Od napada na novinara Vladimira Kovačevića prošlo je šest godina. Nalogodavci nepoznati, institucije nijeme


Od napada na novinara Vladimira Kovačevića prošlo je šest godina. Nalogodavci nepoznati, institucije nijeme

Milorad Dodik i tadašnji ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač su dan nakon napada rekli da iza napada na Kovačevića ne stoji politika, a tužilaštvo ih nikad nije ispitalo zbog ovih tvrdnji.

Vladimir Kovačević, novinar portala Gerila brutalno je napadnut na ulazu u zgradu u kojoj živi prije tačno šest godina. On je tada radio i kao novinar BN televizije i neposredno prije napada je izvještavao sa okupljanja protesta neformalne grupe građana Pravda za Davida. Okružno tužilaštvo Banjaluka je napad okarakterisalo kao pokušaj ubistva zbog kojeg su na pet odnosno četiri godine osuđeni napadači Marko Čolić i Nedeljko Dukić. Obojica ranije nisu poznavali Kovačevića i savršeno je jasno da nisu imali nikakav lični povod da ga napadnu.

“Šest godina nakon svega i dalje ne znamo ko stoji iza napada. Makar ne zvanično. Jasno je da tužilastvu nije cilj da se otkriju nalogodavci već da su se zadovoljili presudama protiv izvršilaca”, rekao je Kovačević za Gerilu.

On je u više navrata ponovio kako je nadležnom tužiocu banjalučkog Okružnog tužilaštva rekao u koga sumnja i više puta postavio pitanje zbog čega tužilaštvo po tim saznanjima nije učinilo ništa.

Iz tužilštva su odlučili da povjeruju presuđenim napadačima koji su tvrdili da napad niko, navodno, nije naručio.

Ipak, činjenica je da  tužilaštvo nije saslušalo lice za koje je sam Kovačević rekao da sumnja u njega.

U danima poslije napada Milorad Dodik i tadašnji ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač su na konferenciji za medije rekli da iza napada na Kovačevića ne stoji politika iako tu tvrdnju nikada nisu objasnili a ni tužilaštvo ih, iako je moralo, nikad nije ispitalo zbog ovih tvrdnji da objasne odakle im ta saznanja.

Marko Čolić i Nedeljko Dukić su Kovačevića sačekali kasno naveče 26.avgusta 2018.godine u zasjedi ispred njegove zgrade i napali su ga metalnim palicama. On je zadobio više teških povreda glave. Napadači su uhapšeni jer je Čolić napravio dvije kardinalne greške. Ispala mu je metalna palica prilikom bijega sa mjesta događaja. Po palicu je došao sutradan ujutro kada su ga vidjeli stanari a vidjeli su i registarske tablice kombija u koji je ušao. Policija nakon toga nije imala većih problema da identifikuje vlasnika kombija a kasnije i Marka Čolića kao jednog od napadača.

Suđenja Čoliću i Dukiću vođena su odvojeno jer je Dukić jedno vrijeme bio u bjekstvu. On je nakon predaje priznao krivično djelo.

Inače, banjalučka Alternativna televizija i RTRS su dok je Kovačević bio u bolnici na svojim portalima objavili tekst tabloida Informer iz Beograda u kojem je, između ostalog, napisano da je napadnuti novinar pripremao “puzajući državni udar” kao i da je od USAID za to dobio 80 000 dolara. Kovačević je zbog klevete tužio RTRS i ATV. Postupak protiv RTRS je okončan pravosnažno u njegovu korist dok je apelacija na presudu u korist ATV Ustavni sud BiH odbacio. Da stvar bude u potpunosti nevjerovatna – Ustavni sud BiH je najprije odbio apelaciju RTRS-a protiv presude u Kovačevićevu korist, a potom njegovu apelaciju protiv presude u korist ATV-a!

Apsurdno, Sud je obrazložio ovu odluku činjenicom da je povodom istog spornog članka Kovačević već dobio naknadu protiv drugog medija (RTRS). S obzirom na to da su ATV i RTRS „samo prenijeli“ tuđi članak, Ustavni sud BiH je smatrao da nema posebnih razloga da i ATV, pored RTRS-a, bude odgovoran.

Foto naslovna: Gerila
Izvor: gerila.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter