Četvrti ministar iz Dodikove stranke - Igor Radojičić stiže u Sarajevo


Četvrti ministar iz Dodikove stranke - Igor Radojičić stiže u Sarajevo

Predsjednik DNS-a koji je nedavno napustio vladajuću većinu poziva SNSD da sada u paketu smjene i Stašu Košarca i zamjenika ministra civilnih poslova Sinišu Ilića ukoliko su osigurali podršku i garanciju SDA da neće kočiti imenovanje novih imena.

Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) uskoro će imati tri ministra plus predsjedavajućeg u Vijeću ministara BiH. Iako su prije dvije godine SDA, SNSD i HDZ dogovorili da će ministar za ljudska prava i izbjeglice biti nestranački kadar iz reda ostalih to se, očito, promijenilo preko noći.

Krajem 2018. godine, nakon Općih izbora, DNS koji je tada bio u koaliciji sa SNSD-om predložio je Draška Aćimovića za državnog ministra. Uslijed žestokih turbulencija unutar DNS-a, što je rezultiralo i smjenom Marka Pavića s mjesta stranačkog predsjednika, Aćimović je otpao kao kandidat, a zatim je uslijedila nominacija Mlađena Božovića nakon što je DNS preuzeo Nenad Nešić.

SDA je odbijala njegovo imenovanje, pa je kao treći kandidat nominovan Miloš Lučić što je nakon dugog zatezanja i realizovano.

Ipak, pucanjem koalicije DNS-a i SNSD-a sada je na red došla i politička smjena ministra Lučića, koji je podsjećamo bio nestranački funkcioner na prijedlog DNS-a.

Prvi favorit za njegovog nasljednika je bivši gradonačelnik Banje Luke i član SNSD-a Igor Radojičić. To znači da će SNSD dobiti još jednog ministra u Vijeću ministara BiH.

Trenutno, Staša Košarac (SNSD) je na čelu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, a Vojin Mitrović (SNSD) prvi čovjek Ministarstva prometa i komunikacija. Predsjedavajući Vijeća ministara je Zoran Tegeltija, također visoki funkcioner SNSD-a.

Nesuđeni ministar Draško Aćimović za Klix.ba kaže da je na početku procesa formiranja aktuelnog saziva Vijeća ministara postojao jasan dogovor da će na čelu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice biti osoba koja nije član niti jedne stranke, koja dolazi iz reda ostalih, koja je profesor na fakultetu, ima međunarodne veze, poznaje oblast ljudskih prava i ima objavljene radove na tu temu.

"To je bio uslov i tada se to forsiralo. Međutim tada se digao Nenad Nešić i Darko Banjac iz DNS-a, ali to je bila samo igra grupe savjetnika Milorada Dodika", prisjetio se.

Prvi čovjek DNS-a Nenad Nešić za Klix.ba kaže da je odluka predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije da pokrene smjenu ministra Miloša Lučića u potpunosti ogolila licemjerstvo SNSD-a i pokazala da je za njih vitalni nacionalni interes isključivo interes SNSD-a, a ne RS-a.

"U maju prošle godine SNSD je obrazložio da bi smjenili ministra Stašu Košarca nakon korona-derneka, ali da ne vjeruju da imaju podršku SDA za izbor novog ministra. Čudno je kako sada imaju podršku SDA ili im sada nisu bitni interesi RS-a, pa im je od Lučića draže da funkciju obavlja kadar SDA Dževad Mahmutović, koji je njegov zamjenik. To je suprotno ustavu da najmanje četiri ministra moraju biti iz RS-a", kaže Nešić.

Predsjednik DNS-a koji je nedavno napustio vladajuću većinu poziva SNSD da sada u paketu smjene i Stašu Košarca i zamjenika ministra civilnih poslova Sinišu Ilića ukoliko su osigurali podršku i garanciju SDA da neće kočiti imenovanje novih imena.

"Sve ostalo je čisto licemjerstvo i dokaz simbioze SNSD-a i SDA dok se kao javno prepucavaju. Što se tiče kandidata za ministra Igora Radojičića, pitanje je kako je on kandidat ako se vrlo dobro zna dogovor da će na to mjesto doći nestranačka ličnost. Radojičić je potpredsjednik SNSD-a i član Izvršnog komiteta SNSD-a. Baš me zanima kako će to objasniti javnosti, kako SNSD tako i ostale partije koje čine većinu u Parlamentarnoj skupštini BiH", zaključio je.

Igor Radojičić, ipak ispunjava jedan uslov iz 2018. godine. Dolazi iz reda ostalih jer se izjašnjava kao Crnogorac. Bit će interesantno vidjeti kako će SDA objasniti gdje je nestao dogovor iz 2018. godine i kako će pristati da SNSD kapariše još jednog ministra na državnom nivou.

Izvor: slobodna/bosna.ba

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter