Pobjeda Donalda Trumpa na izborima u SAD-u povećala je avet viših carina za Kinu - ali to možda nije jedina azijska zemlja koja se suočava s ovom nevoljom, prema Goldman Sachsu.
Dok se bilateralni trgovinski deficit SAD-a s Kinom donekle smanjio od Trumpove administracije, deficiti s drugim azijskim izvoznicima značajno su porasli i mogli bi biti pod povećanim nadzorom, rekao je glavni ekonomist Goldmana za Aziju i Pacifik Andrew Tilton u nedavnoj bilješci.
"Budući da su Trump i neki vjerojatni imenovani ljudi usredotočeni na smanjenje bilateralnih deficita, postoji rizik da bi - na neki način 'udari po krtici' - rastući bilateralni deficiti mogli na kraju potaknuti američke carine na druga azijska gospodarstva", rekao je.
Carina je porez na uvezenu robu, ali je ne plaća zemlja izvoznica. Tako će američke carine plaćati tvrtke koje žele uvoziti proizvode u zemlju, povećavajući svoje troškove.
"Koreja, Tajvan, a posebno Vijetnam zabilježili su velike trgovinske dobitke u odnosu na SAD", primijetio je Tilton, dodajući da pozicije Koreje i Tajvana odražavaju njihov "povlašteni položaj" u lancu opskrbe poluvodiča, dok je Vijetnam imao koristi od preusmjeravanja trgovine iz Kine.
U 2023. trgovinski suficit Južne Koreje sa Sjedinjenim Državama navodno je dosegao rekordnih 44,4 milijarde dolara, najveći suficit s bilo kojom zemljom, pri čemu izvoz automobila čini gotovo 30% svih isporuka u SAD.
Tajvanski izvoz u Sjedinjene Države u prvom tromjesečju 2024. dosegao je rekordnu razinu od 24,6 milijardi dolara, što je povećanje od 57,9% u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, pri čemu najveći rast izvoza proizlazi iz informacijske tehnologije i audio-vizualnih proizvoda.
U međuvremenu, trgovinski suficit Vijetnama sa SAD-om između siječnja i rujna iznosi 90 milijardi dolara.
Indija i Japan također ostvaruju trgovinske suficite sa SAD-om, pri čemu je suficit Japana ostao relativno stabilan, a Indije umjereno raste posljednjih godina, rekao je Goldman Sachs.
U budućnosti bi ti azijski trgovinski partneri mogli pokušati smanjiti te viškove i "odvratiti pozornost" različitim sredstvima, poput preusmjeravanja uvoza prema SAD-u gdje je to moguće, očekuje Tilton.
"Trgovinska politika je ono gdje će gospodin Trump vjerojatno biti najdosljedniji za Aziju u usponu u svom drugom mandatu predsjednika SAD-a", napisali su analitičari Barclays banke u bilješci od petka.
Trumpove predložene carine najvjerojatnije će nanijeti "veću bol" otvorenijim gospodarstvima u regiji, pri čemu je Tajvan izloženiji toj prijetnji nego Koreja ili Singapur, napisali su ekonomisti banke predvođeni Brianom Tanom.
"Vidimo Tajland i Maleziju u sredini, a procjenjuje se da će Tajland pretrpjeti malo veći udar", dodaje se u bilješci.
Američki podaci pokazuju da se trgovinski deficit SAD-a s Kinom smanjio na 279,11 milijardi dolara u 2023., sa 346,83 milijarde dolara u 2016.
Iako se američka trgovina s Kinom smanjila nakon uvođenja carina u prvoj Trumpovoj administraciji, obujam trgovine je umjesto toga bio usmjeren prema trećim zemljama kao što su Vijetnam, Meksiko, Indonezija i Tajvan, rekla je prošlog četvrtka Mari Pangestu, bivša ministrica trgovine u Indoneziji.
“Ali ako pogledate opskrbni lanac, zapravo većina komponenti još uvijek dolazi iz Kine. To nazivamo produljenjem opskrbnog lanca. Dakle, u Trumpu 2.0 dogodit će se dvije stvari. Počet će primjećivati da [trgovina] još uvijek ide u Kinu”, rekla je tijekom FT Commodities Summita održanog u Singapuru nakon objave Trumpove pobjede.
“Ovo će povećati zaštitu. Ne samo prema Kini, već i prema zemljama koje imaju bilateralne deficite sa SAD-om”, rekao je Pangestu.
Bez obzira na carine, Goldman i dalje očekuje nastavak pritiska za premještanje određenih opskrbnih lanaca iz Kine u jugoistočnu Aziju, Indiju ili Meksiko.
Novoizabrani američki predsjednik Trump objavio je svoju namjeru da uvede opću carinu u rasponu od 10% do 20% na sav uvoz, zajedno s dodatnim carinama od 60% do 100% na proizvode uvezene iz Kine. Goldman očekuje da će SAD uvesti dodatne carine u prosjeku za 20% na kineske proizvode u prvoj polovici 2025.
Izvor: seebiz.eu
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter