Zašto Ustavni sud ne odgovara na Davorovu apelaciju


Zašto Ustavni sud ne odgovara na Davorovu apelaciju

Udruženje građana "Put pravde" Banja Luka uputilo je dopis Ustavnom sudu BiH, koji se ni nakon 17 mjeseci nije izjasnio o apelacii u "slučaju David Dragičević". U dopisu se navodi da je Ifet Feraget, advokat Davora Dragičevića, predao apelaciju Davora Dragičevića Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine 15. marta 2019. godine u 11:55.

Podsjeća se da je apelacija predata na dan Davidove druge sahrane kao jedan simboličan čin i znak da je vrijeme da se ovaj slučaj počne rješavati ali i kao znak da borba za istinu i pravdu u predmetu David Dragičević mora biti dovedena do kraja. "Apelacija je podnijeta zbog kršenja prava na život, odnosno neprovođenja djelotvorne istrage, s obzirom na to da je dosadašnja istraga očigledno imala za cilj zataškavanje otmice i teškog ubistva Davida Dragičevića, zbog kršenja zabrane nehumanog postupanja prema oštećenom, zbog kršenja prava na pravično suđenje, zbog kršenja prava na djelotvoran pravni lijek i zbog kršenja prava zabrane diskriminacije po bilo kojem osnovu", kaže se u dopisu i dodaje: - Istom apelacijom je osporena i naredbe Republičkoj javnog tužilaštva RS o obustavljanju istrage protiv Željka Karana i nesprovođenja istrage protiv Darka Ilića, Dubravka Kremenovića i drugih pripadnika MUP RS.

Dalje se navodi da su navedena lica više puta su se, nezvanično, dovodila u vezu sa ubistvom Davida Dragičevića koji je nestao 18. marta 2018. u Banjoj Luci. Njegovo tijelo pronađeno je šest dana kasnije u rijeci Crkvena, na ušću u rijeku Vrbas. Naglašava se da slučaj “Memić” u pravosudnom sistemu Federacije Bosne i Hercegovine i slučaj “Dragičević” u pravosudnom sistemu Republike Srpske podrazumjevaju borbu za uspostavljanje vladavine prava. "Ove dvije bitke su posebne jer posjedujemo apsolutno sve dokaze da tužioci, policijski službenici i sudski vještaci, uz pomoć političara, u ovim slučajevima pokušavaju zataškati dva očigledna ubistva. Ogromna količina dokaza ova dva slučaja izdvaja od svih ostalih i zato čvrsto vjerujemo da će porodice dočekati pravdu", kaže se u dopisu i navodi da se istraga ne mjeri po rezultatu nego po sredstvima koja su u istrazi preduzeta. "Ogromna je razlika između neistraženih i nerasvijetljenih ubistava. Obzirom da mi imamo više nego dovoljno dokaza koji nedvojbeno upućuju na zaključak da u ova dva slučaja tužioci (sistem) neodgovarajućim istragama (lažnim istragama) svjesno pokušavaju da zataškaju ova dva očigledna ubistva onda je više nego jasno da će procesuiranje tih tužilaca i utvrđivanje njihove krivične odgovornosti rezultirati drakonskim kaznama a na taj način (istragom o istrazi) se lako dolazi do imena ubica i osoba umješanih u sve ovo", stoji u dopisu.

Takođe se navodi da ogromnu odgovornost za ova dva slučaja snosi VSTV i UDT koji nisu reagovali nikako ili su reagovali  vođenjem neadekvatnih disciplinskih postupaka, što se može ocjeniti kao pomoć izvršiocu nakon izvršenog krivičnog djela. Upozoravaju da je stvar mnogo ozbiljnija ako znamo da se ovdje radi o organizovanom kriminalu unutar pravosuđa a za takva krivična djela zakonom su propisane kazna dugotrajnog zatvora do 45 godina. 

U slučaju Dženan Memić Ustavni sud BiH je, kako navode, dozvolio da bude dezavuisan od strane Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu koje mu nije dostavilo ključne dokaze iz kojih se jasno vidi da se ne radi o saobrćajnoj nesreći, a što je nakon toga svojim presudama dva puta potvrdio Kantonalni sud u Sarajevu, i nakon svega 3,5 mjeseca Ustavni sud BiH je odbio tu apelaciju iako se to nije smjelo desiti. Podsjećaju da se i u slučaju David Dragičević već 17 mjeseci čeka na odluku Ustavnog suda BiH pa se postavlja pitanje šta je razlog za toliko odugovlačenje sa donošenjem odluke?

U dopisu su postavljena i sledeća pitanja:

- Postavljamo otvoreno pitanje odgovornosti Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u slučaju ne donošenja odluke i 17 mjeseci nakon predavanja apelacije?

- Kada Ustavni Sud Bosne i Hercegovine planira da donese odluke po ovom pitanju?

- Koji su razlozi navedenih kašnjenja i ko snosi odgovornost za ovoliki protok vremena?

- Kada Ustavni Sud planira da donese odluku i obavjesti javnost po ovom pitanju?

- Koji su sljedeći koraci i koja su objašnjenja za ovoliko kašnjenje po ovom pitanju?

Ovaj dopis upućuju roditelji, ubijenog Davida Dragičevića, Suzana Radanović i Davor Dragičević, Administrativni tim “Pravda za Davida”, Sofija Grmuša, Jelena Marjanović, Merlina Ivić i Miljan Kovač, predsjednik UG “Put Pravde” Banja Luka.

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks