nastaju kada proizvod treba plasirati i sačuvati se od policije.
Saradnja s fakultetom
Nakon hapšenja 2003. godine, koje je tadašnje rukovodstvo MUP označilo kao “najveći uspjeh u istoriji srpske policije”, javnost je bila šokirana. Profesori na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu govorili su za medije da je Zarubica kod njih bio rado viđen gost, ne samo zato što je povremeno honorarno zapošljavao stručnjake sa fakulteta već je u više navrata dovodio ugledne goste iz inostranstva.
Nakon hapšenja i višegodišnje robije, očekivalo se da će Zarubica promijeniti stil života. Nikad ranije nije osuđivan, iz ugledne je porodice i vrhunski obrazovan i nije odgovarao profilu povratnika u kriminalne vode. Desilo se potpuno suprotno: Zarubica je čak koristio i zatvorske otpuste vikendom da nastavi svoj narko-biznis, a posljednju šemu trgovine sintetičkom drogom – zbog koje je uhapšen prošle nedjelje – osmislio je i pokrenuo još 2014. godine, dok je još bio u zatvoru.
Policija zaplijenila 300 kilograma tableta kaptagona
Tako je ovog puta osnovao fiktivne firme kao paravan za proizvodnju i trgovinu drogom. Sumnja se da je našao kupce čak i u redovima ISIS-a, a biznis je mudro iselio u Makedoniju. Međutim, srpska policija ga je u saradnji sa makedonskom i tamo stigla.
Nezvanično, operativne podatke za sprovođenje istrage ponovo nam je ponudila DEA: Amerikanci su dobro zapamtili srpskog Voltera Vajta.
Pritvor za bratanca
Specijalni sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana Bojanu Zarubici, bratancu Milana Zarubice koji je uhapšen u Makedoniji zbog ilegalne proizvodnje nove sintetičke droge kaptagon. Bojan Zarubica se sumnjiči da je iz Zemuna strica snabdijevao opremom za proizvodnju droge u laboratoriji u Tetovu.
Šta je “Kaptagon”?
Kaptagon” je psihostimulans koji teroristi ISIS-a masovno koriste jer im pomaže da ostanu budni i da zadrže energiju – služi za podsticanje agresivnosti i uklanjanje straha, a pritom otupljuje živce, te konzumenti ne osjećaju bol. Ovaj nekada lijek za hiperaktivnost, koji se dobija mešanjem fenetilina, kofeina i drugih sastojaka, zabranjen je osamdesetih godina prošlog vijeka.
U stanu teroriste Salaha Abdeslama, jednog od onih koji je 13. novembra 2015. godine u Parizu učestvovao u masakru više od 130 osoba, nađen je ovaj amfetamin. Blizu granice s Irakom i Sirijom česte su zaplijene velike količine ovog narkotika.
Izvor: Blic