Rasprava: Sve su nam uzeli, ostali su još voda, vazduh, zemljište i zdravlje, sada žele da nam i to uzmu


Rasprava: Sve su nam uzeli, ostali su još voda, vazduh, zemljište i zdravlje, sada žele da nam i to uzmu

Burna rasprava o novom prijedlogu Zakona o geološkim istraživanjima u Zvorniku - U organizaciji Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpska prekjuče je u Zvorniku u prostorijama skupštinske sale održana javna rasrpava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim ispitivanjima. Nakon kratkog izlaganja Esada Salkića pomoćnika ministra Djokića, uslijedila je žustra rasprava zabrinutih građana, predstavnika lokalnih samouprava koji su došli iz Čajniča, Lopara, Bijeljine, medija i predstavnika institucija i organizacija.

Raspravi su prisustvovali i predstavnici Za pravdu i red liste iz Vlasenice i Zvornika, tražeći odgovore od predstavnika Ministarstva, zašto je izmijenjena odredba iz člana 33. koja je definisala potrebnu količinu mineralnih sirovina na osnovu koje bi se utvrdilo kvalitet i hemijsko-tehničkih svojstava sa 200 kubika na 10.000 što otprilike iznosi 500 šlepera i da li će pod krinkom geoloških ispitivanja doći do zloupotrebe interesnih grupa, obzirom da je zakon kod nas mrtvo slovo na papiru u šta su se Zvorničani nedavno uvjerili kada im je jedan od najvažnijih resursa (Alumina) preuzet od strane lica koja su prekršila najmanje 15 odredaba zakona.

Negirali su i tvrdnje zamjenika direktora Geološkog zavoda Cvjetka Sandića da su geološka ispitivanja bezbijedna navodeći primjer iz Jadra, gdje je prilikom istraživanja toksična voda isplivala kroz bušotine i trajno zagadila zemljište.

Predstavnici Ministarstva nisu odgovorili ni na pitanje da li je eksploatacija litijuma radjena bilo gdje u svijetu j naseljenim područjima. Na mnoga pitanja ostali su uskraćeni za odgovore jer su se predstavnici Ministarstva branili time da je rasprava na temu geoloških ispitivanja, a ne zakona o eksploataciji, iako je svima jasno da je ovo uvod u ono što nas ubrzo očekuje, a to je dodjela koncesija i eksploatacija koja će za posledicu uništiti jedino što nam je preostalo vodu, vazduh, zemljište i zdravlje.

Opšti utisak je da se ne može imati povjerenje u dobrobit namjera predstavnika vlasti, te da je rizik po zdravlje i život ljudi daleko veći od eventualne koristi koja se navodi. Gradjani su stava da jedino još ako prirodu sačuvamo od zagadjenja i prodaje možemo zadržati nadu u normalizaciju života na ovim prostorima. Povjerenje u dobrobit namjera aktuelne vlasti odavno je izgubljeno.

Piše: Za pravdu i red lista Nebojše Vukanovića, Gradski odbor u Zvorniku
Izvor: nebojsavukanovic.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter