Silke Mulherr: EU dopušta da je Kina cepa


Silke Mulherr: EU dopušta da je Kina cepa

Peking zavodi istočne Evropljane lukrativnim poklonima, a oni se sve više udaljavaju od Brisela. Evropa bi morala da nešto poduzme protiv kineskog zavodništva, ali nalazi se u dubokoj krizi.

Viktor Orban od sreće ne može da veruje šta ga je snašlo. Kinezima je Budimpešti prostro crveni tepih i za to, kao kontrauslugu, dobio kudikamo puno više nego debeli paket investicija iz Pekinga. Kina je podarila istočnim Evropljanima političku kočnicu u vreme rastućeg udaljavanja od Brisela.

Za razliku od večnog gundjanja Evropljana, koji Budimpeštu svako malo pritiskaju da se drži poštovanja pravne države i ljudskih prava, Peking nudi kofer pun para. Kakvo olakšanje !

Loš će biti savet Evropljanima da ovo kinesko provodadžisanje posmatraju samo sa strane ili –još gore- da ponude posve ignorišu. Jer, pokazaće se već uskoro koliko je opasno da se kineskom angažmanu u Istočnoj Evropi ne odgovori pravovremeno i odlučno.

Kroz ovu otvorenu stranu na Istoku, Evropljani dopuštaju Pekingu da nastavi politiku deobe EU. Podeli i vladaj – startegija: i stara i uspešna. Finansijkom podrškom Peking kupuje posredni uticaj na evropsku politiku. Ako Orban i društvo sa njegovog stola sami sebe učine ovisnim o kreditima Narodne Banke Kine, oni će svoje glasove u Evropi ubuduće dizati u zaštitu kineskih interesa.

Stoga je napokon vreme da EU odlučno nastupi protiv sve više samopouzdano nastupajuće Kine. To važi kako za agresivnu politiku moći Pekinga u Africi kao i za istu takvu na Balkanu – osobito posebno hitnan je zajednički nastup tamo, gde su ugroženi najelementarniji evropski prainteresi.

Koliko jednostavno toliko i banalno: samo kroz jedinstvo će EU moći da obezbedi neophodnu težinu na vagi geopolitike, da bi evropske ideje o tržišnom pravu, zaštiti investitora i vernosti ugovorima mogla da nametne Pekingu.

Uz svo razumevanje za duboku krizu u kojoj se EU nalazi: ova vremena ne dopuštaju politiku zabadanja glave u pesak, jer globalna konkurencija je bezobzirna i ne čeka da se Evropljani dozovu pameti. Zato bi Brisel napokon trebao da iskoristi one instrumente, koji mu stoje na raspolaganju, ne bi li ograničio uticaj Pekinga.

Primer: EU-Komisija je proletos zaledila železnički projekat Beograd-Budimpešta, finansiran od strane Kineza, jer postupak nabavke nije bio kompaktibilan sa pravom Evropske Unije.

Prednost demokratije: ona svojim kompleksnim brdom pravila ne može da parališe samo samu sebe nego i sopstvene privredne konkurente.

 

Izvor: Die Welt/Autorka: Silke Mülherr/Prevod: Mirko Vuletić