Kako do pravde u državi čije su institucije -privatizovane-? Podnesena krivična prijava zbog zagađenja


Kako do pravde u državi čije su institucije -privatizovane-? Podnesena krivična prijava zbog zagađenja

nastalog kopanjem uglja u Mednoj - Zagađivanje hrane i vode za ishranu, te zagađivanje životne sredine opasnim materijama, samo su neka od djela zbog kojih je Centar za životnu sredinu podnio krivičnu prijavu protiv preduzeća “Medna NV” koje kopa ugalj u Mednoj kod Mrkonjić Grada.

Prijava je podnesena Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske “nakon skoro dvije godine istraživanja aktivnosti rudnika uglja Medna”.

“U prijavi se dokazano navodi da je pravno lice svojim nelegalnim radnjama i neizvršenjem odluka nadležnih institucija o propisanim mjerama zaštite životne sredine prouzrokovalo zagađenje vode za ishranu i napajanje životinja, kao i zagađenje životne sredine na lokaciji rudnika uglja Medna, opština Mrkonjić Grad”, stoji u saopštenju Centra za životnu sredinu.

Dodaje se kako su zagađeni potok Grabovac, Medljanska rijeka i rijeka Sana.

Sva tri vodotoka, navode u Centru, vode su prve kategorije prema Uredbi o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka.

“Rudnik Medna je primjer kako ne treba da radi niti jedan rudnik u Republici Srpskoj. Iskopavanje uglja u ovom rudniku prouzrokovalo je višeslojne štete, za Republiku Srpsku, za stanovnike sela Medna i okolnih sela, ali i za ljude koji žive od rijeke Sane. Voda, zemlja i vazduh su zagađeni, a šteta po životinjski i biljni svijet je nesaglediva”, istakao je Ratko Pilipović, pravnik Centra za životnu sredinu,.

Naveo je i kako su se posljedice iskopavanja uglja osjetile i u Ključu, a što je i navedeno u prijavi.

“Nažalost, rudnik uglja Medna nije jedini koji iza sebe ostavlja pustoš u prirodi, jer trend otvaranja rudnika uglja u RS je postao sve učestaliji, a rudnici Bistrica i Bukova Kosa su najsvježiji primjer iz prakse zagađivanja”, rekao je Pilipović.

U Centru su pozvali Tužilaštvo RS i druge  nadležne institucije da se počnu aktivnije baviti izvršenjima krivičnih djela iz oblasti životne sredine, koja su do sada često prolazila „ispod radara“.

“Vjerujemo da će tužilaštvo uvidjeti dokazanost i opravdanost podnešene krivične prijave, te da će se na osnovu svega navedenog podići optužnica protiv pravnog lica “MEDNA NV” d.o.o. Mrkonjić Grad, kao i odgovornog lica unutar pravnog lica”, stoji u saopštenju Centra.

Medna je jedan od nekoliko rudnika uglja otvorenih pod, blago rečeno, sumnjivim okolnostima u posljednje dvije godine u Republici Srpskoj.

Zvanični vlasnik preduzeća “Medna NV” koje je nosilac koncesije je Nebojša Tegeltija, no za to preduzeće ugalj kopa “Drvo-Export” iz Teslića u vlasništvu Srđana Klječanina Rufija. Rufijevo preduzeće je nosilac i koncesije za kopanje uglja na području Bistrice i Bukove Kose kod Prijedora.

Okružni sud u Banjaluci nedavno je poništio ekološku dozvolu za rudnik u Bistrici o čemu je pisala Gerila.info.

Izvor: gerila.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter