Banjaluka je, uz Sarajevo, već danima jedan od najzagađenijih gradova Evrope i cijelog svijeta, a sinoć je trebao biti upaljen crveni alarm jer je indeks kvaliteta vazduha prešao 700, dostiže čak 760 u Rebrovcu i Starčevici, koji su najzagađenija naselja, na mnogim mjestima je preko 500 a sve preko 300 je veoma zagađeno i opasno po zdravlje ljudi.
Sve je posledica velikih zagađenja od vozila i rada toplane, sagorjevanja čvrstog i fosilnih goriva, te prekomjerne stanogradnje, koja otežava, sprečava i potpuno zaustavlja normalnu cirkulaciju vazduha. Količina opasnih čestica u vazduhu je čak 70 puta veća od dozvoljene.
Slike guste magle iz Banjaluke pokazuju šta je uzrok zagađenja a više Banjalučana mi je potvrdilo da je vazduh opor i težak i da se osjeti velika zagađenost. Nešto manja zagađenost je u Sarajevu, a potom u Tuzli, Zenici, Bijeljini, dok je u Trebinju i većem dijelu Hercegovine, osim Gacka, vazduh čist i zdrav.
Balkansko poluostrvo i Lombardija na sjeveru Italije su najzagađeniji dio Evrope, dok je sjeverna, centralna i zapadna Evropa takođe veoma zdravo podneblje, sve je u zelenih i žutoj boji, a posledica je godina poštovanja strogih ekoloških normi i standara, vođenja računa o životnoj sredini i zdravlju ljudi.
Ovakvo zagađenje je tihi ubica Banjalučana, posledice po zdravlje ljudi su zastrašujuće, stanje je alarmantno i zahtjeva hitne mjere, od obustave saobraćaja do preispitivanja rada gradske „Eko-toplane“, ali o tome treba da govore stručnjaci, a ne da ćute i guraju problem pod tepih. Trebao bi se oglasiti i mlađani gradonačelnik Banjaluke, koji je dijelom odgovoran jer je dozvolio prekomjernu stanogradnju u centru grada, koja sprečava cirkulaciju vazduha, te nije nabavio autobuse gradskog prevoza na prirodni gas, umjesto što je bacio 50 miliona maraka na Đokovića i dvoranu, što bi dramatično smanjilo zagađenje u odnosu na dizel autobuse i vozila, a sada ćuti, iako je „njegova“ Banjaluka najzagađeniji grad Evrope, pa i svijeta posle Nju Delhija.
Stalno mi iz Liste za pravdu i red u javnosti pričamo o ekologiji i posledicama zagađenja, da je očuvanje životne sredine možda i ključno pitanje, godinama se borimo protiv ekocida i pokušavamo nametnuti pitanje u javnosti ali nažalost siromaštvo i korupcija skreću su tako veliki da većina naroda na to ne obraća pažnju, iako ih direktno ugrožava i narušava zdravlje, ostavlja trajne posledice ali mnogi toga nisu svjesni.
Detaljniji osvrt u video prilogu…
Autor: Nebojša Vukanović
Video: Nebojša Vukanović
Izvor: nebojsavukanovic.info
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter