Crvena Zveza šampion Srbije

Košarkaši Crvene zvezde su košem Bilija Berona u poslednjoj sekundi osvojili su petu uzastopnu titulu prvaka Srbije, došavši do 3:1 u finalu Superlige pobedom nad Partizanom od 75:76, i to kao gosti, u hali "Aleksandar Nikolić" ispunjenoj samo navijačima crno-belih.

Aktuelni prvak je bolje otvorio četvrti meč, odigran u hali "Aleksandar Nikolić" obojenu u crno-belo, no rano vođstvo prilično brzo i lako se istopilo kada je ekipa Andree Trinkijerija zaigrala u ritmu pesme "grobara". Vodila je veći deo meča, koji je na pola sata bio prekinut zbog prokišnjavanja krova, da bi Beron presudio domaćinu da sa tri uzastopna koša u poslednjem minutu, uključujući i onaj za titulu.

Najpre je Đorđe Gagić "vezao" osam poena za pomenuti mini-preokret u prvoj polovini uvodne deonice, a onda su se Jaramaz, Nikolić i Nikola Janković pobrinuli za seriju od 7:0, za odlazak domaćih na 18:11. I, od tog trenutka, Zvezda je samo gledala u leđa Partizanu, pokušavajući da ga stigne.

A nije joj zadatak bio lak, jer se na momente crno-beli tim ponašao kao apsolutni gospodar na parketu, Novica Veličković je oduševljavao borbenošću, "večiti rival" je bio u podređenom položaju u skok-igri, pa je Partizan izgradio i "+14" sredinom druge deonice. Tada je, međutim, usledio neobjašnjiv pad domaćina, koji nije toliko nailazio na neki novi, bolji otpor rivala, već su se dešavale početničke greške, od slanja lopte u aut, preko vrlo loših šuteva, do faula u napadu.

Zvezda je to, uz sedam uzastopnih poena Branka Lazića, iskoristila da priđe na 42:34, ne i bliže od toga dok nije počelo drugo poluvreme.

A u njemu je Zvezda polako ali sigurno nadoknađivala propušteno. I, uz raspoložene Čovića, Riversa, a naročito Bilija Berona koji je pogodio dve impresivne trojke, uspela da izjednači. Međutim, prava drama je usledila potom.

Samo što je počeo četvrti deo meča, tačnije minut i po po startu poslednje deonice, grom je udario u halu "Aleksandar Nikolić", izazvao gašenje trećine svetala, ali je jako nevreme koje je zadesilo Beograd dovelo je do toga da krov prokisne.

I, pri rezultatu 56:55, na 8:32 minuta do kraja - čitavih pola sata trajao je prekid. Gledalo se "u nebo", tačnije u svod nekadašnjeg "Pionira", trošili se peškiri da se prikupi voda, a onda je, konačno, utakmica nastavljena.

A onda, kao grogirani bokseri, jedan i drugi tim su naizmenično zadavali i primali udarce. Zvezda povede preko Odža, Jaramaz uzvrati, Odžo poentira uz prekršaj, ali se onda dogodi da Vanja Marinković trojkom vrati prednost domaćinu, a to "začini" Pejdž svojim dalekometnim pogotkom, za odlazak na "+4" uz nešto manje od četiri minuta do kraja.

Uzvratila je Zvezda preko Berona (slobodna bacanja), a potom je 13. trojka gostiju, u režiji Davidovca kome je to bila četvrta iz desetog pokušaja, donela prednost gostima. Pejdž je trojkom vratio vođstvo Partizanu, Faje posle ofanzivnog skoka poravnao na 69:69, a nakon što je Partizan poveo preko Jaramaza, Beron je izjednačio na 71:71, što je bio rezultat kojim se ušlo u poslednji minut.

U njemu je Pejdž pogodio dva slobodna bacanja, a Zvezda je u završnih 45 sekundi krenula po svoj odgovor u duelu dve vrlo niske petorke. Bili Beron je uspeo da prodorom pored Zagorca iznudi faul i da pritom poentira, što je iskoristio da crveno-belima donese prednost od 73:74 na 31 sekund do kraja.

Renfro je uzvratio prodorom, vratio "klackalicu" u korist Partizana, a 13 sekundi je ostalo Zvezdi da odgovori. Beron je preuzeo odgovornost i prodorom doneo titulu crveno-belima, petu uzastopnu, a 20. jubilarnu.