Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je izbor kineske firme koja je dobila posao zaštite podataka Srpske sproveden u skladu sa članom Zakona o javnim nabavkama koji dozvoljava da se nešto proglasi tajnim, ali da je problem curenje informacija.
“Ima ta famozna priča oko firme koja je dobila posao zaštite podataka u Srpskoj. To je sprovedeno u skladu sa članom Zakona o javnim nabavkama koji dozvoljava da nešto proglasiš tajnim. Tu se sad postavlja pitanje curenja informacija“, rekao je Dodik u intervjuu „Glasu Srpske“.
Potvrđujući da misli na tajni ugovor sa Kinezima, Dodik je dodao i “da kad smo to mogli da uradimo, možemo se dogovoriti i sa nekim drugim fiskalnim sistemima u vezi s pričom o bankama i sankcijama”.
Podsjećamo, CAPITAL je otkrio da je Vlada RS potpisala početkom juna ugovor o nabavci zaštitnog softvera od kineskog ELINC-a za koji će iskeširati 57 miliona KM.
Na ovaj ugovor je odmah stavljena oznaka tajnosti, a Agencija za informaciono-komunikacione tehnologije potvrdila je medijima informaciju tek kada smo mi o tome objavili tekst.
Potvrdili su da tim softverom planiraju pod jedan kišobran staviti sve institucije i ustanove, njih 780. Više detalja, osim toga da planiraju data centre i čvorišta nisu dali, a nisu ni objasnili sa kojim ljudstvom to planiraju uvesti.
Stanje u IT sektoru srpske očajno
Kao razlog za nabavku softvera od Kineza naveli su rezultate analize da je stanje u IT sektoru institucija i ustanova u Srpskoj očajno i da je hitno potrebno da se ono sredi, a da će licence za ovaj softver uzeti na deset godina.
Podsjetimo, Vlada RS, Predsjednik RS, Agencija za državnu upravu RS i drugi su zbog uvođenja sankcija u oktobru prošle godine ostali bez podrške za službene domene zvaničnih sajtova, a krajem decembra desio se i hakerski napad na IZIS (Integrisani zdravstveni informacioni sistem). Par dana kasnije, procurili su podaci korisnika Poreske uprave RS i našli se u ponudi na darkwebu.
Republika Srpska potrošila je do sada stotine miliona maraka za nabavke raznih softvera, dodjeljujući poslove uglavnom favorizovanim kompanijama, a neke od njih našle su se takođe na OFAC-ovoj listi sankcionisanih pravnih lica povezanih sa porodicom Milorada Dodika.
Piše: A. Pisarević
Foto naslovna: Agencije
Izvor: capital.ba
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter