Zašto ne funkcioniše odsumporavanje RiTE Ugljevik plaćeno 200 miliona KM? Odsumporavanje prazna priča! (Foto)


Zašto ne funkcioniše odsumporavanje RiTE Ugljevik plaćeno 200 miliona KM? Odsumporavanje prazna priča! (Foto)

Dobio sam pismo zabrinutih građana Ugljevika i radnika Rudnika i termoelektrane Ugljevik, koji su zabrinuti zbog bačenih 200 miliona maraka u projekat odsumporavanja, koji ne funkcioniše pa je zagađenje vazduha alarmantno, a niko ne polaže račune  i ne snosi odgovornost. Pismo prenosim u cjelosti..

ODSUMPORAVANJE U UGLJEVIKU – I DALJE JE PRAZNA PRIČA BEZ SREĆNOG KRAJA!

U oktobru 2020. godine, menadžment Rudnika i termoelektrane (RiTE) Ugljevik zajedno sa japanskim saradnicima i predstavnicima institucija, svečano su pustili u rad jednu od najvećih investicija u zaštitu životne sredine u Bosni i Hercegovini. Radi se o postrojenju za odsumporavanje vrijednom 190 miliona KM. Projekat odsumporavanja finansiran je kreditima Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) potpisanim još 2009. godine, međutim radovi na instalaciji opreme započeli su tek 2017. godine.

Međutim, višestruko “otvaranje” i pompezno najavljivanje ovog projekta, nakon navodno riješenih tehničkih problema, ipak se ispostavljaju netačnim. Isti menadžment je tada zaboravio pomenuti da postrojenje još uvijek nema upotrebnu dozvolu. Nakon toga su zabilježeni veliki problemi sa elektrofilterskim postrojenjem koje je preduslov za odsumporavanje, te izlazni gasovi ni blizu nisu bili u skladu sa očekivanim rezultatima. Pri tom su funkcionalne garancije za rad postrojenja zbog toga bile dovedene u pitanje.

To znači da se stanovništvo Ugljevika, te kompletne regije nastavlja trovati štetnim emisijama, prije svega sumpor dioksidom. Termoelektrana Ugljevik se prema ispuštenim polutantima, tačnije sumpor dioksidom pozicionira na prvo mjesto najzagađenijih termoelektrana na Balkanu.

Drastično smanjenje emisija sumpor dioksida izgradnjom postrojenja za odsumporavanje jedan je od osnovih uslova nastavka rada RITE Ugljevik, budući da je u Nacionalnom planu za smanjenje emisija (NERP) koji je BiH usvojila 2016. godine predviđen tzv. “plafon” za ispuštanje sumpor dioksida ispod 15 000 tona godišnje.

RITE Ugljevik je samo u 2019. godini ispustila 88 000 tona sumpor dioksida. Ako se sve navedeno ima u vidu postavlja se objektivno pitanje zbog čega smo se zaduzili sa 190 miliona KM, ako i dalje “nefunkcionisanjem” ovog sistema, s jedne strane ne ispunjavamo uslov iz Nacionalnog plana za smanjenje emisije štetnih gasova, a sa druge i dalje domaće stanovništvo zagađujemo štetnim šesticama, a najviše sumpor dioksidom.

Štetan uticaj sumpor dioksida

Udisanjem malih koncentracija sumpor dioksida nadražuju se respiratorni putevi, najčešće gornji, dok kod asmatičara može da se smanji funkcija pluća. Udisanjem većih koncentracija javljaju se ozbiljnija zapaljenja sluzokože disajnih organa i odvajanje površinskog sloja epitela. U reakciji sa drugim jedinjenjima u vazduhu stvaraju se sitne sulfatne čestice koje dospijevaju u pluća i tamo se nagomilavaju oštećujući membrane alveola čime se smanjuje kapacitet pluća, prodiru u krvotok i u limfni sistem, a u nekim slučajevima mogu dovesti i do smrti.

Naučno je dokazano da se organizam nakon dužeg vremena izlaganja povišenim koncentracijama SO2 navikne na njega, pa čovek ne oseća nikakve trenutne smetnje, ali trajne posledice veoma često postaju pogubne.

Takođe, veliki broj kancerogenih oboljenja, prije svega respiratornih dovodi se u vezu sa povećanom koncentracijom ovih štetnih čestica i gasova, te da se ovaj broj rapidno povećava iz godine u godinu.

Izvor: nebojsavukanovic.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter