Majke gube pravo na naknadu jer djeca pohađaju školu ili dnevne centre. Zakonske nelogičnosti guraju porodice na rub egzistencije.
Građanska inicijativa s ciljem izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti, tačnije u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja pokrenuta je od Udruženja roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženja za pomoć MNRL Gradiška, kao reakcija na diskriminatorna zakonska rješenja koja, kako tvrde, narušavaju prava djece i osoba sa invaliditetom koje zahtijevaju 24-časovnu njegu.
„S obzirom na sadašnja zakonska rješenja kojima su ograničena prava roditelja-njegovatelja i činjenicu da pojedina zakonska rješenja diskriminišu prava djece/lica sa invaliditetom, a koja trebaju 24h brigu i njegu drugog lica, pokrenuta je ova inicijativa“, navodi se u saopštenju koje je potpisala Valentina Stojić, predsjednica udruženja „Glas tišine“.
U praksi, veliki broj majki djece sa smetnjama u razvoju gubi pravo na status roditelja-njegovatelja jer njihova djeca pohađaju školu ili koriste usluge dnevnih centara. Međutim, iz udruženja naglašavaju da to nije stvarni razlog – već procjena Centra za socijalni rad, gdje komisije često navode da dijete ima “privremeno oštećenje”.
„To podrazumijeva da djetetu nije potrebna cjelodnevna njega, iako većina te djece ima 100% tjelesno oštećenje i potpuno su zavisna od brige i njege drugog lica“, pojašnjavaju.
Zahtjevi i konkretni koraci
Prvi korak koji planiraju jeste izrada prijedloga izmjena Zakona o dječjoj zaštiti u saradnji s pravnim stručnjacima. Ove izmjene će biti predstavljene Narodnoj skupštini Republike Srpske putem peticije.
„Naši zahtjevi su da svi roditelji čija djeca imaju 100% tjelesno oštećenje ostvaruju pravo roditelj-njegovatelj, iako su im djeca korisnici dnevnih centara ili su uključena u obrazovni sistem. Djeca sa smetnjama su nesamostalna za život i moraju biti pod nadzorom 24h u danu, što podrazumijeva da majke teško mogu da ostvare radni odnos. Tražimo i da roditeljima budu uplaćeni doprinosi. Takođe, da se zakonskim rješenjem izbriše granica od 30 godina starosti djeteta, za roditelja-njegovatelja, te da naknada bude trajna“, ističu iz udruženja „Glas tišine“.
Ovo udruženje je 20. avgusta prošle godine podnijelo i zvaničnu žalbu Ombudsmenima BiH, ukazujući na sve veće probleme u ostvarivanju prava roditelja-njegovatelja u RS.
Ombudsmeni su potvrdili da su u posljednjim mjesecima primili više sličnih žalbi te su uputili poziv Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS i Javnom fondu za dječiju zaštitu RS da preispitaju postojeća zakonska rješenja.
Iz Javnog fonda za dječiju zaštitu RS poručuju da je za rješavanje ovog pitanja potreban multisektorski pristup:
„Postojeće poteškoće roditelja i djece kod ostvarivanja ovog prava najsveobuhvatnije, time i trajno, mogu se riješiti zajedničkim angažmanom organa i institucija koje se bave pitanjima dječije i socijalne zaštite“, naveli su iz Fonda, dodajući da su spremni aktivno učestvovati u inicijativama koje vode ka sistemskom rješenju.
Inicijativa iz Banjaluke predstavlja važan korak ka pravnoj i društvenoj jednakosti djece s invaliditetom i njihovih porodica. Roditelji-njegovatelji, koji svakodnevno žrtvuju svoj profesionalni i lični život za dobrobit djece, zahtijevaju sistemsku podršku, pravnu sigurnost i dostojanstveno priznanje svoje uloge. Kako će institucije odgovoriti na ovaj apel, ostaje da se vidi, ali borba za prava djece i njihovih roditelja u Republici Srpskoj očigledno ulazi u novu, odlučujuću fazu.
Izvor: gerila.info
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter