Ne odustaju od državnih miliona: Šta će biti sa zemljištem -Prointera- u centru grada?


Ne odustaju od državnih miliona: Šta će biti sa zemljištem -Prointera- u centru grada?

Neizvjesno da li će i kada radnici Une dobiti obećanu platu - “Prointer” ne odustaje od državnih miliona - Šta će biti sa atraktivnom parcelom u centru grada?

Sankcionisana kompanija “Prointer ITSS”, čije je poslovanje stalo nakon stavljanja na OFAC-ovu “crnu listu”, ne odustaje od unosnih ugovora sa javnim sektorom.

Iako nemaju nijedan račun za redovno poslovanje, Bojan Vujić koji se trenutno vodi  kao jedini osnivač „Prointera“, tvrdi da postoje svi uslovi da se projekat kontrole igara na sreću u Srpskoj koji vrše preko sistema za nadzor “RAS” nastavi.

S druge strane, na današnjoj konferenciji za medije, je rekao da ne zna šta će biti sa zemljištem ove kompanije koja se nalazi u samom centru grada.

Na naše pitanje koja javna preduzeća su sa „Prointerom“ raskinula ugovore do danas, Vujić je rekao da je vidio da se to dogodilo sa “Elektroprenosom BiH.

Međutim, kada je u pitanju ugovor sa Ministarstvom finansija RS koji se odnosi na kontrolu igara na sreću, a od kojeg godišnje dobiju preko sedam miliona maraka, kaže da se on izvršava.

“Taj ugovor se izvršava i mi smo obezbijedili nivo funkcionalnosti da on ostane na snazi. Šta će se dalje dešavati to ćemo vidjeti. “Planet soft” ima neke namjere, ali jasno je da postoji kondicioni ugovor u kojem je definisano sve i nema potrebe da se o tome javno govori. Oni su dio koji su imali završili, obaveza je izvršena”, rekao je Vujić.

Govori da su svi ugovori se analiziraju i da se tamo gdje su se stekli uslovi oni raskidaju.

Na pitanje kolika je vrijednost raskinutih ugovora odgovara da ne zna.

Podsjećamo, “Prointer” je 2021. godine dobio desetogodišnji ugovor, a na osnovu njega im se svakog mjeseca za održavanje, nadogradnju i razvoj sistema plaća 100 maraka za svaku kladionicu, 50 maraka za svaki automat i pola marke za svakog aktivnog igrača u internet igrama. To je zbirno preko 600.000 KM.

Ostaje nejasno kako će “Prointer” da ovo naplati sada kada nema nikakav račun u banci, osim depozitnog za otplatu kredita.

Kada smo kod kredita, pitali smo Vujića i za parcelu gdje se nalazila nedavno srušena zgrada “Poštanske štedionice” pored parka “Petar Kočić” u Banjaluci. Rekao je da je ona pod hipotekom za kredit koji se vraća.

“Zemljište je založeno kao hipoteka i dok se kredit ne riješi nećemo moći da raspolažemo. Ne znamo šta će biti sa tim zemljištem, da li će biti prodato ili ne. Ako se budu uspjeli platiti krediti, onda ne znam”, kaže Vujić.

Bez rješenja za radnike Una TV

Za radnike Una televizije kojima su ostali dužni septembarsku platu, Vujić je okrivio banke i njihova zatvaranje računa, te rekao da traže rješenje.

Ono što je malo zabravljeno jeste da su u nekom firmama, poput “Prointera”, ranije isplaćivali dvije plate unaprijed, baš iz straha od zatvaranja računa i time se javno hvalili. Tu za radnike Une izgleda nije bilo mjesta.

“Tražimo rješenje, ali ga još nemamo. Ovakvo ponašanje banaka dovodi nas u probleme i sve je veoma komplikovano”, kaže Vujić.

Podsjećamo, Vujić koji je i vlasnik firme „Invictus Technology Group“, nastale nakon sankcionisanja „Prointera“ i ostalih članica „Infinity grupe“, najavio je danas da će „Invictus“ biti zatvoren, te raskinuti ugovori o radu za preostalih oko 50 zaposlenih.

Piše: Andrijana Pisarević
Foto naslovna: Capital
Izvor: capital.ba

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter