Sve spremno za početak gradnje -Severnog toka 2-


Sve spremno za početak gradnje -Severnog toka 2-

U jeku političko-diplomatskih napetosti na relaciji Zapad–Rusija, Nemačka je "Gaspromu" dala sve dozvole za gradnju gasovoda "Severni tok 2". Pored ruskog giganta, u tom projektu 49 odsto akcija ima i pet evropskih kompanija. Postavljanje cevi počinje, kažu, ove godine.

Nemačke sa ruskim obalama Baltičkog mora već spaja "Severni tok 1" . Uz "Severni tok 2", Nemci će obezbediti još jedan direktan dotok plavog energenta iz Rusije. Plan je da taj gasovod, kapaciteta 55 milijardi kubika godišnje, proradi krajem 2019. godine.

Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas smatra da je to dobra vest zato što Nemačka kao velika privreda ima velike potrebe za prirodnim gasom i ima mogućnost skladištenja gasa. "I za nas je to korisno, jer kada iduće godine bude prestao protok gasa preko Ukrajine, mi ćemo imati sigurnu mogućnost da se snabdevamo preko 'Severnog toka'", ističe Vuletić.

Da su novi gasni pravci neophodni, upozoravaju i najnovije analize da će se već 2030. godine evropske zemlje oslanjati isključivo na gas iz uvoza.

Jelica Putniković iz Balkan magazina ukazuje da su sve zemlje koje imaju svoja nalazišta gasa, ne samo Norveška već i Britanija, smanjile proizvodnju.

"Nemamo drugu alternativu osim uvoza gasa. A najpovoljniji po cenama a i po sigurnosti je gas koji stiže gasovodima iz Rusije", naglašava Putnikovićeva.

Bivši diplomata Srećko Đukić kaže da je Rusija i dalje dominantna u oblasti snabdevanja gasom u bilo kom obliku ili u vidu. Dodaje da to može biti "Severni tok 1" i "Severni tok 2" kao i da se govori i o "Severnom toku 3".

"Ako Evropa bude želela, mogu joj prodavati i tečni gas", napominje Đukić.

SAD su otvoreno pozvale Evropsku uniju da obustavi projekat "Severni tok 2" i tako smanji zavisnost od Rusije. Protiv projekta je i nekoliko zemlja Unije, a prednjači Poljska.


Izvor: RTS