Srbi strahuju da će im Hrvatska novim zakonom oduzeti imovinu


Srbi strahuju da će im Hrvatska novim zakonom oduzeti imovinu

Hrvatska vlada usvojila je prošle nedjelje predlog Zakona o podsticanju ulaganja, za koji Srbi kažu da će biti osnova za nastavak otimanja imovine srpskih firmi, banaka i institucija.

To pitanje pokrenula je juče Samostalna demokratska srpska stranka Milorada Pupovca u Saboru, koji bi sporni zakon trebalo da izglasa sljedećeg mjeseca.

Riječ je o zakonu koji predviđa takozvano aktiviranje zapuštene imovine, koja je većinom bila u vlasništvu srpskih pravnih subjekata u Hrvatskoj do 1991. godine. Tu imovinu je Zagreb poslije rata nacionalizovao i u katastrima preveo na državu.

Prema spornom zakonu, “neaktivna državna imovina” daje se besplatno u zakup na 10 godina investitoru koji je dužan da uloži minimum tri miliona eura, poveća vrijednost imovine za 50 odsto u prve tri godine i zaposli 15 radnika. Nakon deset godina investitor bi postao i trajni vlasnik imovine.

Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocjenjuje da na taj način Hrvatska namjerava da “otme preostalu imovinu srpskih pravnih subjekata”.

“Otimanje srpske imovine počelo je još jula 1991, kada je Vlada Josipa Manolića donijela Uredbu o zabrani raspolaganja nekretninama u vlasništvu institucija, republika, kompanija i drugih pravnih subjekata iz bivše SFRJ. Mnoge nekretnine su proglašene državnim vlasništvom pa su potom prodate”, tvrdi Linta.

On dodaje da Hrvatska više od 13 godina odbija da poštuje Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji, prema kome prava na imovinu, koja se nalazi u nekoj državi nasljednici, a na koju su građani ili druge pravne osobe SFRJ imali pravo na dan 31. decembra 1990. godine, moraju biti priznata, zaštićena i vraćena od te države.

Poslanik SDSS-a Boris Milošević kazao je za “Blic” da je potpresjednici hrvatske Vlade Martini Dalić postavio pitanje u Saboru da li se Zakon odnosi i na srpsku imovinu koja je u procesu sukcesije.

“To sam uradio kako bismo izbjegli zamku da investitori postanu vlasnici imovine na kojoj vlasničko-pravni odnosi nisu riješeni. Potpredsjednica nije imala predstavu da se zakon može i tako tumačiti, pa se može reći da smo joj na neki način otvorili oči”, naglašava Milošević.

Štrbac: Srbija da osigura primjenu Bečkog sporazuma

Predsjednik Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac smatra da je Zakon o podsticanju ulaganja posljedica ranijih antisrpskih propisa.

“Pitanje imovine srpskih firmi, banaka i institucija treba konačno riješiti institucionalno, na nivou dvije države. Srbija mora da osigura primjenu Aneksa G Bečkog sporazuma. Dok to ne učini, sve će biti gubljenje para i vremena. Čak i u najgorem slučaju, da srpska imovina u Hrvatskoj pripadne investitorima, postoji mogućnost obeštećenja, odnosno naknade štete srpskim vlasnicima”, kaže Štrbac.


Izvor: Blic