-Da je države, neko bi bio u zatvoru- Tone otpada i dalje stoje...


-Da je države, neko bi bio u zatvoru- Tone otpada i dalje stoje...

Mještane Drvara i Grahova, početkom jula, šokirala je velika količina otpada nepoznatog porijekla, koja se pojavila u njihovim naseljima. Nakon protesta i nezadovoljstva građana, Federalno Ministarstvo ekologije i turizma, 7. jula, poništilo je dozvolu za uvoz neopasnog otpada firmi "Krom reciklaža" iz Drvara i naredilo njegovo vraćanje u Italiju.

Međutim, kako su nam aktivisti iz Drvara potvrdili, ovaj otpad do danas nije uklonjen.

Živana Sabljić, aktivistkinja iz Drvara, kaže da otpad nije uklonjen, te da ona ne vjeruje ni inspekciji, ni ministarstvima. "Da je države, neko bi zbog ovoga bio u zatvoru. Nažalost, ja mislim da će se povući rješnje i da će otpad ostati u BiH, a sada je i opštinska vlast nemoćna. Naš narod je, nažalost, navikao da šuti i da se kritika svodi na priču u kući i kafani. Kako vlada empatija nema nam povratka, a sada se kupe poeni na otpadu", kaže Živana Sabljić za BUKU.

Ona dodaje da su građani na kraju svakako gubitnici. "Ovo je sramota svih koji su svojim potpisom aminovali ovaj ekocid. Možemo i pričati i pisati, dok god u ovoj zemlji nema zakona, sve je džabe", poručuje Živana Sabljić.

Podsjetimo da je smeće istovareno iz šlepera, a prema informacijama koje su dostupne, otpad su u Drvar i Grahovo dovezli kamioni firme Krom reciklaža. Otpad je uvezen iz Italije. Određen broj građana izlazio je na ulice da bi protestovali, blokirali ulice i digli glas protiv ovakvog ponašanja u gradovima u kojima žive.

Iz Udruženja građana Eko akcija iz Sarajeva ranije su za BUKU rekli su da su šleperi sa otpadom koji su prije par dana stigli u Drvar i Grahovo, tek prvi od mnogih koji treba da stignu. “Otpad je uvezla kompanija koja je, od svih potrebnih mašina za preradu otpada, imala samo potpisane dozvole nadležnih ministarstava. Bez ikakvih provjera, 19. februara 2020. godine, ‘Krom reciklaži’ je izdata dozvola za preradu: 6000 tona tekstila, 1000 tona plastike i gume, 1200 tona štamparskih tonera, ukupno 8200 tona godišnje na lokaciji u Drvaru. U dozvoli se ne navodi šta bi se desilo sa tim otpadom nakon ‘reciklaže’”, rekli su iz Eko akcije.

Federalno Ministarstvo ekologije i turizma kontaktiralo je i nadležno ministarstvo u Italiji, s ciljem vraćanja otpada u zemlju porijekla, objavljeno je na sajtu resornog ministarstva.

Ministarstvo je zatražilo od Tužilaštva Livanjskog kantona da ispita okolnosti registracije kompanije "Krom reciklaža", koja je uvezla određene količine otpada u BiH i skladištila ga u opštinama Drvar i Grahovo. Federalni Urbanističko-ekološki inspektorat je po nalogu nadležnog federalnog ministarstva izvršio inspekcijski nadzor i ustanovio da otpad nije skladišten na ekološki prihvatljiv način, te da se upravlja otpadom bez nadzora.

Do danas otpad nije uklonjen.

Izvor: 6yka.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks