Na putu trune 30 miliona KM, a "Šumama RS" nema spasa: Upućeni tvrde da su sindikalci samo glasno izgovorili ono što se odavno zna
Da je situacija u "Šumama RS" loša odavno se zna, ali zašto se upravo sada digla tolika frka, da se spominje čak i propast ovog javnog preduzeća i davanje šuma privatnicima pod koncesiju? Da li sindikalci imaju neku "dojavu"?
Nemamo dojavu, ali vidimo šta se dešava, razmišljamo zdravorazumski i pokušavamo da spriječimo najgore – kaže za Srpskainfo Blažo Prodanović, predsjednik Sindikata zaposlenih u Javnom preduzeću “Šume RS”.
Najviše kontroverzi je izazvalo upozorenje sindikata, da se Javno preduzeće “Šume RS” namjerno gura u ambis, kako bi se šume kojima gazduje dale pod koncesiju.
Prodanović tvrdi da bi takav rasplet značio katastrofu, i za Republiku Srpsku i za radnike, jer kako kaže “zna se šta slijedi kad dođe privatnik”.
– Osim što bi radnici ostali bez posla i Srpska bi ostala bez šume. Vidjeli smo da su u Crnoj Gori, zbog koncesija, šume devastirane, a vlast u Podgorici se sada bori da, novim zakonom, spasi što se spasiti može – kaže Prodanović.
Dodaje da bi se sličan scenario desio i u Srpskoj.
– Ako bi Srpska davala šume pod koncesiju na 10 godina, pitanje je šta bi za 10 godina od tih šuma ostalo – kaže Prodanović.
Višak radnika ili manjak posla
Priznaje da se, kao sindikalac, bori prije svega za prava radnika i da se ne protivi koncesiji samo zbog brige za javni interes.
– Mnogi tvrde da u “Šumama RS” ima viška zaposlenih i da je 4.600 radnika na 2 miliona kubika godišnjeg etata duplo više nego što je predviđeno EU standardima. Ja kao sindikalac tvrdim da ti radnici nisu višak, nego da ih treba uposliti i omogućiti im da zarade svoju platu – kaže Prodanović.
Sličnog je stava, ako je suditi po njegovim ranijim izjavama, i Blaško Kaurin, v.d. direktora JŠP “Šume RS”.
On je ranije potvrdio da su “Šume RS” opterećene velikim zalihama neprodatih drvnih sortimenata i da je prvo polugodište 2024. preduzeće završilo u minusu od skoro 3 miliona KM.
Danas se nije javljao na telefonske pozive.
Kako saznajemo u upravi “Šuma RS”, Kaurin je spreman da pregovara sa sindikatima, i nastoji da, uprkos lošim pokazateljima, sačuva i preduzeće i radnike.
Nemoguća misija
Sagovornici Srpskainfo bliski šumarskoj struci, međutim tvrde da je to gotovo nemoguća misija.
– Pitanje je da li “Šume RS” mogu izdržati do Nove godine. Obaveze preduzeća su već narasle na 130 miliona KM, a vrijednost imovine je 100 miliona KM. Preduzeće nema šta staviti pod hipoteku i od kredita nema ništa – kaže sagovornik Srpskainfo.
On dodaje da bi “u normalnim okolnostima” u ovakvoj situaciji uslijedio stečaj, ali da se u Srpskoj, kad su u pitanju javna preduzeća, ništa ne može smatrati normalnim.
– Dodatni problem je što su “Šume RS” opterećene ogromnim zalihama. Na šumskim putevima imamo 300.000 kubika drvnih sortimenata, vrijednosti oko 30 miliona KM. Znači, 30 miliona trune na drumovima – kaže izvor Srpskainfo.
Na pitanje da li je u ovakvoj situaciji zaista jedini izlaz gašenje preduzeća i davanje šuma pod koncesiju, ovaj stručnjak kaže da bi to bilo dobro rješenje da “imamao normalnu državu”.
– Da ima normalne države koja štiti javnu imovinu i javni interes, to bi moglo biti rješenje, ali pitam se na što bi to izašlo uz vlast kakvu imamo u Srpskoj. U svakom slučaju, čak i da se krene tim modelom, koji su prihvatile neke zemlje u regionu, i dalje bi moralo postojati neko javno preduzeće koje bi nadgledalo provođenje koncesija – kaže sagovornik Srpskainfo.
Piše: Milkica Milojević
Foto naslovna: Capital
Izvor: srpskainfo.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter