Srbija je zemlja košarke – mladići do 18 godina su prvaci Evrope!

Bravo 'Orlići'! Košarkaši Srbije do 18 godina novi su prvaci Evrope, pošto su u finalu u Liepaji savladali domaćina Letoniju – 99:90!

SRBIJA U18: Petrušev 29, Islamović, Nedeljković, Rutešić, Paunović 17, Trifunović 5, Vasiljević, Pecarski 34, Lakić 2, Cerovina, Ilić 9, Kuzmanović 3

Naši mladi košarkaši su odigrali fantastičan turnir u Letoniji, u završnici pobedili u utakmici sa dosta oscilacija i još jednom potvrdili da je Srbija zemlja košarke!

Prvaci Evrope postali su: Pavle Kuzmanović, Altin Islamović, Luka Cerovina, Bogdan Nedeljković, Marko Pecarski, Bogdan Rutešić, Zoran Paunović, Arijan Lakić, Toma Vasiljević, Dalibor Ilić, Uroš Trifunović i Filip Petrušev, sa trenerom Aleksandrom Bućanom.

Mladi srpski igrači odlično su otvorili utakmicu i već u prvih nekoliko minuta stigli do dvocifrene prednosti.

Od samog starta dominirali su Marko Pecarski i Filip Petrušev (obojica dvocifreni već u prvih 20 minuta), dok je očigledna namera našeg tima bila da se što više lopti gura pod obruč.

Letonci nisu imali rešenja za srpski dvojac u reketu koji je konstantno iznuđivao prekršaje, a kada se probudio i Zoran Paunović, naglo je počela da raste prednost Srbije.

Ekipa Aleksandra Bućana je u jednom trenutku vodila i 17 razlike, na poluvremenu imala plus od 13 poena, ali se po povratku iz svlačionice desio veliki pad.

Nisu naši momci uspevali da sačuvaju protivničke igrače, "škripalo" je u odbrani, što se automatski odrazilo na napad. Bilo je mnogo praznih minuta, protivnik se približio na pet razlike, ali se onda ponovo probudio Pecarski.

Igrač Partizana uspevao je da dođe do povoljnih pozicija ispod obruča i vrati dvocifrenu razliku, posle čega se otvorilo mnogo više prostora i za Petruševa.

Letonci su odlično šutirali sa distance tokom čitavog drugog poluvremena, trojkama hvatali priključak kada god bi 'Orlići' bežali, ali je razlika bila prevelika i Srbija je ostvarila još jedan veliki košarkaški uspeh.

Upravo je trojac Pecarski-Petrušev-Paunović doneo Srbiji zlato sa 80 ubačenih poena od 99 našeg tima. Pecarski je meč završio sa 34 (11-16 za dva, 1-4 za tri, 10-12 penali) i 13 skokova, Petrušev je imao 29 poena (10-17 za dva, 9-10 penali) i 8 uhvaćenih lopti, dok je Paunović završio sa 17 (11-15 penali), 7 skokova i 4 asistencije. Dalibor Ilić je imao odličnu rolu sa 9 poena i 8 skokova, dok je Uroš Trifunović dodao 5 poena, uhvatio 6 lopti i podelio 5 uspešnih dodavanja.

Sa druge strane, najbolji je bio Arturs Žagars sa 26 poena (5-11 za tri) i 11 asistencija, a najbolje ga je pratio Valters Veveris sa 20, dok je Arturs Kuruc dodao 14.

Srbija je porazom otvorila Evropsko prvenstvo, bolja je bila Litvanija (92:87), zatim je razmontirana Velika Britanija (102:71), da bi usledio dramatičan meč sa Crnogorcima i pobeda nakon produžetka (97:95).

Na ove dva trijumfa, nadovezala su se još tri u nokaut fazi – u osmini finala uništena je Ukrajina 121:49), zatim u neizvesnoj završnici četvrtfinala pobeđena Nemačka (92:86), a u polufinalu i Francuska (78:67).