Tudjman je suviše mali Hrvatski projekat godine pretvorio se u promašaj decenije


Tudjman je suviše mali Hrvatski projekat godine pretvorio se u promašaj decenije

Novi hrvatski aerodrom "Franjo Tuđman" je premali i nefunkcionalniji od starog terminala, što izaziva velike probleme tamošnjoj avio-industriji, pišu hrvatski mediji.


- Trenutno stanje novog terminala izaziva duboku zabrinutost, i to pre svega zbog održavanja kvaliteta postojećeg reda letenja Kroacija erlajnsa, s pripadajućim operativnim troškovima - navedeno je u preliminarnom izvjštaju hrvatske nacionalne aviokompanije za 2016. godinu koje je izrađeno u februaru ove godine, piše "Večernji list".

U izveštaju se još navodi da su pred krraj 2016. sprovedena prva testiranja saobraćajnih procesa na novom terminalu  Međunarodnog aerodroma "Franjo Tuđman".

Svrha tih testiranja je ispitivanje upravljanja operacijama aviona i usklađivanje s regulatornim sigurnosnim standardima i standardima operativne učinkovitosti. Testiranja su očito pokazala da novi terminal aerodroma "Franjo Tuđma"n, čije se otvaranje planira za 20-ak dana, ima dosta problema s kojima bi se avioprevoznici i putnici mogli suočiti.

"Večernji lilst" je od dobro upućenih u tok testiranja novog terminala, vrednog više do 300 miliona evra, mogu se čuti vrlo pesimistične prognoze u smislu funkcionisanja nakon otvaranja terminala. Navodi se da novi terminal ima samo 13 mesta za avione, dok ih stari ima 22. Novi terminal ima 14 izlaza, a stari 18. Na novom su samo tri izlaza za ukrcavanje u autobuse pa zatim u avione.


- Novi terminal prostire se na 66.000 kvadratnih metara, a ima toliko uskih grla. Leti, kad je najveći promet, stari terminal pucao je po šavovima, a na novom terminalu biće još gore - tvrde dobro upućeni sagovornici i dodaju da će to za posledicu imati velika kašnjenja.Problem je i usko grlo u zgradi terminala pri prolasku transfernih putnika jer oni moraju da pređu preko uskih stepenica i zatim prođu bezbednosnu kontrolu koja je opremljena samo jednim uređajem za detektovanje metala.

Oni smatraju da se do otvaranja terminala ti problemi ne mogu rišiti jer bi za to bile potrebne velike intervencije. Koliko će putnici, pogotovo transferni, imati komplikovan put do aviona na novom terminalu, hrvatski list opisuje na primeru putnika iz Sarajeva koji će imati u Zagrebu 30 minuta da stigne na vezani let u Amsterdam.

Avion iz Sarajeva sleteće na staru terminal, koji će se i dalje koristiti zbog malo mesta ispred novog terminala. Putnik će potrošiti tri minuta na izlazak iz aviona i još 10 do 15 da autobusom dođe do novog terminala, što znači da će mu ostati samo 12 minuta da prođe sigurnosnu kontrolu, kontrolu pasoša i da nađe izlaz za let u Amsterdam.

 

Izvor  Blic / Večernji list