BiH ludilo: Do podne antiljudski zakon o kriminalizaciji klevete a popodne proevropski zakoni (Dok.)


BiH ludilo: Do podne antiljudski zakon o kriminalizaciji klevete a popodne proevropski zakoni (Dok.)

Za četiri dana svaki građanin može da odgovara krivično - Za četiri dana, odnosno od 26. avgusta svaki građanin Bosne i Hercegovine će zbog svog govora ili pisanja koje bude protumačeno kao kleveta biti u opasnosti da krivično odgovara. To je omogućeno izmjenama Krivičnog zakona Republike Srpske.

Nakon nekoliko mjeseci proceduralne borbe, gdje su se mediji borili i alarmirali na štetnost usvajanja takvog zakona, a vlast Republike Srpske insistirala na njegovom usvajanju, zakon je usvojen, potpisan je ukaz o stupanju na snagu te je još samo potrebno sačekati 26. avgust, kako bi se zakon mogao primjenjivati.

Uprkos kritikama međunarodne zajednice, nevladinih organizacija, brojnim primjerima istaknutih tokom javne rasprave i uprkos svim alarmima zakon je usvojen.

Danas će u Istočnom Sarajevu Milorad Dodik, koji je potpisao stupanje zakona na snagu, održati sastanak sa partnerima iz državne vlasti. Na tom sastanku će se dogovarati usvajanje tzv. proevropskih zakona koji BiH treba da omogući ubrzaniji proces za dobijanje datuma za početak pregovora sa EU.

O kakvom paradoksu politike se radi najbolje ilustruje takva situacija, gdje Dodik do podne potpisuje zakon koji kriminalizuje klevetu, a od podne je partner koji se zalaže za proevropske zakone.

I ako je neko mislio da će se zakon primjenjivati samo u Republici Srpskoj, to nije tako. Zakon, iako usvojen na nivou Republike Srpske itekako će se odraziti na svakog građanina BiH. Kako? Naime, prema Zakonu o sudovima u Federaciji BiH odluke svih sudova u BiH obavezujuće su na teritoriji FBiH. Ista je odredba i u Zakonu o sudovima u Republike Srpske.

Dakle, ako neko u Republici Srpskoj hipotetički prijavi bilo koga na teritoriji cijele države i optuži ga za klevetu i to tužilaštvo tako tretira i zatraži od suda nalog da se od prijavljene osobe, naprimjer, izuzme kompjuter ili mobilni telefon, sud može izdati takvu naredbu.

I bez obzira što tu naredbu izda sud u Republici Srpskoj, po toj naredbi mora postupiti policija bilo kojeg kantona u FBiH zbog jasne odredbe Zakona o sudovima FBiH, koja kaže da su odluke svih sudova u Bosni i Hercegovini obavezujuće na teritoriji Federacije.
Zakon koji je kriminalizovao klevetu se ne odnosi samo na medije, već na svakog pojedinca koji iznese stav na društvenoj mreži ili bilo gdje u javnom prostoru, to podliježe krivičnom progonu.

Ono što je takođe  indikativno jeste da su lideri stranaka u FBiH stidljivo ili nikako kritikovali ovaj zakon. Zašto? Možda i njima odgovara da se medijima zaprijeti na ovaj način.

Izvor: klix.ba/rtvbn.com

Potpisom Ukaza - Za četiri dana na snagu stupa zakon kojim se kriminalizuje kleveta, Trivić tvrdi da počinje hajka na neistomišljenike režima

Za četiri dana na snagu će stupiti izmjene Krivičnog zakona RS-a kojim se kriminalizuje kleveta, a nakon što je Ustavni sud RS-a odbacio veto Kluba Bošnjaka na izmjene Krivičnog zakonika, a Milorad Dodik zatim potpisao Ukaz.

Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, poručila je da je danas počela hajka na neistomišljenike vlasti.
Trivić kaže da oni koji su pogazili sve institucije, zarobili ih i podveli pod lične, sitnosopstveničke interese, pokušavaju ugušiti svaki vid slobode.

Naglašava da režim treba da zna da postoje ljudi spremni da u ovoj borbi ne odustanu po cijenu vlastite slobode.

"Ovo više nije politička borba, ovo je borba za budućnost Republike Srpske. Spremite se na još žešći otpor, mi odustati nećemo, a vama je očigledno dogorjelo dok potežete za ovakvim suludim zakonima", zaključila je Trivićeva.

Foto: Milorad Dodik je u petak potpisao Ukaz

Predsjednik RS-a Milorad Dodik potpisao je Ukaz o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske. Taj zakon je objavljen u broju Službenog glasnika RS-a od petka.

Budući da zakoni stupaju na snagu osmog dana od objave, to znači da su izmjene i dopune KZRS na snazi od 26. augusta.

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) je 20. jula usvojila izmjene Krivičnog zakona kojim se kleveta kriminalizira. Iako je riječ o entitetskom zakonu, na osnovu njega će fizičko ili pravno lice iz RS-a moći tužiti nekoga za klevetu nekoga bez obzira na njegovo mjesto prebivališta u Bosni i Hercegovini.

Protiv usvajanja zakona u Banjoj Luci su organizovani protesti, jer novinari smatraju da se izmjenama stvara pritisak na ovu djelatnost. Zakon su kritikovali i iz Delegacije EU, poručivši da nije u skladu sa standardima Evropske unije.

"Za krivična djela mogu se procesuirati i oni koji su izvan entiteta u kojem je zakon donesen, ali ako je oštećeni u tom entitetu. To vam je isto kao što državljane drugih zemalja možete krivično goniti za krivična djela počinjena u Bosni i Hercegovini", upozorila je nakon usvajanja zakona u razgovoru za Klix.ba Direktorica nevladine organizacije Transparency International BiH Ivana Korajlić.

Izvor: klix.ba

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter