Sarajevski samit: Vjetar u leđa ideji o carinskoj uniji


Sarajevski samit: Vjetar u leđa ideji o carinskoj uniji

Sarajevski samit je prevazišao sve predviđane poteškoće i dobro je da je upravo održan sad i da su na njemu učestvovali svi premijeri zemalja zapadnog Balkana, kazala je u petak za "Nezavisne" Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke.

"Samit premijera zemalja zapadnog Balkana posebnu težinu i značaj dobija ako se posmatraju kontekst i dešavanja koji su ga pratili. Znamo da su duhovi u ovoj regiji uzburkani, političke tenzije dovedene do usijanja, otvorene priče o raspadu pojedinih zemalja, a gotovo svakodnevno pitanje među običnim građanima bilo je ono o tome hoće li biti rata", navodi Topićeva.

Podsjeća i na spinove koji su ukazivali na navodne prijetnje premijeru Srbije Aleksandru Vučiću.

"Dakle, unatoč tom nizu negativnih i upozoravajućih faktora, uspješno je održan ovaj sastanak. Na kraju, donio je i konkretne dobre dogovore koji se tiču ekonomije, i to je bitno. Dakle, nije u pitanju samo prazna priča, već dobra ideja, koja će barem za neko vrijeme baciti u sjenu sve političke razdore i trvenja koja postoje u ovom dijelu Evrope", kazala je Topićeva.

Sarajevski samit, koji je održan u četvrtak, pozdravljaju i analitičari iz regije, kao značajan događaj na vrhu koji može samo doprinijeti boljem međusobnom razumijevanju. Jedan od njih, zagrebački analitičar Davor Đenero, ističe i još jednu njegovu značajnu dimenziju, a to je inicijativa za osnivanje carinske unije zemalja zapadnog Balkana.

Đenero ističe kako je, zapravo, tu ideju prvu kao svoju lansirao upravo Vučić, 20. februara, prilikom susreta s austrijskim kancelarom.

"Ova priča je zapravo ideja stvaranja carinske unije na prostoru zapadnog Balkana, o čemu je govorio i evropski komesar za proširenje Johanes Han. A to znači da nema proširenja u narednih 10 godina, a da bi sve države koja su u toj prilici trebalo da uđu u paketu, za nekih 20 godina. Dakle, carinske unija je svojevrsna alternativa proširenju", ističe Đenero.

Sam Han istakao je da su sa sastanka proistekli konkretni rezultati, "a možda najkonkretniji principijelna saglasnost u smislu zajedničkog tržišta". "Zajednička tržišta podrazumijevaju slobodan protok robe, usluga i kapitala, ali i priznavanje profesionalnih kvalifikacija u kontekstu obuke i edukacije. U naredna tri mjeseca, uoči samita u Trstu, zadatak je svima da obezbijedimo konkretnije elemente zajedničkog tržišta", najavio je Han.

 

 

 

Izvor: NN