Dodik indirektno rekao kako je RS kriva što BiH još nije dobila 250 miliona eura od EU


Dodik indirektno rekao kako je RS kriva što BiH još nije dobila 250 miliona eura od EU

Ako su mislili da sve treba centralizovati, onda to ne dolazi u obzir.

Nakon što je "Dnevni avaz" ove sedmice objelodanio da BiH nije potpisala memorandum o razumijevanju za program makrofinansijske pomoći (MFA), te samim tim nije dobila 250 miliona eura pomoći od EU za saniranje posljedica koronavirusa, velika prašina se digla. Kako je "Avaz" saznao, dok je osam država postiglo dogovore s EU i to Albanija, Gruzija, Jordan, Kosovo, Moldavija, Sjeverna Makedonija i Ukrajina, razlog toga je što manji bh. entitet Republika Srpska koči pregovore. - Problem je taj što se RS ne vidi na papiru, već samo država. Oni hoće da izbace državu iz memoranduma o razumijevanju, da se vidi da je tu i RS. Sporno je i dodjeljivanje novca Distriktu Brčko, koji, umjesto dosadašnjih jedan, traži dva posto iznosa. Ponavlja se priča kao s Međunarodnim monetarnim fondom, ''na mišiće'' hoće neko da se ubaci ko nema taj međunarodnopravni subjektivitet - rekao nam je naš dobro obaviješten izvor iz Vijeća ministara.

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik danas je indirektno imenovao odgovornu stranu u ovom procesu - a to je RS. - RS nije odgovorna što BiH nije dobila 250 miliona eura evropske pomoći za rješavanje posljedica epidemije koronavirusa. Taj novac pripada i RS. Međutim, ako su mislili da sve treba centralizovati, onda to ne dolazi u obzir - rekao je Dodik indirektno otkrivajući gdje leži problem u pregovorima unutar BiH. Naime, on je istakao da RS ne prihvata da se putem centralizacije dodjeljuje pomoć već je ukazao da postoje pravila koja treba da se poštuju. - Vjerujem da ćemo dobiti sredstva EU, a RS mora da bude vidljiva u svemu. Laž je da BiH dobija sredstva ili kredit i da ih vraća, jer je poznato da entiteti vraćaju novac i šta ima neko da pregovara u ime RS - rekao je Dodik.

Čini se da je zanemario činjenicu da je do sada uvijek država na sebe preuzimala obavezu garanta za vraćanje kredita od međunarodnih institucija, jer one pregovaraju s državom, a ne entitetima ili drugim nižim nivoima vlasti. Pomoć Evropske unije dolazi uz resurse koje je BiH dobila od međunarodnih finansijskih institucija (MMF-a i Svjetske banke, te drugih kreditora) i bilateralnih donatora kao podršku vlastima za ekonomsku stabilizaciju i program reformi.

Izvor: avaz.ba

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks