Sajam privrede u Prištini, najviše kompanija iz centralne Srbije


Sajam privrede u Prištini, najviše kompanija iz centralne Srbije

U Prištini se održava sajam privrede na kojem učestvuju 174 kompanije, među kojima je više od 150 privrednika iz 70 kompanija članica Privredne komore Srbije. U PKS-u, ali i u kosovskoj privrednoj komori, tvrde da se privrednici bolje razumeju od političara.

U kosovskoj privrednoj komori su rekli da će Priština danas biti glavni grad Balkana. Na sajmu "Priština 2018", koji će trajati do 21. aprila, učestvovaće više od 150 privrednika iz 70 kompanija članica Privredne komore Srbije, a još se ne zna koliko će ih biti iz srpskih zajednica na Kosovu.

Srpski privrednici u organizaciji PKS imaju na raspolaganju štand od 360 metara kvadratnih. Gotovo svi izlagači iz Srbije su mikro, mala i srednja preduzeća, a više od 50 ih je iz raznih prerađivačkih sektora.

Na Sajmu učestvuju ukupno 174 kompanije iz 14 zemalja, a među njima su Nemačka, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Makedonija, Francuska, Turska, Mađarska i druge. 

Sajam je otvoren u prisustvu predsednika PKS Marka Čadeža i predsednika kosovske privredne komore Safeta Grdžaliju, kao i zamenika kosovskog premijera Envera Hodžaja.

Marko Čadež je istakao da je važno da firme sarađuju i da PKS zajedno sa kosovskom privrednom komorom želi da promoviše ovaj regon kao region saradnje i uspeha, umesto regiona konflikta.

Nakon otvaranja, Čadež je zajedno sa Hodžajem i predsednikom Privredne komore Kosova obišao štandove i naglasio da su ovog puta prisutne uglavnom male i srednje firme, koje imaju šta da pokažu i da eventualno pronađu partnere.

"Očekujemo bolju saradnju, iako ona i sada nije uopšte loša pošto imamo već dobre kompanije koje su ovde već pronašle tržište. Pomažemo kompanijama sa KiM da ovde pronađu tržište", rekao je Čadež.

Već sledećeg meseca će 70 kompanija sa Kosova nastupiti na sajmu poljoprivrede u Novom Sajmu.

"Dakle, nije ovo jednosmerna ulica. Moramo da izbalansiramo rast trgovine i sa jedne i sa druge strane. Važno je da ti ljudi zajedno nalaze poslove i prave investicije", naglasio je Čadež.

Rekao je da su dve privredne komore u prethodne tri godine spojile više od 2.000 preduzeća.

Čadež je istakao da smo veoma male ekonomije u regionu i da nemamo drugog izbora nego zajedno da radimo.

"Kada smo počeli da radimo, Safet i ja smo pozvali i ostale komore u regionu da se napravi zajednička organizacija (KIF) i da se promoviše ovaj ceo region sa slike koju ima kao region konflikta, kao region uspeha", rekao je Čadež i pohvalio Grdžalijua.

Čadež kaže da treba raditi dalje na usklađivanju veterinarskih sertifikata, zatim da se otklone barijere za teretne vozove što bi trebalo ubrzo da se reši, jer to može da poveća konkurentnost, zatim uskladivanje rada službi na administrativnim prelazima.

Grdžaliju: Ekonomska saradnja sto koraka ispred politike

Safet Grdžaliju, predsednik kosovske privredne komore, rekao je da se narednih dana promoviše činjenica da Balkan nije kao što je bio nekada, jer je ekonomska saradnja sto koraka ispred politike.

Grdžaliju je rekao da nije lako biti predsednik Privredne komore u Prištini i da je bio izložen napadima, kao i njegova porodica, zbog dobre saradnje sa Privrednom komorom Srbije.

"Za one koji su bili nemilosrdni prema meni citirao bih Isusa Hrista - Oprosti im ne znaju šta rade", poručio je Grdžaliju.

On je, takođe, pohvalio Čadeža na dobroj saradnji kojom se gradi bolja budućnost.

"Pravimo korake kornjače, ali je dobra stvar što kornjača kada napravi korake nikad ne vraća natrag", naglasio je Grdžaliju.

"Ekonomija prevazilazi sve barijere"

Privrednici iz Srbije, koji nastupaju na sajmu u Prištini, kažu da ekonomija treba da ide ispred politike, da privredna saradnja može da prevaziđe sve barijere, kao i da u tome očekuju pomoć od političara.

Oni su rekli Tanjugu da žele da posluju na KiM ili da prošire poslovanje i povećaju prodaju.

Željko Stašević iz kraljevačke firme "Amiga" je rekao da prvi put učestvuju na nekom sajmu u Prištini.

"Zainteresovani smo za saradnju sa kompanijama sa Kosova. Nadamo se će država i Privredna komora Srbije obezbediti da zaista ekonomija ide ispred politike i da nećemo imati bilo kakvih prepreka za saradnju", naglasio je Stašević.

Menadžer prodaje u kompaniji "Tigar" Miša Tošić je rekao da je prvi put na sajmu, iako imaju dugogodišnje iskustvo prodaje na kosovskom tržištu.

Kako kaže, kupci su pre rata na KiM bili uglavnom Albanci i "Tigar" je tada imao oko 20 objekata i predstavništvo u Prištini.

"Posle nije bilo, pa smo zatvarali jedno po jedno. Sada imamo dva do tri kupca godišnje, koji imaju određene nabavke. Imamo želju da proširimo naše aktivnosti ovde", kaže Tošić.

Dragiša Riznić, šef proizvodnje u "Tehnoopremi" iz Kraljeva, rekao je da se ta firma bavi preradom drveta i proizvodnjom nameštaja i izradom ploča, kao i pravljenjem peleta i da do sada nisu imali iskustva na KiM, kao i da su zato došli na sajam u Prištini.

"Tražimo potencijalne kupce za pelet i druge proizvode. Tražimo i distributera, najviše nas interesuje da nađemo generalnog zastupnika", dodao je Riznić.

Član menadžmenta u "Alevi" Mirko Asanović je rekao da ta kompanija koristi i taj sajam kao priliku za proširenje kontakata i poslovanja na KiM.

Menadžer prodaje Marijan Milošković iz "Agro-mila" iz Pojata koji proizvodi stočnu hranu rekao je već posluju na KiM i da su ranije bili na poljoprivrednom sajmu u Prištini.

Sa druge strane, Klub proizvođača Kosova pozvao je juče privrednike sa Kosova i Metohije da bojkotuju sajam zbog prisustva velikog broja srpskih kompanija.

Na poziv na bojkot Kluba proizvođača reagovala je Privredna komora Kosova, koja je ocenila da je reč o "napadu bez presedana i lažnim patriotama".

Nakon celodnevnog učešća na sajmu, privrednici će se okupiti u Domu kulture u Gračanici, gde će biti mini-privredni sajam, na kojem će nastupiti privrednici iz srpskih sredina na KiM.

Srpske kompanije su ranije, 2016. i 2017. godine, učestvovale na poljoprivrednom sajmu u Prištini.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ranije pozvao srpske privrednike da idu na Međunarodnom sajam opštine privrede "Priština 2018" i poručio da imaju njegovu podršku, kao i da treba da "pobeđujemo, ekonomijom i našom privredom".

Ukupan robni promet centralne Srbije sa kosovskim tržištem je u 2017. bio 464,2 miliona evra, što je 12,9 odsto više u odnosu na 2016.

Isporuke iz centralne Srbije iznose 442,3 miliona evra, što je 11,1 odsto više nego u 2016. Nabavke sa KiM iznose 21,8 miliona evra, što je 65 odsto više u odnosu na isti period 2016.

 

Izvor: RTS/Tanjug