Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić uz saglasnost Skupštine Grada u junu prošle godine prodao je 9.819 kvadrata gradskog zemljišta preduzeću „Projekt SN“ iz Dervente za 981.900 KM da bi derventska firma isto to zemljište već u februaru ove godine prodala njemačkoj kompaniji „Lidl“ za 3.456.000 KM, otkriva CAPITAL.
Skupština grada Gradiška 23. juna prošle godine usvojila je Odluku o prodaji nepokretnosti neposrednom pogodbom poslovnom subjektu „Projekt SN“ iz Dervente i ovlastila gradonačelnika Zorana Adžića da sa tom firmom zaključi ugovor.
U odluci koju je usvojila skupština, između ostalog se kaže da je kupac obavezan da u roku od šest mjeseci pribaviti svu neophodnu dokumentaciju potrebnu za gradnju objekta, te da u narednih 12 mjeseci po pribavljanju neophodne dokumentacije završi izgradnju objekta.
Međutim, 15. februara ove godine firma „Projekt SN“ zemljište koje je kupila od grada Gradiška po cijeni od sto maraka po kvadratu prodala je kompaniji „Lidl“ po cijeni od 352 KM po kvadratu.
Adžić: Konkurs bio otvoren mjesec dana
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić sinoć je u TV duelu na RTV Gradiška pokušao da odbaci optužbe svog protivkandidata Željka Sladojevića u vezi sa ovom spornom (pre)prodajom zemljišta.
„To zemljište je 20 godina bilo u sporu između grada i Crvenog signala. Kada se taj spor uspio riješiti, grad je objavio licitaciju za prodaju. Jedini ponuđač je bila ta firma iz Dervente i zato se radi o neposrednoj pogodbi. Svi su imali mogućnost da se prijave, jer je konkurs bio otvoren mjesec dana. Niko tu ništa nije uzeo, tu je kasnije urađena projektno-tehnička dokumentacija, građevinska dozvola i ostalo, jer „Lidl“ neće da kupuje zemljište i da gradi. On traži kompanije koje će ih pratiti, graditi objekte, izdejstvovati dozvole, snositi sve troškove koji idu uz to“, rekao je Adžić.
Ipak, Adžićeve argumente pobija kupoprodajni ugovor između firme „Projekt SN“ kao Prodavca i kompanije „Lidl“ kao Kupca u koji je CAPITAL imao uvid. U njemu se navodi da prodavac ima pravo na naknadu troškova nastalih u procesu ishodovanja svih potrebnih dozvola.
„Pored isplate iznosa kupoprodajne cijene za nekretninu u skladu sa odredbama ovog Ugovora, Prodavac nema pravo na isplatu bilo kakvih troškova, naknada ili slično, osim troškova rente, naknada i drugih troškova nastalih u procesu ishodovanja svih potrebnih dozvola (urbanistike dozvole/lokacijskih uslova, odobrenja za građenje i dr.) za gradnju objekta i obezbjeđenje skretanja lijevo/desno sa/na parcelu, a sve prema glavnom projektu urađenom od strane Kupca“, navodi se u ugovoru.
To praktično znači da će derventska firma sve troškove nastale tokom pribavljanja potrebnih dozvola naplatiti od kompanije „Lidl“ i da će zaraditi oko 2,5 miliona, koliko je razlika između cijene po kojoj je kupila predmetno zemljište od grada Gradiška i cijene po kojoj je isto to zemljište prodala „Lidlu“.
Grad će imati dodatne troškove
U prilog tome ide i dio iz ugovora u kojem se kaže da „Prodavac (Projekt SN) nije ispunio uslov iz predugovora i da nije izvršio izmještanje PTT instalacija i stubova sa parcele, tj. nije očistio parcelu od svih nepotrebnih predmeta“.
„Kupac (Lidl) je prihvatio da pristupi zaključenju ovog Ugovora, ali uz obavezu Prodavca da naknadno ispuni neispunjene uslove iz prethodnog stava do dana 1. novembra 2024. godine. Kupcu je poznato da Prodavac ima zaključen Sporazum sa Gradom Gradiška kojim je Grad Gradiška preuzeo da izvrši ovu obavezu do dana 1.8.2024. godine, ali Prodavac još jednom potvrđuje da će sam izvršiti ovu obavezu u gore naznačenom roku ukoliko Grad Gradiška ne postupi po sporazumu“, navodi se u sporazumu.
To praktično znači da Grad Gradiška nije na gubitku samo za 2,5 miliona koliko iznosi razlika u cijeni, već da će imati i dodatne troškove koji se odnose na izmještanje PTT instalacija i stubova sa predmetne parcele, jer se na to obavezao ugovorom kojim je firmi „Projekt SN“ prodao 9.819 kvadrata gradskog zemljišta po tri i po puta nižoj cijeni od one koju je ta firma samo osam mejseci kasniej dobila od kompanije „Lidl“.
Piše: Darko Momić
Foto naslovna: Capital
Izvor: capital.ba
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter