Na pomolu istorijski sporazum: Pakt Amerike i Saudijske Arabije preoblikovat će Bliski istok


Na pomolu istorijski sporazum: Pakt Amerike i Saudijske Arabije preoblikovat će Bliski istok

Takav bi sporazum potencijalno preoblikovao Bliski istok. Osim jačanja sigurnosti Izraela i Saudijske Arabije, to bi ojačalo položaj SAD-a u regiji na račun Irana, pa čak i Kine.

SAD i Saudijska Arabija približavaju se historijskom paktu koji bi kraljevstvu ponudio sigurnosne garancije i postavio mogući put do diplomatskih veza s Izraelom ako njegova vlada privede kraju rat u Pojasu Gaze, otkriva američki Bloomberg iz svojih izvora.

Sporazum se suočava s brojnim preprekama, ali bi predstavljao novu verziju okvira koji je porušen kada je Hamasov napad na Izrael 7. oktobra izazvao sukob u Gazi. Pregovori između Washingtona i Rijada ubrzali su se posljednjih sedmica, a mnogi su zvaničnici optimistični da bi se dogovor mogao postići u roku od nekoliko sedmica, rekli su za Bloomber zvaničnici koji su željeli ostati anonimni. 

Takav bi sporazum potencijalno preoblikovao Bliski istok. Osim jačanja sigurnosti Izraela i Saudijske Arabije, to bi ojačalo položaj SAD-a u regiji na račun Irana, pa čak i Kine.

Pakt bi mogao podrazumijevati tako značajan aranžman da bi zahtijevao odobrenje od Senata SAD-a pa čak i pristup Saudijske Arabije naprednom američkom oružju koje joj je ranije bilo nedostupno. 

Prijestolonasljednik Mohammed bin Salman u tom slučaju pristao bi ograničiti korištenje kineske tehnologije u nacionalnoj mreži u zamjenu za velika američka ulaganja u umjetnu inteligenciju i kvantno računarstvo, te bi dobio američku pomoć za izgradnju svog civilnog nuklearnog programa.

Nakon što SAD i Saudijska Arabija postignu dogovor, izraelskog premijera Benjamina Netanyahua bi stavili pred izbor: ili da se pridruži sporazumu koji bi po prvi put podrazumijevao formalne diplomatske veze sa Saudijskom Arabijom, više ulaganja i regionalnu integraciju, ili da bude izostavljen. Ključni uslov za Netanyahua bi bio - okončanje rata u Gazi i pristanak na put za palestinsku državnost.

JOŠ JE SVE U ZRAKU

Prijedlog je pun dvojbi i možda neće doći do realizacije, što ljudi koji su upoznati s planiranjem spremno priznaju.

Natjerati američke zakonodavce da odobre sporazum koji obavezuje SAD da vojno štite Saudijsku Arabiju bila bi zastrašujuća mogućnost za Bijelu kuću, pogotovo ako se Izrael odluči ne pridružiti mu se. Mnogi zakonodavci i dalje su oprezni prema princu Mohammedu, 38-godišnjem de facto vladaru kraljevstva, nakon što su saudijski agenti ubili kolumnistu Washington Posta Jamala Khashoggija 2018. godine. Također su zabrinuti zbog saudijske strategije smanjenja proizvodnje nafte, zajedno sa drugim članicama OPEC-a, kako bi podigli cijene.

S izraelske strane, Netanyahu vodi najdesničarski orijentiranu vladu u historiji zemlje i gotovo je isključio rješenje s dvije države. Njegova koalicija kaže da još uvijek planira napasti grad Rafah u Gazi, za koji se SAD i arapske države plaše da bi mogao dovesti do stradanja više hiljada palestinskih civila. Takav bi napad također ugrozio izglede za kratkoročni prekid vatre za koji američki državni sekretar Antony Blinken, koji se u srijedu sastao s Netanyahuom u Jeruzalemu, kaže da je prioritet za predsjednika Joea Bidena.

SVI IMAJU RAZLOGE ZA DOGOVOR

Ipak, lideri triju zemalja imaju dovoljno stimulacije za skori dogovor. Za Bidena je to prilika za vanjskopolitičku pobjedu prije američkih predsjedničkih izbora u novembru. Saudijski prestolonasljednik bi izbjegao neizvjesnost oko toga hoće li bivši predsjednik Donald Trump prihvatiti dogovor ako pobijedi u toj utrci, iako je Trumpova administracija pokrenula Abrahamov sporazum koji je predviđao takve saveze između Izraela i njegovih susjeda.

Netanyahu, najveća nepoznanica, mogao bi preuzeti zasluge za normalizaciju odnosa s najvećom ekonomijom na Bliskom istoku i čuvarom najsvetijih mjesta islama - što je cilj za kojim je dugo žudio.

Američki zvaničnici rekli su da su razgovori u toku, ali su odbili komentirati pojedinosti. Vlada Saudijske Arabije nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar. Netanyahuov ured odbio je komentarisati. Ranije u srijedu, Guardian je izvijestio da su SAD i Saudijska Arabija izradile niz sporazuma povezanih sa širim palestinskim mirovnim sporazumom.

"Posljednjih mjeseci intenzivno smo radili zajedno", rekao je Blinken u ponedjeljak dok je bio u Saudijskoj Arabiji. "Mislim da je posao koji Saudijska Arabija i Sjedinjene Države zajedno rade u smislu naših sporazuma potencijalno vrlo blizu završetka."

Na istom događaju, saudijski ministar vanjskih poslova Faisal bin Farhan rekao je da je sporazum "vrlo, vrlo blizu".

Aspekti sporazuma odražavali bi sporazume koje su SAD sklopile posljednjih mjeseci s drugim regionalnim partnerima, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate. U tom slučaju, vodeća kompanija za umjetnu inteligenciju u Abu Dhabiju, G42, pristala je prekinuti saradnju s Kinom u zamjenu za ulaganje Microsofta.

U slučaju Saudijske Arabije, koja također želi lokalno razvijati umjetnu inteligenciju i poluvodiče, iz SAD su poručili da im neće pomoći u tome ako zadrže kinesku tehnologiju. Saudijska Arabija bi se trebala složiti da neće nastaviti saradnju na području napredne tehnologije s protivnicima SAD-a, otkrio je Bloombergov izvor. 

ODUSTALO SE OD PRVOBITNOG PRISTUPA

Najnoviji razgovori doveli su do promjene u pristupu Bidena i princa Mohammeda. Izvorno je bio zamišljen trostrani dogovor kojim su se uspostavili saudijsko-izraelski diplomatski odnosi uz veća ulaganja i integraciju u regiji.

Sada, SAD i Saudijska Arabija vide međusobni dogovor kao ključan za okončanje rata između Izraela i Hamasa, koji je uzburkao širi Bliski istok i doveo do velikih protesta na Zapadu. Dvije zemlje ponudile bi Izraelu niz ekonomskih, sigurnosnih i diplomatskih poticaja ako smanji planove za invaziju na Rafah i brzo zaključi svoj rat s Hamasom.

Za Netanyahua, još jedna prednost je to što bi pakt pomogao u suprotstavljanju iranskoj agresiji. Otkako je izbio rat u Gazi, Izrael i Iran su razmijenili svoju prvu izravnu vatru jedan protiv drugoga, a proxy milicije Teherana, poput Hezbollaha, redovito su napadale židovsku državu.

NETANYAHU NEMA MNOGO VREMENA ZA RAZMIŠLJANJE

Izraelu možda ponestaje vremena za dogovor. Međunarodna podrška Netanyahuovoj poziciji jenjava što duže traje rat. Ankete u SAD-u to potvrđuju. Prema nedavnoj anketi, približno trećina republikanaca u sedam ključnih saveznih država protivi se nastavku pomoći Izraelu, kao i četvoro od deset demokrata i nezavisnih birača.

"Ovo je strateški korak između Saudijske Arabije i Sjedinjenih Država koji ima za cilj osigurati i učvrstiti američki položaj na Bliskom istoku u vremenu kada kraljevstvo, ali i drugi, diverzificiraju svoje vanjskopolitičke opcije od Washingtona", rekao je Firas Maksad, viši saradnik na Institutu za Bliski istok.

Priredio: S. Begović
Foto naslovna: Ilustracija/SB
Izvor: Bloomberg/slobodna-bosna.ba

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter