Nakon Milorada Dodika sada i Višković i Stevandić nisu više lica sa potjernica (Video)


Nakon Milorada Dodika sada i Višković i Stevandić nisu više lica sa potjernica (Video)

Podsjetimo, osumnjičenom Miloradu Dodiku je isto tako ukinut pritvor, te određena mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu u naredna dva mjeseca. Za njih trojicu je nakon neodazivanja pozivima Tužilaštva BiH za saslušanje, bila određena mjera pritovra, te raspisana potjernica. Do hapšenja nije došlo.

Sa formalnom najavom na web stranici Suda BiH, tek nekoliko minuta prije početka, održano je ročište licima u bjekstvu od pravosuđa - premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine ovog bh. entiteta Nenadu Stevandiću.

Kao i u slučaju Milorada Dodika, prethodno je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine uputilo Sudu BiH prijedlog za ukidanje pritvora. Sva trojica su pod istragom za isto krivično djelu, napad na ustavni poredak BiH

Viškoviću i Stevandiću su određene mjere zabrane, javljanje svakih 14 dana nadležnom policijskom organu. Time su ukinute i raspisane potjernice.

Podsjetimo, osumnjičenom Miloradu Dodiku je isto tako ukinut pritvor, te određena mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu u naredna dva mjeseca, odnosno mora svakih 15 dana da se prijavi u policijsku stanicu u Laktašima.

Za njih trojicu je nakon neodazivanja pozivima Tužilaštva BiH za saslušanje, bila određena mjera pritvora, te raspisana potjernica. Do hapšenja nije došlo.

Podsjetimo, 27. februara Narodna skupština RS-a je usvojila, a Dodik 5. marta potpisao ukaz o proglašenju zakona, koji se odnose na zabranu djelovanja pravosudnih i istražnih institucija Bosne i Hercegovine na području RS-a, da bi dva dana nakon toga Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage ove zakone, a 29. maja ih konačno i poništio. 

U objašnjenju Ustavnog suda je navedeno kako “jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom dijelu njene teritorije” nije u skladu sa Ustavom BiH. Ustavni sud je zaključio da osporeni entitetski zakon mora biti proglašen neustavnim s formalnog aspekta jer se njime normativno regulira materija koja prema Ustavu Bosne i Hercegovine ne potpada pod nadležnost tog entiteta, pa za donošenje takvog zakona ne postoji ustavni osnov.

Analizirajući ustavnost osporenog Zakona, Ustavni sud je istakao da se na taj način isključuje primjena Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, Zakona o Sudu BiH i Zakona o Tužilaštvu BiH, te da se na taj način de facto i de iure ukida suverenitet države Bosne i Hercegovine na jednom dijelu njene teritorije i nadležnost u oblasti pravosuđa i sigurnosti.

 

Piše: zurnal.info
Foto naslovna: Višković, Stevandić i Dodik
Video: Magazin Zurnal Online
Izvor: zurnal.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter