Zdravstvene ustanove u BiH pred kolapsom - Svega nedostaje


Zdravstvene ustanove u BiH pred kolapsom - Svega nedostaje

Zdravstvene ustanove u Bоsni i Hercegovini sve teže podnose pritisak zbog alarmantnog širenja koronavirusa. Nedostaju medicinska oprema, prostor i zdravstveni radnici. Ako građani nastave sa neodgovornim ponašanjem kao sada, najgore tek dolazi, upozoravaju nadležni.

Dok se koronavirus zemljom širi alarmantnom brzinom, zdravstveni centri su pred kolapsom. Nakon što je iz Univerzitetskog kliničkog centra RS u Banjaluci saopšteno da uskoro više neće imati dovoljno kreveta za sve pacijente kojima je neophodno bolničko liječenje, iz UKC-a Tuzla upozoravaju da im nedostaje najosnovnija oprema za rad, poput rukavica i pi si ar testova.

VAHID JUSUFOVIĆ, direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla

Objašnjava da nema rukavica i da pi si ar testova imaju za maksimalno sedam dana.

Bolnice i klinički centri u RS imaju dovoljno medicinske opreme, no problem je nedostatak osoblja. Posebno u vrijeme godišnjih odmora, kaže ministar Alen Šeranić.

ALEN ŠERANIĆ, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS

Odobravamo nova zapošljavanja na određeno vrijeme, dva tri mjeseca, kako bismo prevazišli taj problem.

Iako su nadležni vjerovali da je pravovremeno djelovanje usporilo širenje zaraze, najnovije statistike su ih demantovale i trenutno nema naznaka da će kriza proći.

Naprotiv. Ukoliko ne shvatimo ozbiljnost situacije najgore tek dolazi, upozoava pomoćnik nadležnog federalnog ministra Goran Čerkez.

GORAN ČERKEZ, pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH

Objašnjava da ćemo doći u situaciju da se ne možemo liječiti i krivi građane da su neodgovorni.

Da je nedisciplina građana knjuč za pogoršanje epidemiološke situacije u BiH saglasni su epidemiolozi. Kakav će biti dalji razvoj situacije, i hoće li sadašnje preporuke biti naredbe uz pojačano djelovanje inspekcijskih organa, zavisi od svakog pojedinca, kažu stručnjaci.

JELA AĆIMOVIĆ, epidemiolog

Stvarno svaki pojedinac i svaki poslodavac snosi odgovornost za poštovanje ovih mjera, da zajedno spriječimo širenje virusa.

Sve lokalne zajednice, u skladu sa trenutnom epidemiološkom situacijum, mogu mijenjati preventivne mjere. Tako je u Opštini Drvar od danas zabranjeno okupljanje više od pet lica na otvorenom i u zatvorenom prostoru, a ograničen je i rad ugostiteljskih objekata i trgovina.

Izvor: bhrt.ba/vijesti.ba

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks