Nemoguće saznati iznos plate načelnika Rogatice


Nemoguće saznati iznos plate načelnika Rogatice

Ponukan gradskim pričama da je plata načelnika opštine Rogatica Milorada Jagodića (SNSD) blizu 5.000 KM, plata zamjenice načelnika Jelene Karadžić (SNSD) za nekoliko stotina maraka niža, plata predsjednika Skupštine Đoke Razdoljca (PDP) preko 4.000 KM, a onda redom iza njih plate ostalih funkcionera, jedan Rogatičanin povjerovao je da živimo u pravno uređenoj državi.

Presavio je tabak i uredno, u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama, zatražio da mu iz opštine daju tačne podatke o tome. "Molim vas da mi, u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama, dostavite na uvid dokumente o iznosima plata opštinskih funkcionera:

1. načelnik opštine,
2. zamjenik načelnika,
3. načelnici svih odjeljenja,
4. predsjednik SO,
5. potpredsjdnik SO."

Napisao je u zahtjevu stanovnik Rogatice koji ne želi da mu se u javnosti spominje ime, zbog moguće odmazde opštinara. A to je uradio još 12.02.2019. godine. "Ove informacije potrebnu si mi da, kao građanin i poreski obaveznik, ostvarim uvid o svrsishodnosti trošenja javnih sredstava" naveo je još u zahtjevu.

Opštinari se prave naivni

On je tražio jedno, a opštinari su mu odgovorili nešto "sasvim deseto". Dostavili su mu zakonske osnove po kojima se određuju plate opštinskih funkcionera, metodologiju određivanja koeficijenata, pozvali se na brojeve službenih glasnika... ali su se pozvali i na Zakon o zaštiti ličnih podataka po osnovu koga mu ne mogu dostaviti iznose plata.

Nezadovoljni građanin, svjestan da su ga pokušali izigrati, jer je on zatjev uputio u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama a oni mu odgovorili pozivajući se na Zakon o zaštiti ličnih podataka, podnio im je ponovljeni zahtjev za pristup informacijama, a oni su se ponovo "pravili nevješti" .

Iako je načelnica nadležnog odjeljenja po struci - pravnik, odgovorili su mu - da su mu već odgovorili. U dostavljenom mu aktu nisu naveli čak ni pravnu pouku, što im je takođe zakonska obaveza, a što mora znati čak i pripravnik, a kamoli načelnik odjeljenja.

Ombudsmen konstatovao kršenje ljudskih prava

Nakon ovog izigravanja njegovih zakonom zagarantovanih prava nezadovoljni građanin je potražio pomoć od ombudsmena - zaštitnika ljudskih prava. Potrajala je njegova prepiska i sa ombudsmenom, ali je na kraju dala i rezultat: ombudsmen je pokrenuo postupak protiv Opštinske uprave Rogatica. Zatim je potrajalo i obimno dopisivanje između ombudsmena i Opštinske uprave koje, cijenimo, nije interesantno široj čitalačkoj publici. Veliki broj stranica i mjeseci dopisivanja. Krajnji rezultat je bio taj da je ombdusmen zaključio da je Opštinska uprava Rogatice uskratila zakonom zagarantovana prava svome građaninu i izdao preporuke načelniku opštine da mu dostavi tražene informacije. U toj preporuci ombudsmen se pozvao na međunarodne standarde i zakonodavstvo BiH, te Zakon o slobodi pristupa informacijama RS. Obmudsmen je utvrdio da su prekršena ljudska prava građanina koji je tražio informaciju od Opštinske uprave Rogatica, i decidirano navode:

 "Kada je riječ o meritumu zahtjeva kojim su tražene informacije o iznosu plaća pojedinih funkcionera (koji se isplaćuju iz javnog budžeta), ističemo da objavljivanje ove vrste informacije predstavlja oblik proaktivne transparentnosti javnih organa. Princip proaktivne transparentnosti podrazumijeva pravo javnosti da zna na koji način i u koje svrhe se troše javna sredstva i navedeno uvijek ima prevagu nad privatnim interesom..."

"Prilikom odlučivanja o zahtjevu za pristup informacijama, kojima se traže informacije u vezi sa načinom trošenja javnog budžeta, javni interes uvijek ima prevagu nad zaštitom privatnih interesa... čak i da su tražene informacije o imenima i prezimenima zaposlenika i iznosu plaća, ukazujemo da se ime i prezime zaposlenika u javnom sektoru ne može smatrati ličnim podatkom u smislu Zakona o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini, upravo zbog činjenice da se navedena lica finansiraju iz javnog budžeta i momentom stupanja u državnu službu pristala su da rade za javno dobro" stoji dalje u preporuci ombudsmena načelniku Opštine Rogatica broj Ž-SA-05-357/19 od 28.05.2020. godine.

Šta je na kraju bilo?

Pitamo ovog stanovnika Rogatice. "Ne znam, druže, pa da me sad ubiješ. Ombudsmen je dao preporuke načelniku opštine, od tada niti sam šta dobio više, niti znam gdje je i dokle je sad taj predmet. Preganjam se sa njima od 2018. godine, pravo je na mojoj strani, to vidi svako ali... para da se ganjam po sudovima nemam, i ovako jedva sastavljam kraj sa krajem.

Ako nam je zakon dao pravo da možemo znati kolike su plate funkcionera, kako nam ga neko može uskratiti!? Ima li iko u ovoj državi da može narediti Miloradu Jagodiću da javnosti učini dostupnom informaciju kolika je njegova plata i plate opštinskih funkcionera?" Pita se ovaj građanin čije ime je poznato redakciji, ali zbog bojazni da bi mu Opštinska uprava Rogatica mogla uskratiti i druga zakonom zagarantovana prava ne želi da ga iznosimo u javnost.

Jagodić kad je dolazio na vlast obećavo povećanje transparentnosti

U svojim predizbornim obećanjima aktuelni načelnik opštine Rogatica Milorad Jagodić (trenutno u 69-oj godini života i u borbi za još jedan načelnički mandat) kritikovao je prethodnu vlast i obećavao veću transparentnost rada javne uprave riječima: "Veoma je važno da povećamo i transparentnost rada svih opštinskih službi, jer znamo da je sada gotovo nemoguće doći do načelnika ukoliko niste podobni". Ovo je zabilježeno i objektivom kamere.

Plate ostalih javnih službenika - skromne

Pokušali smo od zaposlenih u Opštinskoj upravi Rogatica, nezvanično i novinarskim kanalima, saznati kolika je plata načelnika Rogatice Milorada Jagodića i ostalih opštinskih funkcionera. Niko od njih nije nam smio dati taj podatak. Kažu samo to da su funcionerske plate zaista enormno visoke, dok su plate ostalih javnih službenika - skromne.

Prema tvrdnjama našeg izvora većina zaposlenih sa visokom stručnom spremom ima trocifrenu platu, cifru od 1.000 KM pređu tek sa toplim obrokom. Žale se i da imaju najmanju cijenu rada u Republici srpskoj od 100 KM, jer načelnik nikad nije potpisao usklađivanje pojedinačnog sa kolektivnim granskim ugovorom, kao i da nisu dobili ni regres za ovu godinu "Svi mi "nosimo zvono" zbog tih nekoliko ogromnih funkcionerskih plata i građani misle da su sve plate takve, ne znaju da su naše plate zaista skromne" kaže naš izvor.

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks