Nema ušteda, prilivi u padu: Vlast samo zadužuje građane (Video)


Nema ušteda, prilivi u padu: Vlast samo zadužuje građane (Video)

Iako se Srpska nedavno, 12.januara, zadužila za 38 miliona maraka, to očigledno nije dovoljno da se poplaćaju sva dugovanja pa je Ministarstvo finansija donijelo odluku da se ide u novo zaduženje prodajom trezorskih zapisa u iznosu od 25 miliona maraka.

Republika Srpska se zadužuje na osnovu Odluke o kratkoročnom zaduživanju kojom je predviđeno da maksimalan iznos kratkoročnog duga u toku ove godine može biti najviše do 8 odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.

Prodaja šestomjesečnih trezorskih zapisa putem aukcije na Banjalučkoj berzi planirana je za 4. februar, a datum dospijeća i isplate je 4.avgust. 

 „Mislim da bi trebalo da uključe tri smjene jer mislim da će štampanje hartija od vrijednosti ići u tri smjene i ništa im drugo ne preostaje jer trošiti znaju a zaraditi ne znaju 00,23 REZ 00,35 što znači treba dalje uzeti i zadužiti ovaj narod a svoju imovinu zaturiti negdje po računima kojekuda da se ne vidi taj raskorak prihoda i imovine izabranih imenovanih lica a narodu kako bude“, kaže Svetlana Cenić, ekonomista.

Novo zaduženje ne bi bilo sporno da ovo nije drugi put u tri sedmice da se Vlada zadužuje putem berze. Prethodno je zatraženo od poslanika Parlamenta da odobre dugoročno kreditno zaduženje od 57 miliona evra.

Drugi kredit od 22,4 milona evra Vlada planira da uzme kod Svjetske banke za oporavak firmi pogođenih posljedicama pandemije virusa korona. Treće zaduženje od 4,7 miliona evra namijenjeno je za razvoj poljoprivrede i seoskog preuzetništva.

 „Mi imamo interesantnu situaciju da uštede ne pravimo u budžetu  a prilivi su nam u padu i to je jasno zbog čega, zbog virusa korona ali i zbog situacije da je privreda potpuno zapostavljena. Bez fokusiranja na podršku kompanijama, privredi, uštedama javnim preduzećima i uopšte u troškovima same vlade, bojim se da ćemo nastaviti da se zadužujemo na domažem tržištu“, ističe Zoran Pavlović, ekonomista.

Dodatni problem će predstavljati i to što još uvijek nisu završeni pregovori sa MMF-om o novom kreditu pa se Vlada mora dodatno obezbijediti jer je očigledno da nema dovoljno sredstava u budžetu, kažu ekonomisti. 

 „Mi smo u teškoj situaciji ne radimo na dugoročnom zaduženju sa MMF-om, a kratkoročno krpimo rupe tako što pozajmljujemo na domaćem tržištu kapitala što je po definicijizadnji put bilo jeftino ali ne mora značiti da će tako ostati. Mislim da moramo raditi na novom zapošljavanju na privrednim društvima uštedama i stvarati potencijal za bolje punjenje trezora odnosno budžeta i da smanjimo koliko je moguće novo zaduženje“, kaže Pavlović.

Vlada planira u ovoj godini da se zaduži u iznosu od 1,4 milijarde maraka putem kratkoročnih i dugoročnih zaduživanja i dajući garancije. Prema posljednjim podacima, javni dug Republike Srpske, zaključno sa septembrom prošle godine, iznosi 5,8 milijardi maraka što je 53,24% procijenjenog BDP-a za 2020.godinu.

VIDEO:

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks