Aleksandar Papić: od SNS biznismena i kuma Nebojše Stefanovića do hapšenja za korupciju


Aleksandar Papić: od SNS biznismena i kuma Nebojše Stefanovića do hapšenja za korupciju

Kontroverzni biznismen Aleksandar Papić uhapšen je 12.02.2025., zajedno sa bivšim direktorom Elektroprivrede Srbije (EPS) Miloradom Grčićem i još 13 osoba zbog malverzacija kojima su, kako tvrdi tužilaštvo, oštetili EPS za više od milion evra. Do hapšenja u „žestokoj borbi protiv korupcije“, kako je tadašnju akciju najavio predsednik države Aleksandar Vučić, Papić je godinama bio blizak vladajućem SNS-u i kumu, nekada moćnom ministru policije Nebojši Stefanoviću. Njegovu karijeru obeležili su raskol sa Stefanovićem i optužbe da je sarađivao sa kriminalnom grupom Veljka Belivuka. 

Kada je 2015. godine firma biznismena i člana Srpske napredne stranke Aleksandra Papića kupila hotel „Tonanti” u Vrnjačkoj Banji, po ceni dvostruko nižoj od njegove vrednosti, ovaj biznismen verovatno nije verovao da će se godinama kasnije naći iza rešetaka. 

Papić je u to vreme bio u dobroj poziciji – bio je blizak svom kumu, tada moćnom ministru policije Nebojši Stefanoviću. Razvijao je biznise i dobijao novac iz budžeta – tako je samo za renoviranje hotela koji je kupio ispod cene, od države dobio 1,1 milion evra da bi ga rekonstruisao, kako je otkrio KRIK još 2019. godine. 

Osim toga, kako je otkrio BIRN, Papić je bio posrednik Stefanovića čiji je otac navodno učestvovao u preuzimanju hotela Šumadija u Beogradu ispod cene.

Moć je utemeljio i u medijskoj sferi – osnivanjem tabloida „Objektiv” koji je služio za podršku SNS-u i obračunavanje sa njenim neistomišljenicima. Papić se dugo u papirima nije pojavljivao kao zvaničan vlasnik, ali je pre tri godine to sam javno priznao.

„Objektiv” je za kratko vreme postao popularan zahvaljujući, između ostalog, ekskluzivnim tekstovima o kriminalu koji su često sadržali poverljive informacije iz policijskih istraga. Ubrzo se, međutim, otkrilo da su ove informacije „Objektivu” nezakonito stizale iz policije – i to upravo u periodu kada je ministar policije bio Papićev kum Stefanović. Tabloidu ih je dostavljao Ilija Milačić, tadašnji načelnik beogradske Uprave kriminalističke policije. On je za ovo osuđen 2021. godine na sedam meseci kućnog zatvora i petogodišnju zabranu rada u policiji.

Upravo u to vreme kreće pad kumova, ali dolazi i do raskola među njima. 

Papić je, kako je tada objavio N1, u atmosferi u kojoj je Stefanović gubio podršku u SNS-u i poziciju moći, kumu okrenuo leđa – glasao je za njegovu smenu na sednici odbornika ove stranke na Zvezdari 2021. Otišao je i korak dalje i učestvovao je u medijskoj kampanji koju je stranka pokrenula protiv Stefanovića – „Objektiv” je preko noći počeo da objavljuje naslovnice o Stefanovićevoj nesrazmerno velikoj imovini, a na jutjub kanalu ovog tabloida Stefanovićev stranački kolega Vladimir Đukanović intervjuisao je one koji su mu do juče bili bliski i koji su sada otkrivali njegov „prljav veš”.

Veze sa Belivukom

Jedna od ključnih optužbi SNS-a na račun Stefanovića tada je bila bliskost sa kriminalnom grupom Veljka Belivuka – koja je te godine uhapšena, a potom i optužena za sedam brutalnih ubistava. Ključne veze koje je ovaj klan imao u vrhu policije i politike, a o čemu je dosta pisao KRIK, ostale su van istrage tužilaštva. Funkcioneri vladajuće stranke su se, međutim, međusobno optuživali o tome ko je sarađivao sa ovim klanom. 

Tako je Papića optužio njegov kum Stefanović.

„Vrlo je važno da istraga pokaže kakve su bile veze i ‘Objektiva’ i samog Papića sa klanom Veljka Belivuka, da vidimo ko je šta radio i ko je koristio te frontove za različita krivična dela“, rekao je Stefanović tada.

Papić se, kako je tvrdio, „bavi prljavim delom posla, da ide i prikuplja informacije, izmišlja, preti i ucenjuje.“ 

Saradnju sa Papićem potvrdili su Belivuk i njegov najbliži saradnik Marko Miljković. U postupcima koji se protiv njih vode za ubistva i pranje para ispričali su da su sa Papićem provodili vreme, za njega obavljali različite poslove, kao i da je Miljkoviću poklonio skupoceni „roleks” sat sa posvetom „za brata“. 

Jedan od „prljavih” poslova koje su navodno obavili za njega bilo je otimanje lokala na Trgu republike u Beogradu biznismenu Eduardu Lo Jakonu. Lo Jakono je u intervjuu za KRIK ispričao da je Papić organizovao otimanje lokala i da je za to angažovao kriminalce Belivuka i Miljkovića koji su ga zastrašivali i tako prisilili da preda lokal. Zbog ovoga je pokrenut postupak protiv Belivuka i Miljkovića, ali ne i Papića.

„Papić je bio povezan sa politikom i on je mogao da napravi tu celu konstrukciju. (Biznismen Aleksandar) Kajmaković je želeo lokal. Zapravo je Papić završio lokal za Kajmakovića“, ispričao je Lo Jakono. „Miljković me na sastanku zagrlio, stavio ruku da mi pokaže dominaciju, i rekao mi: ‘Znam gde šetaš svog psa’. Naravno da je to veliki šok, u trenutku shvatiti da postoji neko ko stvarno može da ti uzme lokal. I da tu više nemaš izbora.“

Papić je negirao sve ove tvrdnje.

Priznao je da je poznavao Belivuka i Miljkovića, ali je negirao da su sarađivali. Za „roleks” je tvrdio da ga je pod pritiskom prodao Miljkoviću.

Rekao je i da Lo Jakona ne poznaje i da nema nikakve veze sa otimanjem njegovog lokala.

Papić, sudeći po zvanično saopštenim razlozima zbog kojih je uhapšen, nije pod istragom zbog navodne saradnje sa Belivukovom grupom. Advokat mu je stranački kolega Vladimir Đukanović. On je u nekoliko postupaka branio uhapšene člane SNS-a ili ljude bliske ovoj stranci – koji su uglavnom zatim krivicu prebacivali na Stefanovića nakon čega im je mahom krenulo nabolje pred sudom. Tako je, na primer, bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović, nakon što je angažovala Đukanovića, na kraju osuđena za mnogo blaže optužbe od onih za koje ju je tužilaštvo prethodno sumnjičilo.

Papića i Đukanovića vezuje i jedna afera. 

Krajem 2023. godine NIN je pisao da su njih dvojica navodno nudili inspektoru Slobodanu Milenkoviću koji je otkrio slučaj „Jovanjica“ 100.000 evra i napredovanje u karijeri, a da zauzvrat zataška ovaj slučaj. Vlasniku „Jovanjice“ na kojoj je pronađeno više od tonu i po marihuane Predragu Koluviji se sudi da je organizovao kriminalnu grupu koja je uzgajala marihuanu. Koluvija od hapšenja do danas ima podršku vrha vlasti, a advokat mu je upravo Đukanović. Sa njim su optuženi i pripadnici policije, Bezbednosno-informativne agencije i Vojnoobaveštajne agencije koji se terete da su mu pomagali. Više o tome pročitajte ovde.

Papić se u isto vreme, krajem 2023, našao u žiži javnosti pošto je opozicioni političar Miroslav Aleksić objavio pismo koje je navodno Papić napisao predsedniku Vučiću. U tom pismu se žali Vučiću kako je zapao u finansijsku krizu, ali navodi i kako se delio novac od državnih poslova koje su radili biznismeni bliski SNS-u. Konkretno, navodno je Papić opisao podelu posla i novca u vezi sa radovima na putu Ruma-Šabac-Loznica koji su, piše u pismu, uvećani za 25 miliona evra, od kojih je osam miliona navodno dato SNS-u. Papić navodno u pismu tvrdi da je svoj deo isplatio, ali da je ostao bez oko šest miliona evra.

„Meni ništa ne treba, ni pare, ni poslovi. Jedino što želim jeste da znate istinu. Verujem u Vaš častan sud“, navodno je napisao Papić Vučiću. Uz pismo, u javnosti su objavljene i poruke koje je navodno Papić razmenjivao sa drugim biznismenima, ali i sa ministrom finansija Sinišom Malim, a u kojima se dopisuju o ovom poslu.

Papić je, međutim, kasnije negirao da napisao pismo, navodeći u intervjuu za televiziju Pink da je ono „potpuni plagijat, potpuna laž i potpuna izmišljotina.“

Piše: Milica Vojinović
Foto naslovna: Printscreen/YouTube/Pink.rs/Aleksandar Papić
Izvor: krik.rs

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter