Korona virus u fabrici u kojoj je Dodik pjevao za gazdin rođendan


Korona virus u fabrici u kojoj je Dodik pjevao za gazdin rođendan

Nekad poznata po rafineriji ulja, dobrim platama i najboljim odbojkašima u Jugoslaviji, ali i po rano preminulom predsjedniku Republike Milanu Jeliću, Modriča je danas u žiži javnosti kao jedno od najvećih žarišta korona virusa u Srpskoj.

Brže od korona virusa idiličnim gradićem širi se epidemija nevjerovatnih priča i teorija. Od 4. juna, kada je u jednom testiranju potvrđeno da su čak 23 radnika Fabrike obuće „Alfa“ u Modriči zaražena koronom, traje „medijski rat“ po kafanama i na društvenim mrežama.

Jedni tvrde da Modričom šeta na stotine zaraženih, koji ni ne znaju da su kliconoše. Drugi su uvjereni da je priča s koronom u Modriči izmišljena, kako bi se gazda „Alfe“ Ilija Jeftić, „čovjek kojem je Dodik pjevao na rođendanu“, domogao para iz budžeta.

Neki kažu da je Jeftića stigla kazna, jer godinama kinji radnike, a naročito radnice, viseći im nad glavom i tjerajući ih da dan i noć rade za minimalac. Drugi gazdi „Alfe“ odaju priznanje, jer zapošljava sirotinju i žrtve nasilja u porodici.

U Modriči ima i onih koji prigovaraju da se nije vodilo računa o zdravlju djece iz vrtića, jer se, tvrde, nije smjelo desiti da se djeca vrate u obdanište, a da se tek nakon toga utvrdi da je jedna vaspitačica pozitivna.

Mnogi opet, više nego od korone, strahuju od gladi. Zatvaranjem najveće fabrike u ovom dijelu Srpske dovedena je u pitanje egzistencija 453 radnika i njihovih porodica. U gradu od desetak hiljada stanovnika, odnosno opštini sa oko 25.000 žitelja, takva epidemija otkaza značila bi socijalnu katastrofu.

Uz sve navedeno, već sluđene Modričane dodatno zbunjuje i činjenica da većina njihovih sugrađana, koji su kovid pozitivni, nemaju nikave simptome bolesti.

I dok se priče pletu i raspliću, u Modriči je broj zaraženih porastao na 70. Među korona pozitivnima su 33 radnika „Alfe“, te  mnogi članovi njihovih porodica, uključujući i petoro djece. Jedan radnik „Alfe“ je u teškom stanju.

Uprkos svemu, načelnik opštine Mladen Krekić, kadar Dodikovog SNSD, tvrdi da je situacija u Modriči ozbiljna, ali pod kontrolom.

– Mi smo svoje zaražene pronašli, a šta se dešava u drugim opštinama i drugim fabrikama mi ne znamo – kaže Krekić.

Tvrdi da djeca u vrtiću nisu bila u opasnosti i podsjeća da nijedan mališan nije zaražen. Sve se, kaže, završilo na pozitivnom rezulatu kod jedne vaspitačice, otkrivenom na testiranju koje nije bilo obavezno, ali je provedeno iz predostrožnosti.

Krekić ocjenjuje da je Modriča, vjerovatno, platila ceh zbog naglog opuštanja i ukidanja restriktivnih mjera na republičkom nivou, iako je lokalna vlast uradila sve da se spriječi širenje epidemije.

– Dezinfikovali smo sve zgrade, javne prostore, dječja igrališta, parkove, čak i prostore ispred crkvi u selima, gdje se ljudi okupljaju. Ali eto, desilo se ono što se spriječiti ne može i ja sam duboko svjestan da moram biti kriv za to, jer sam načelnik – kaže Krekić.

Kada je u pitanju fabrika „Alfa“, iz koje se zaraza proširila u Modriči i okolnim opštinama, Krekić „energično podvlači“ da u ovom preduzeću „nije bilo propusta“.

Tvrdi da „Alfu“ i njenog vlasnika ne brani iz ličnih i partijskih interesa, nego zašto što su se borili da sačuvaju i radnike i radna mjesta. Načelnik Krekić ne poriče da je vlasnik „Alfe“ bio blizak prijatelj s njegovim pokojnim ocem. Ne poriče ni da je prije dvije godine, dok je u posjeti bio predsjednik Srpske, Milorad Dodik položio kamen temeljac za novi pogon Jeftićeve fabrike, kao ni da je bio specijalni gost na godišnjici ovog preduzeća, i to baš na Jeftićev rođendan.

– Poslije toga je bila proslava. Predsjednik je možda i zapjevao, ne sjećam se – kaže Krekić.

I dok ga po Modriči brane i napadaju, Ilija Jeftić sve to posmatra sa olimpijske visine i bezbjednog odstojanja. Utaborio se na svom imanju na brdu iznad sela Koprivna, dvadesetak kilometara od Modriča, i u grad ne silazi bez prijeke potrebe.

– Sedam nedjelja nisam išao u firmu, sjedim ovdje na imanju sa ženom, čuvamo se. Neki mi zbog toga zamjere, a ne znaju da se svaki dan telefonom raspitujem za zdravlje svojih radnika – kaže Jeftić.

U fabriku ne ide i zato što mu je, kaže, teško gledati sablasno prazne hale. Naročito teško pada što „neki ovu tragediju koriste za podmetanja, laži i zlobne komentare“.

– Trebalo bi da MUP malo pažljivije čita šta se sve piše po tim Fejsbucima i mesindžerima – kaže Jeftić.

I dok njegova supruga Mira, koja mu pomaže u „vođenju fabrike“, sa odobravanjem klima glavom, on kao strog, ali pravedan gazda, koristi priliku da ukori neposlušne i ohrabri uplašene.

– Zatvorio sam fabriku da bismo sačuvali zdravlje radnika. Poslali smo ih kući u izolaciju, a oni nagrnuli u kafane – tvrdi gazda Ilija.

I poručuje da, uprkos prekidu proizvodnje, niko neće ostati na ulici.

– „Alfa“ će preživjeti, imamo podršku inostranih partnera – kaže Jeftić.

Podrška će im biti itekako potrebna, jer se ova fabrika, kao i mnoge druge firme koje se bave lon poslovima, već mjesecima bori za opstanak.  Prije nego što je korona stigla u Srpsku, problemi izazvani pandemijom su stigli u „Alfu“. Prvo je ponestalo sirovina i posla.

– Neki su pogoni radili, neki nisu, šlepali smo se nekako. Dešavalo se da imamo 200 radnika na čekanju, ali svi su oni  primali punu platu – tvrdi gazda Ilija.

Radnici pričaju drugačiju priču. Tvrde da su na čekanju primali pola plate, ili „nešto malo više“, naravno pod uslovom da su prijavljeni.  A nisu baš svi prijavljeni.

Bilo kako bilo, kad se činilo da se nazire svjetlo na kraju tunela, uslijedila je drama. U četvrtak, 4. juna, stigli su dugo očekivani kamioni sa sirovinama i posao za cijelu fabriku, ali stigli su i kobni rezulatati korona testova.

– Odlučio sam da zatvorim cijelu fabriku i da tri šlepera robe pošaljem nazad u Mađarsku. Niko mi to nije naredio, ali zdravlje radnika je preče od profita – tvrdi Jeftić.

Ni danas mu, veli, nije jasno kako se korona uvukla u fabriku, jer su „preduzeli sve mjere“ da to spriječe. Sumnja da je neko namjerno „proširio virus“, da bi uništio „Alfu“.

Ni radnicima „Alfe“, koji su pristali da anonimno govore za Srpskainfo, mnogo toga nije jasno. Pogotovo im je nejasno šta ih čeka sutra. Svakog dan, kažu, sa strahom liježu i ustaju.

– Jako sam zabrinuta i za sebe i za svoju djecu. Ne znam kome da vjerujem. Nemoguće je da od svih nas samo tridesetak radnika bude pozitivno, kad smo svi jedni drugima dodavali konac i materijale, žene su stajale zajedno na pauzi, dirale smo iste kvake na vratima, sjedile jedna do druge u autobusu, koji je prevozio i radnice iz drugih firmi. Uz sve to, mnoge žene nisu na poslu nosile maske – priča jedna radnica „Alfe“.

Dodaje da neke njene koleginice ozbiljno razmišljaju da napuste „Alfu“, što zbog loših uslova rada, što zbog straha od korone. Ona sebi, kaže, ne može dozvoliti takav luksuz. Plata joj je jedini izvor prihoda; ako ostane bez posla, djeca će joj ostati bez hljeba. A opet, ako nastavi s poslom, boji se da će koronom zaraziti sina i kćerku.

Jeftić: Nije „Alfa“ Dodikova, moja je!

Ilija Jeftić priznaje da je Milorad Dodik, u vrijeme kada je bio predsjednik Republike Srpske, pjevao na njegovom rođendanu, ali objašnjava da to ipak nije bila privatna rođendanska zabava.

– Na dan mog rođendana mi obilježavamo godišnjicu osnivanja „Alfe“. Predsjednik Dodik je bio gost na proslavi naše firme, pa je i zapjevao. Dodik je u oktobru 2017. položio i kamen temeljac za naš novi objekat, pa se pričalo da je „Alfa“ njegova fabrika, ali nije, moja je –  kaže Jeftić.

Dodaje da je odavno obećao Milanu Jeliću da će „uzdići Alfu“ i da je ispunio taj zavjet.

Grad staračkih domova

Strah od korone u Modriči je izražen i zbog toga što u ovom gradiću rade čak četiri registrovana doma za stare, sa oko 110 korisnika. Poznavaoci prilika tvrde da postoje bar još tri ilegalna staračka doma i da niko pozdano ne zna koliko je baka i djedova smješteno u njima.

Načelnik opštine Mladen Krekić tvrdi da u registrovanim domovima nije otkriven nijedan slučaj zaraze, ali da su iz predostrožnosti u ovim ustanovama i dalje zabranjene posjete i prijem novih korisnika.

Ima li epidemiologa u štabu?

Prigovore da u lokalnom Štabu za vanredne situaciju u Modriči nema nijednog epidemiologa niti ljekara, načelnik Mladen Krekić odbacuje kao neosnovane i zlonamjerne.

– Direktor Doma zdravlja je član štaba. Istina on nije ljekar, ali predstavlja ovu zdravstvenu ustanovu. Na dvije sjednice štaba učestvovala je i dr Slobodanka Simić iz Higijensko-epidemiloške službe, ali je rekla da, uz sve ostale obaveze, ne može stići da redovno učestvuje u radu Štaba. Nijednom ljekaru niko ne brani da dođe na sjednicu, ali ja sam se kao načelnik štaba obratio Domu zdravlja, kao instituciji, a ne pojedincima – kaže Krekić.

Izvor: srpskainfo.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks