Stojadin Knežević - BiH - Država okovana kriminalom (drugi dio)


Stojadin Knežević - BiH - Država okovana kriminalom (drugi dio)

Pravosuđe kao jedan od najvažnijih temelja ovakvog stanja.

Posebna priča su potpuno kriminalizovani sudovi i tužilaštva na svim nivoima, kao i advokatska branša u veoma velikom obimu koja zajedno sa sudovima i tužilaštvima stvara utisak kome se ne mogu oteti ni djeca na našim prostorima a to je da je cijeli, taj tzv. pravosudni sistem u funkciji isključivo nepravde, kriminala, političke i finansijske moći .

I vrlo su rijetke situacije, gotovo u domenu statističke greške, kada se preostale ne korumpirane sudije, kojih je vrlo, vrlo mali broj, „drznu“ da nešto presude u skladu sa zakonom i pravdom.

A korumpirana politička elita se maksimalno potrudila da se zakonska regulativa, u godinama posle rata, toliko izmijeni da zakoni gotovo nikako nemaju veze sa pravdom a često i zdravom ljudskom logikom.

Najčešći je zadatak sudija da „pravdu krupnih kriminalaca“ „upakuju“ u zakonske okvire a za tu „gimnastiku“ često nalaze i takva rješenja da bi im i mađioničari pozavidjeli. U ostalom zbog čega su ih tu i doveli!?

Međutim, nekada ni sudije „umjetnici“ ne mogu ispuniti sve teže zadatke krupnih kriminalaca, te krupni kriminalci „na brzaka“ moraju promijeniti neke zakonske odredbe koje im iz nekog razloga trebaju. Izvršna vlast ekspresno priprema promjene zakona ili nešto u zakonima što im smeta a onda se „po hitnoj proceduri“ sve to na brzinu preseli u zakonodavne organe i preko „svojih ljudi“ koji „sjede“ u tim organima usvaja se nova regulativa. U koliko se „usprotivi“ opozicija ona se preglasa a ako se „mangupima iz sopstvenih redova“, prije svega koalicionim partnerima nešto „ne dopada“ vrlo brzo se nađe način da i oni „legnu na rudu“ raznim ucjenama, podmićivanjem, prijetnjama... ?!

Kada kažete ili napišete za sudije to „u ostalom zbog čega su ih tu i doveli“ onda dežurni, plaćeni zaštitnici ovog sistema graknu „neeee VSTS (Visoki sudski i tužilački savjet) je tu“! Međutim, desilo se da je na čelo te institucije došao neko ko možda ima pravno iskustvo ili znanje ali ko sa etičke, moralne.. tačke gledišta nikako ne bi mogao da se nađe na nekoj odgovornoj poziciji u pravosuđu a kamoli na toj. Tako je i naivnima postalo jasno kako sve funkcioniše i šta ta institucija u suštini predstavlja.

Kako stvari funkcionišu unutar tzv. pravosudnog sistema Republike Srpske najzornije govori primjer istražnog sudije koji je vodeći istragu u predmetu u kojem je došlo do ubistva djeteta iz nehata, pištoljem, u toku prepirke između njegovih roditelja bogatog oca i ljubomorne majke a zbog navodne ljubavnice, napravio „nevjerovatne previde“ tako da niko ne odgovara za smrt jadnog djeteta. Pokušao je posle toga, tadašnji istražni sudija, prebaciti odgovornost za svoje „previde“ na policijskog inspektora i to jednog od rijetkih poštenih profesionalaca još preostalih u policijskim redovima, ali mu to nije pošlo za rukom i morao je snositi sankcije. I umjesto da se takvom čovjeku doživotno zabrani rad u pravosuđu, on je nagrađen pozicijom tužioca, te danas važi za najkorumpiranijeg tužioca u svom okružnom tužilaštvu a tu titulu mu dodjeljuju čak i njegove kolege.

Sudije koje su korumpirane ili željne karijere u ovakvom pravosudnom sistemu, uzimaju novac, neke druge materijalne privilegije ili češće, više - bolje plaćene pozicije u hijerarhiji, koje „isplaćuju“ tako što izriču često i maksimalne kazne u presudama nevino optuženih a u montiranim procesima iza kojih stoji najčešće „politička ili neka druga mafija“.

Jedno od najbitnijih polazišta ovog i ovakvog pravosuđa je, kao i kod policije, STATISTIKA. Obzirom da se ovo i ovakvo pravosuđe Republike Srpske ne upušta u obračun i borbu sa krupnim kriminalom, te nalazi, ponekad i nevjerovatne razloge da to izbjegne (sem u situacijama kada „krupni kriminalci“ zbog sopstvenog komoditeta i sigurnosti ili nekih drugih razloga, interesa.. ne pronađu „žrtvene jarce“ i podmetnu ih, te pravosuđe onda „montira procese“) ono krajnje revnosno i često veoma rigidno kažnjava sve koji su izvan kriminalnog miljea a koji im na bilo koji način dopadnu u šake (dok su sa druge strane veoma „fleksibilni“ prema onima iz kriminalnog miljea) te tako uspijevaju zadovoljiti statistiku.

Statistika je veoma bitna jer sa njom pravosudni rukovodioci „mašu“ pred javnošću i opravdavaju svoje postojanje i enormna primanja sudija i tužilaca (obični radnici u pravosuđu RS su u istoj situaciji kao i ostali radnici van pravosuđa). Ništa bolja situacija nije ni sa pravosuđem na nivou BiH. Tako da ako se ikada bude nešto mijenjalo u okviru pravosuđa u BiH, kome je očigledno potreban „generalni remont“ ne bi trebalo zaobići pravosuđe Republike Srpske koje je njegov lošiji dio?!

Pravosuđe Republike Srpske, u saradnji za zakonodavstvom RS, je uspjelo čuvenu pravnu maksimu „bolje je stotina kriminalaca na slobodi, nego jedan nevin u zatvoru“ promijeniti u maksimu „bolje je stotine nevinih u zatvoru nego jedan krupni kriminalac ili da ne dao Bog imamo lošu statistiku“!

Nastaviće se.....

 

Za InfoMediaBalkan  Stojadin Knežević, prof., dugogodišnji novinar, medijski radnik i medijski menađžer: Valter-a; Walter-a; Svet-a; Nezavisnih novina; Ekstra magazin-a; Bobar radija; Novinske agencije RS „SRNA“......