Zavod za izgradnju Banjaluka (ZIBL) završio je prošlu godinu u gubitku od 450 hiljada maraka


Zavod za izgradnju Banjaluka (ZIBL) završio je prošlu godinu u gubitku od 450 hiljada maraka

Zavod za izgradnju Banjaluka (ZIBL) završio je prošlu godinu u gubitku od 450 hiljada maraka i pored dokapitalizacije Grada Banjaluka od blizu pola miliona maraka.

Prema finansijskom izvještaju ZIBL-a za 2019. godinu poslovni prihodi su im iznosili skoro 900 hiljada KM i za oko 200 hiljada su veći u odnosu na godinu ranije. Poslovni rashodi bili su oko 940 hiljada KM i manji su za oko 125 hiljada. Tako je poslovni gubitak bio oko 40 hiljada, što je znatno manje nego godinu ranije kada je bio oko 366.000 KM.

Međutim, ZIBL je imao finansijske rashode od oko 100 hiljada i druge rashode od oko 344 hiljade, te je na kraju neto gubitak 2019. godine dostigao 449 hiljada KM i za svega 41 hiljadu je manji nego u 2018. godini.

Novcem koji su dobili od Grada Banjaluka plaćeni su dugovi i sad su, kako tvrdi direktor ZIBL-a Milovan Štrbac, likvidni i stabilni.

Štrbac za CAPITAL kaže da je morao „očistiti bilanse“ bez obzira što je na kraju negativan rezultat.

„Nemoguće je jedno preduzeće, koje je faktički bilo pred stečajem, izvući za godinu dana. Sada sam sve iščistio i tek 2021. godine će se to pokazati. Što se tiče poslovanja, vidi se da imamo rast, bio sam opterećen tužbama iz prethodnog perioda i sve sam platio, nema nikakvih dugovanja, nema kreditnog zaduženja i ko pogleda bilanse, mi smo ustvari pozitivni“, kazao je Štrbac.

Pojasnio je da nije želio da „pegla“ bilanse, da je platio sva dugovanja te da je ZIBL sada likvidan i sa aktivnim računima.

„Neko je morao doći da poplaća dugovanja, to je izvršeno od dokapitalizacije, mora se odvojiti tekuće poslovanje od dugovanja, svi tekući troškovi su plaćani iz poslovanja. Sada smo na zdravoj osnovi. Ko je mislio da se jedno preduzeće može za dva, tri mjeseca izvući iz krize, taj je pogriješio. Iduće godine mogu da smatram da je preduzeće rehabilitovano. Zbog zastoja i virusa korona moramo u idućem periodu da pojačamo tempo rada“, istakao je Štrbac.

Čekaju i dozvolu sa nivoa BiH za rad laboratorije za nejonizujuće zračenje, a dobili su da rade i eleborate za energetsku efikasnost, te zaposlili mlađe ljude. U prošloj godini su uspjeli obnoviti licence u FBiH  koje su izgubili, licence na nivou RS, produžili su licence za lokalne nivoe i Brčko Distrikt, što im je otvorilo poslove za koje su u predhodnom periodu bili uskraćeni.

„Opterećenje iz prethodnog perioda nisam želio da prikrivam i stavljam na stranu, ja hoću da se očiste dugovanja, mogu da me smijene zbog toga što sam direktor sa negativnim rezultatom, ja smatram da sam pokazao realno stanje i ne interesuje me kako je došlo do dugova. To me zateklo i to sam riješio i sve poslovne partnere sam vratio, redovno paćam sve obaveze, preduzeće ima perspektivu“, zaključio je Štrbac.

Dokapitalizacijom je Grad Banjaluka prošle godine u ZIBL uložio skoro pola miliona maraka od čega je 230.321 KM bilo namjenjeno za rješavanje zaostalih sudskih odluka i sporazuma o poravnanju dugovanja iz prethodnog perioda, 181.122 KM za rješavanje zaostalih dugovanja prema dobavljačima, 19.570 KM za investiciono održavanje, a 18.000 KM za investiranje u opremanje laboratorije za nejonizujuće zračenje.

Izvor: capital.ba

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks