Sen Lo: U Srbiji samo 1,2 milona dece, u njih treba ulagati


Sen Lo: U Srbiji samo 1,2 milona dece, u njih treba ulagati

Direktor beogradske kancelarije UNICEF-a Mišel Sen Lo kaže da Srbija treba da bude ponosna na činjenicu da je stopa smrtnosti odojčadi između 2000. i 2015. prepolovljena sa 12,7 na 6,2 odsto što se sreće u razvijenim zemljama sveta.

Direktor iz organizacije UN koja ove godine proslavlja 70 godina postojanja, a sledeće godine obeležava sedam decenija rada u Srbiji rekao je u intervjuu za "Politiku" da u Srbiji ima samo milion i dvesta hiljada dece i da u njih država treba da ulaže.

Sen Lo ukazuje na značaj vakcinacinje, pohađanja predškolskih ustanova, obrazovanja.

"Iako je vrtić najprirodnije okruženje za decu i jedan od najvažnijih faktora za razvoj intelektualnog i socijalnog razvoja, polovina dece u Srbiji uzrasta od tri do pet godina ne ide u obdanište. Vakcine zahvaljujući kojima su brojne bolesti otišle u istoriju ne dobija svako treće dete u vašoj zemlji u predviđenom roku, a procenat roditelja koji veruju da je batina iz raja izašla i dalje je zabrinjavajuće visok", ukazao je Sen Lo.

Prema njegovim rečima, skoro trećina siromašne dece i čak 80 odsto romske dece ne pohađa školu, a više od 6.000 mališana živi razdvojeno od svojih bioloških roditelja. "To su stvari koje želimo da promenimo", kaže Sen Lo.

On dodaje da vakcine moraju biti dostupne svoj deci i svi roditelji treba da budu svesni značaja imunizacije.

"Moraju biti informisani da su brojne bolesti, kao što su dečja paraliza, iskorenjene upravo zahvaljujući vakcinama jer su sva deca u Srbiji dobila polio vakcinu. Iako smatram da pokret za antivakcinaciju nije toliko snažan, moramo da dobijemo odgovor na pitanje zašto sva deca ne dobijaju vakcinu - da li je zbog predrasuda roditelja ili nepostojanja vakcina", kaže Sen Lo.

Na pitanje šta ga posebno zabrinjava kad su deca u Srbiji u pitanju, on odgovara:

"Brine nas činjenica da postoji nasilje nad decom i među decom. Nijedno dete se ne rađa kao nasilnik, ali dete koje je izloženo nasilju postaje nasilnik - ono će maltretirati svoje vršnjake, svog supružnika.

Podaci govore da su 46 procenata dece žrtva emocionalnog, fizičkog, psihičkog i seksualnog nasilja, iako postoji mnogo zemalja u svetu u kojima čak 90 odsto dece trpi nasilje".

"Brine nas i kvalitet obrazovanja, jer generacije đaka nemaju znanja i veštine potrebne tržištu rada. U decu mora da se ulaže od rođenja jer se mozak dece najintenzivnije razvija u prvim godinama života. Zbog toga je rano učenje i pohađanje predškolskih ustanova u periodu od treće do pete godine izuzetno značajno ne samo za razvoj intelektualnih funkcija već i za socijalizaciju. U Srbiji ima samo milion i dvesta hiljada dece i u njih država mora da ulaže", zaključio je Sen Lo.

 

Izvor: TANJUG