Univerzitet u Beogradu među prvih 300 na Šangajskoj listi


Univerzitet u Beogradu među prvih 300 na Šangajskoj listi

Na prestižnoj Šangajskoj listi, koja je noćas objavljena, Univerzitet u Beogradu našao se između 201. i 300. mesta i tako zadržao prošlogodišnju poziciju.

Iz regiona još samo Univerzitet u Ljubljani je u grupi od 401. do 500. mesta, dok univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Makedonije nema na listi.

Među prvih deset univerziteta na Šangajskoj listi su osam američkih i dva britanska univerziteta.

Najbolji svetski univerzitet je Harvard, zatim Stanford, Kembridž, MIT, Berkli, Prinston, Oksford, Kolumbija, Kalifornija i Univerzitet u Čikagu.

Šangajska lista, koju svake godine objavljuje Univerzitet Đao Tong iz Šangaja, jedna je od najuticajnijih lista koja rangira najbolje univerzitete u svetu, njih 500.

Ključni kriterijumi za rangiranje univerziteta su broj objavljenih naučnih radova u međunarodnim časopisima, citiranost, broj dobitnika Nobelovih nagrada i Fildsovih medalja koji su pohađali univerzitet ili na njemu rade.

Lista je neformalna, ali stvar je prestiža biti na njoj, jer obuhvata samo dva odsto svetskih univerziteta.

Univerzitet u Beogradu se prvi put našao na listi 2012. godine, kada je svrstan u grupu univerziteta koji zauzimaju između 401. i 500. mesta.

Univerziteti u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu našli su se na Šangajskoj listi po oblastima koja je objavljena pre nešto više od mesec dana. Međutim, nema ih na listi najboljih svetskih univerziteta.

Prorektorka Popović: Ako se ne promeni finansiranje, počeće pad

Univerzitet u Beogradu i ove godine je na Šangajskoj listi između 201. i 300. mesta, ali kada se analiziraju svi kriterijumi rangiranja, vidi se da je to bolji plasman u odnosu na prošlu godinu, rekla je prorektorka za međunarodnu saradnju UB Ivanka Popović

"Jezičak na vagi koji je prevagnuo da budemo za jotu bolji nego prošle godine u kompletnom skoru je citiranost radova matematičara. Uz profesora Stojana Radenovića imamo dobru citiranost i profesora Zorana Kadelburga", rekla je prorektorka Popović.

Ona je naglasila da je ukupan broj radova fakulteta i instituta i sve bolji njihov kvalitet doprineo da UB bude dobro pozicioniran na prestižnoj listi najboljih 500 svetskih univerziteta.

"Međutim, stalno podsećam da ćemo bez adekvatnog finansiranja počećeti da padamo na listi. Ako se nešto ne promeni u finansiranju nauke, ne možemo očekivati da ostanemo na toj listi", objasnila je ona.

Kao primer navela je zemlje u regionu, od kojih je samo Univerzitet u Ljubljani na listi, dok je Univerzitet u Zagrebu ispao sa liste baš zato što je došlo do problema u finansiranju nauke.

"Moramo imati siguran okvir u finansiranju nauke, da se obezbedi miran i nesmetan rad naučnika", naglasila je ona.


Izvor: Tanjug