-Istorija na balkanski način- Tvrtko se u zemlji okreće


-Istorija na balkanski način- Tvrtko se u zemlji okreće

Na današnji dan 1377  Krunisan kralj Stefan Tvrtko Kotromanić u manastiru Mileševa

Na današnji dan 1377 godine, krunisan je za kralja Stefan Tvrtko Kotromanić u manastiru Mileševa, nad moštima Sv. Save. Titula je glasila: „Kralj Srblnєmь i Bosně i Pomorih i Zapadnimь Stranamь“.

Krunisanje nije izvršeno u Žiči, po staroj tradiciji Nemanjića, po svoj prilici zato, što se ona nije nalazila u Tvrtkovoj vlasti, ali je Mileševa, sa grobom Sv. Save, čiji je kult među Srbima bio već znatno razvijen, i kao zadužbina Nemanjića izabrano namerno da se naglasi to vezivanje za staro nasleđe.

Od tada, on se, po običaju srpskih vladara, naziva Stefan Tvrtko; na svoj dvor dovodi posebnog logofeta iz Raške i sa njim srpske kraljevske običaje; od Dubrovčana prima 2.000 perpera svetodimitarskog dohotka koji su oni do tada plaćali srpskim vladarima.

O Tvrtkovim borbama sa Turcima dr Sana piše: “Tvrtko je razumio pravu opasnost koja je ležala u jurišnom napredovanju turskih horda. Da bi im mogao da se suprostavi sa jednom odgovarajućom velikom snagom, on je htio da po drugi put stvori velikosrpsko carstvo”.

Prvi bosanski kralj krunisan na današnji dan - Mjesto njegovog krunisanja veže se za crkvu sv. Nikole u Milama kod Visokog.

Krunisanja Tvrtka I desilo se između 18. oktobra i početka novembra 1377. godine, dok se 26. oktobar uzima kao najbiliži datum tog čina

Krunisanje prvog bosanskog kralja Tvrtka I izvršeno je vjerovatno na današnji dan 1377. godine. Prema istraživanjima pokojnog profesora Dubravka Lovrenovića tačan datum krunisanja Tvrtka I desio se između 18. oktobra i početka novembra 1377. godine, dok se 26. oktobar uzima kao najbiliži datum tog čina. Mjesto njegovog krunisanja veže se za crkvu sv. Nikole u Milama kod Visokog.

Tvrtko se po tradiciji istočnih vladara nazvao Stipanom (grč. Stephanos-okrunjen). Njegova titula pokazuje osnovu po kojoj postavlja legitimno pravo na upražnjenu srpsku krunu: kralj Srbljem, Bosni, Pomorju, Humskoj zemlji, Donjim Krajem, Zapadnim Stranam, Usori i Podrinju.

U prvoj sačuvanoj kraljevskoj povelji Tvrtka izdanoj Dubrovčanima u Trstivnici 10. aprila kralj navodi da je okrunjen “sugubim” dvostrukim vijencem. Prvog bosanskog kralja okrunio je djed, odnosno episkop ili poglavar šizmatičke Crkve bosanske i značaj jednog takvog političkog događaja je nesporan.

Tvrtkovo krunisanje podržali su i priznali srpski i bosanski vlastelini, Dubrovnik i Venecija koji ga u svojim dokumentima nazivaju “rex Rascie”

Poznato je da su prva arheološka istraživanja rađena na lokalitetu Zidine ili Crkvina na Milama 1909./1910. godine i da su ih vršili arheolozi Zemaljskog muzeja BiH. Svi posjetioci muzeja u prilici su da vide predmete (nakit i brokatni plašt) koji su pripadali samom kralju Tvrtku I Kotromaniću, poručuju iz ove ustanove. 

Izvor: in4s.net/faktor.ba

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks