Ko iz vode buja činovnički aparat u državnoj službi (Video)


Ko iz vode buja činovnički aparat u državnoj službi (Video)

Da nema krize u državnom sektoru, dokaz su podaci Zavoda za statistiku koji kažu da se broj novozaposlenih radnika iz godine u godinu povećava pa je tako u javnom sektoru bilo zaposleno 79 212 radnika što je u odnosu na 2016. godinu više za 4 099 zaposlenih. 

Podaci Republičkog Zavoda za statistiku o zaposlenosti od 2016. do 2020.godine pokazuju da državni aparat raste iz godine u godinu, a izuzetak nije bila ni prošla godina koju je obilježila pandemija virusa korona. Tako je na kraju 2020.godine u državnom sektoru radilo 829 radnika više nego na kraju 2019.godine. Povećanja broja novozaposlenih bilo je i u privatnom sektoru.

Prema podacima Zavoda za statistiku u Srpskoj je na kraju prošle godine bilo ukupno 274.227 radnika, od čega najviše u privatnom sektoru – 162.205. Državni sektor je zapošljavao 79.212, mješoviti 32.523, a zadružni 287 radnika.

Državni aparat Republike Srpske je ogroman zbog čega se svi pozitivni efekti koje privreda ostvari gube kroz nova zapošljavanja u javnom sektoru koji je i prije 5 godina imao prekomjeran broj zaposlenih. Iako su nadležni govorili da će se taj broj smanjiti, u realnosti imamo nova zapošljavanja, kažu ekonomisti. 

„Nije osnovni problem javnog sektora što je glomazan nego je on neefikasan svi parametri govore u tom pravcu i to pritišće i onemogućava razvoj privatnog sektora odnosno privrede. Mislim da je to stvar više političkog motiva i nepostojanja političke volje da se taj problem riješi zato što su to rezovi koji nisu popularni i ova struktura vlasti na tome gradi cijelu svoju politiku“, kaže Jelena Trivić, predsjednik Ekonomskoj savjeta PDP-a.

Za razliku od prethodnih godina, rast zaposlenih u privatnom sektoru prošle godine je bio usporeniji i povećan je za oko 3100 novih radnika. Stručnjaci kažu da je moguće da dođe do stagnacije zapošljavanja zbog pandemije ali da će dodatni problem biti odliv radne snage kada se ekonomije razvijenih zemalja ponovo otvore.

„Poslovna zajednica apeluje dugi niz godina da ovoliki državni aparat i svi troškovi koji se vežu za to su neizdrživi i da privreda ovakva kakva je naša ne može da podnese toliki državni aparat i da stvori tolike vrijednosti da bi se budžet punio kako bi se sve to isfinansiralo. Dok imamo toliko veliko opterećenje privreda ne može da pospješi svoje poslovanje“, smatra Predrag Duduković, ekonomista.

Stručnjaci kažu da prekomjerno zapošljavanje u državnom sektoru neutrališe pozitivne efekte povećanja zaposlenosti u privatnom sektoru već godinama. Iako bi plate u realnom sektoru trebale da rastu, to nije moguće ako ne dođe do smanjenja obaveza koje javni sektor ima prema državi. 

VIDEO:


Izvor: rtvbn.com

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter