Milorad Dodik će morati promijeniti svoju politiku ili otići s političke scene


Milorad Dodik će morati promijeniti svoju politiku ili otići s političke scene

Poručio je ovo u intervjuu za Vijesti.ba član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović govoreći o raspravi na Vijeću sigurnosti UN-a. Osim o raspravi, razgovarali smo o izborima, stanju u pravosuđu i najnovijim aferama, lokalnim izborima i odnosima unutar SDA.

- Rasprava na Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN), prema ocjenama javnosti, polučila je totalni debakl politike predsjedavajućeg Predsjedništva BIH i lidera SNSD-a Milorada Dodika, koja je doživjela globalnu osudu. Kako ste vi vidjeli Dodikov nastup i odgovor svjetskih sila?

DŽAFEROVIĆ: Dodik se u svom nastupu ponašao onako kako se skoro svaki dan ponaša u političkom životu Bosne i Hercegovine. Dakle, bahato i neprincipijelno, vrijeđajući sve one koji ne misle kao on. Ovo je bila prilika da ukupna svjetska javnost, a prije svega članice Vijeća sigurnosti, vide s kakvom retrogradnom politikom se  mi suočavamo  ovdje u Bosni i Hercegovini. Odgovor svjetskih sila je logičan. On je na tragu poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Evropske konvencije o ljudskim pravima, odluka međunarodnih sudova i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Nakon ovoga Dodik će ili morati promijeniti svoju politiku ili otići s političke scene.

- S druge strane, odbačene su i težnje predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića o legitimnom predstavljaju, a i on sam je poručio da ne zagovara treći entitet mada u medijima koji su mu naklonjeni danas tvrde da se nije odrekao „trećeg“. Kako ste Vi doživjeli taj dio rasprave?

DŽAFEROVIĆ: Doživio sam to kao pokušaj obmane ostalih učesnika u raspravi. Naravno, taj pokušaj nije prošao, jer su predstavnici svjetskih sila koji su učestvovali u raspravi vrlo dobro upoznati sa stanjem u Bosni i Hercegovini. I on i Dodik su potcijenili ostale učesnike. Svi oni znaju da je, naprimjer, nužno implementirati prije svega odluke Evropskog suda za ljudska prava, osigurati ravnopravnost nacionalnim manjinama i da HDZ i Dragan Čović to koriste kao proces u kojem bi ostvarili svoje ciljeve. Jasno se pokazalo da se izmjenama Izbornog zakona ne smiju umanjiti vrijednosti i efekti odluka Evropskog suda za ljudska prava. HDZ upravo na tome insistira, jer traži da se Izbornim zakonom još jedanput potvrdi diskriminacija, što je, naravno neprihvatljivo. HDZ odbija da se iz Ustava BiH brišu etničke odrednice i traži da se praktično HDZ-u garantuje izbor člana Predsjedništva što je, naravno, neprihvatljivo.

- Ono što su svjetski zvaničnici čuli i osudili je nešto na što probosanske snage već duže vremena upozoravaju. No, ukupna atmosfera se na neki način promijenila ili poklopila s izborom Joe Bidena za predsjednika SAD-a. Može li se ovo dvoje dovoditi u neku međusobnu vezu?

DŽAFEROVIĆ: Mislim da su svjetski zvaničnici dobro upoznati sa stanjem u Bosni i Hercegovini, a na to da nisu poražene politike koje zagovaraju etničke podjele, nasrću na državu ili blokiraju njen napredak, slave i veličaju ratne zločince, stalno upozoravamo i mi koji pripadamo probosanskim snagama.

I ovaj put je predsjednik SDA Bakir Izetbegović, odbijajući učešće na tom skupu, upozorio na to, ali i da je sama organizacija rasprave bez učešća Predsjedništva BiH, kao institucije koja je jedina zadužena da vodi vanjsku politiku Bosne i Hercegovine, vrlo problematična. Na to je ukazano i od strane mnogih učenika u diskusiji. Sve to dešavalo se u situaciji kada je izvjesno da na čelo SAD-a dolazi nova administracija s predsjednikom Bidenom. Ne znam da li se to dvoje može dovesti u međusobnu vezu, ali mislim da je istup Dodika i Čovića dodatni alarm i za dolazeću američku administraciju.


Izvor:vijesti.ba