Ministar Vojin Mitrović želi da preuzme podsticaje u svoje ruke a privrednici se bune


Ministar Vojin Mitrović želi da preuzme podsticaje u svoje ruke a privrednici se bune

Prijedlog Zakona o podsticajima u privredi koji je po hitnom postupku upućen u Narodnu skupštinu RS potpuno rastura postojeći sistem dodjele podsticaja i omogućava ministru privrede i preduzetništva Vojinu Mitroviću da po svojoj volji i bez jasno utvrđenih kriterijuma dijeli pare kome on želi.

Direktor Unije poslodavaca RS Saša Aćić kratko je rekao da je predloženi zakon jako loš i da će poslodavci svoje primjedbe uputiti predsjedniku Vlade RS Radovanu Viškoviću.

„Brojni članovi Unije poslodavaca iznijeli su zamjerke na predloženi zakon. Mi trenutno objedinjujemo sve te zamjerke i pravimo dokument koji ćemo uputiti Vladi Republike Srpske“, rekao je Aćić za CAPITAL.

On nije želio da kaže koje su najozbiljnije primjedbe poslodavaca, dodajući da će sve navesti u dokumentu koji će proslijediti na ruke premijeru Srpske. Ipak, CAPITAL saznaje da poslodavci u primjedbama koje su uputili Uniji navode da nisu ispoštovana osnovna nomotehnička Pravila za izradu zakona i drugih propisa RS.

„Pojedine zakonske odredbe su previše uopštene, tako da je potpuno nejasna namjera zakonodavca, odnosno suština i smisao koji se želi postići regulisanjem ove materije. Sve to će na kraju dovesti do njihovog pogrešnog, različitog ili neujednačenog tumačenja, što nikako ne doprinosi pravnoj sigurnosti“, smatraju poslodavci.

Oni predlažu da se zakonom obavezno normiraju opšti i posebni uslovi za ostvarivanje prava na podsticaj, preciznije definišu uslovi, namjene, kriterijumi i postupak ostvarivanja prava na podsticaj, kao i namjenu podsticaja za ulaganja.

„Pravilnici su opšti pravni akti niže pravne snage od zakona. Pravilnicima se samo razrađuju pojedine odredbe zakona, ali pravilnici ne mogu zamijeniti zakon, niti stvoriti nova pravna pravila opšte prirode koja bi konkurisala pravilima utvrđenim zakonom. Predloženim zakonom se upravo to želi postići, što je u suprotnosti sa načelom ustavnosti i zakonitosti, pa i sa samim Ustavom RS“, smatraju poslodavci.

Kada je riječ o konkretnim primjedbama, oni smatraju da se iza odredbe koja govori o podsticajima za prelazak privrede na zelenu i cirkularnu ekonomiju krije namjera da se u sistem podsticaja uvedu solarne elektrane, čime će se povećati broj korisnika koji ne pripadaju pravoj privredi.

Član 6. zakona kaže da se podsticaji mogu dati privrednim subjektima u kojima su Republika Srpska ili jedinica lokalne samouprave direktno ili indirektno vlasnik više od 50 odsto kapitala, a čija je pretežna djelatnost pružanje smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo.

Poslodavci smatraju da se preko ove odredbe pravi prostor za dodatno prebacivanje para Olimpijskom centru Jahorina koji godinama guta budžetske pare preko garancija Vlade za milionske kredite.

Pored toga, poslodavci upozoravaju na mogućnost zloupotrebe drugih članova zakona i smatraju da se stvara prostor za pranje novca.

Bivši predsjednik unije i vlasnik pekarske firme „Krajina klas“ iz Banjaluke Saša Trivić kaže da se prijedlogom zakona stvara prostor za malverzacije.

„Sve moguće kontrole, kriterijumi i dokazivanje ispunjenosti uslova su izbačeni iz prijedloga zakona uz obrazloženje da će biti definisano pravilnikom. To je naopako, jer pravilnikom treba da se razrađuje pojedinosti onoga što je uopšteno definisano u zakonu, a ne ovako kako je predloženo“, kaže Trivić za CAPITAL.

On dodaje da je predložio uvođenje kriterijuma koji se moraju ispuniti da bi neko bio korisnik podsticaja.

„Moj prijedlog je da korisnik podsticaja ne može biti privredno društvo koje ima manje od deset ili 20 stalno zaposlenih radnika ili u kome prosječna  plata nije bar deset ili 20 odsto iznad minimalne plate“, kaže Trivić.

On dodaje da je sve primjedbe dostavio Uniji poslodavaca RS, ističući da se nada da će premijer Srpske uvidjeti koliko je značajno da se one uvaže.

Piše: Darko Momić
Foto naslovna: Capital
Izvor: capital.ba

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter